83 Bin Anneye 36,7 Milyon TL Yardım!

83 Bin Anneye 36,7 Milyon TL Yardım!
28 Eylül 2020

Doğum yardımı uygulaması kapsamında geçtiğimiz hafta 83 bin anneye 36,7 milyon TL ödeme yapıldı.

Doğum yardımı uygulaması kapsamında geçtiğimiz hafta 83 bin anneye 36,7 milyon TL ödeme yapıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bu ödemenin herhangi bir gelir kıstasına bakılmaksızın doğum yapan her anneyi kapsadığını belirtti.

83 Bin Anneye 36,7 Milyon TL Yardım!

Doğum yardımı uygulaması kapsamında ailenin birinci bebeği için 300, ikinci bebeği için 400, sonrakiler için de 600 TL ödeme yapıldığını belirten bakan Selçuk, Eylül ayında 83 bin anneye 36,7 milyon TL ödeme yapıldığını söyledi. Uygulamanın başladığı günden bu yana 4,7 milyon anneye doğum yardımı ödemesi yaptıklarını belirten Zehra Zümrüt Selçuk, toplam 2,5 milyar TL bütçe harcandığını ifade etti.

İkiz veya Üçüz Sahibi Olan Ailelere Devamlı Destek

Doğum yardımı kapsamını 2019 yılında genişlettiklerini belirten Zehra Zümrüt Selçuk, ikiz veya üçüz çocuk sahibi olanlara 2 yıl boyunca “Çoklu Doğum Yardımı” ödemesi yaptıklarını belirtti. Bu ödeme kapsamında çocuk başına aylık 150 TL ödeme yaptıklarını söyleyen Selçuk, bakanlık olarak ailelere verilen desteğin genişletilerek sürdürüleceğini ifade etti.

83 Bin Anneye 36,7 Milyon TL Yardım!

Doğum Yardımı Nedir?

Doğum yapan anneye maddi destek sağlamak adına başlatılan doğum yardımı projesi kapsamında, ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, sonraki çocuklar için ise 600 TL ödeme yapılıyor. Tek seferliğe mahsus ödenen bu yardım için Nüfus Müdürlüğü’nde çocuğun kayıt işleminin gerçekleştirilmesi ve doğum yardımı başvuru dilekçesinin eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekiyor. Ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri veya Sosyal Hizmetler Merkezlerine şahsen, iadeli taahhütlü posta veya kargo ile başvuru yapılabiliyor. Yurt dışında yaşayanlar ise Büyükelçilik veya Konsolosluklardan başvurularını gerçekleştirebiliyor. Eğer anne veya baba kamu kurumunda çalışıyorsa, başvurusunu çalıştığı kuruma yapabiliyor. Doğum yardımından faydalanabilmek için annenin veya babanın ya da her ikisinin de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya Mavi Kart sahibi olması gerekiyor. Ödemeler, başvuru gerçekleştikten kısa bir süre sonra PTT şubelerinden çekilebiliyor.

Diğer haberlerimizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah