Çoklu Doğum Yardımı Nedir, Kimler Faydalanabilir?

Çoklu Doğum Yardımı Nedir, Kimler Faydalanabilir?
28 Ocak 2020

Çoklu doğum yardımı nedir? Başvuru şartları nelerdir? Çoklu doğum yardımı başvurusu nasıl yapılır? Detaylar haberimizde…

Çoklu Doğum Yardımı; ülkemizin dinamik nüfus yapısının korunması ve Anayasamızda yer alan sosyal devlet ilkesinin gözetilmesi amacıyla oluşturulmuş bir yardım programıdır. Bu yardım programı kapsamında, çoklu doğum yapan annelere (ikiz, üçüz…) çocuklarının beslenme ve öz bakım ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için aylık 150 TL ödeme yapılmaktadır. Peki, çoklu doğum yardımı şartları nedir? Çoklu doğum yardımı başvurusu nasıl yapılır? Detaylar haberimizde…

Çoklu Doğum Yardımı Nedir?

Sosyal devlet anlayışı gereği, ülkemizde doğum yapan annelere çeşitli maddi ve manevi destekler sağlanmaya devam ediyor. Bunlardan sonuncusu ise Çoklu Doğum Yardımı adı altında ihtiyaç sahibi ailelere ödenen maddi destek oldu. İlk kez geçtiğimiz sene uygulamaya koyulan yardım kapsamında, 14.350 anneye toplamda 26 milyon 207 bin TL ödeme yapıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen program kapsamında, hem ailelerin çocuk masrafı azaltılmaya çalışılıyor hem de dinamik nüfus yapısının korunması amaçlanıyor.

Çoklu Doğum Yardımı Nedir, Kimler Faydalanabilir?

Çoklu Doğum Yardımı Şartları

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen Çoklu Doğum Yardımı programından faydalanabilmek için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekiyor.

  • T.C vatandaşı olmak,
  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilen ve yardıma muhtaç olduğunuzu gösteren belgeye sahip olmak,
  • İkiz, üçüz, dördüz gibi çoklu doğum yapmış olmak.


Şartlı Gebelik Yardımı nedir, nasıl başvurulur?

Çoklu Doğum Yardımı Nedir, Kimler Faydalanabilir?

Çoklu Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çoklu Doğum Yardımı programından faydalanabilmek için öncelikle ikametgâhınızın bulunduğu il/ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na müracaat etmeniz gerekiyor. (Genellikle Kaymakamlık binalarında oluyor.) Buradaki başvuru formunu doldurduktan ve gerekli evrakları teslim ettikten sonra başvurunuz değerlendirmeye alınıyor. Değerlendirme sonrası eğer yardımdan faydalanmaya hak kazanırsanız, vakıf tarafından bilgilendiriliyorsunuz.

Çoklu Doğum Yardımı Ödeme Miktarı ve Şekli

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından başvurusu olumlu değerlendirilen ailelere, çocuk başına aylık 150 TL ödeme yapılıyor. (Örneğin ikizler için aylık 300 TL, üçüzler için aylık 450 TL gibi…)Bu ödeme doğumdan itibaren başlıyor ve bebek 24 aylık olana kadar devam ediyor. Ödeme anne veya babanın PTT hesabına iki ayda bir yatırılıyor.

Çoklu Doğum Yardımı Nedir, Kimler Faydalanabilir?

Doğum Yardımı Ödemesi Ne Kadar Oldu?

Her sene başında enflasyon oranına göre zamlanan doğum yardımı ödemelerinde 2020 yılı için henüz bir artış olmadı. İlk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üç ve sonrası çocuklar için 600 TL ödeme yapılan doğum yardımından, T.C vatandaşı olan her anne faydalanabiliyor. Tek defaya mahsus ödenen doğum yardımı için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne başvuru yapabilirsiniz.

Doğum yardımı hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.