Yenidoğan Bebeklerde İşitme Testi - OAE

Yenidoğan Bebeklerde İşitme Testi - OAE
02 Mart 2017

Yenidoğan bebeklerde işitme testinin en yaygın olarak yapılanı QAE ( oto-akustik emisyon) testidir. Bu test bebek uykudayken yapılır. Bu testin yapılmasının bebeğin gelecekteki yaşamı için önemi büyüktür.

Bebeğin doğumundan sonra boy ve kilo ölçümlerinin yanı sıra genel sağlık testleri de yapılır. Yenidoğan bebek henüz hastanedeyken yapılan testlerden birisi de işitme tarama testidir. Herhangi bir nedenden dolayı bebeğe hastanede bu test yapılmamışsa ya da bebek hastane dışında doğmuşsa bu testin gerçekleştirilmesi bebek ilk iki ayını doldurmadan önce istenir. Yenidoğan bebeklerde işitme testinin en yaygın olarak yapılanı QAE ( oto-akustik emisyon) testidir. Bu test bebek uykudayken yapılır. Bu testin yapılmasının bebeğin gelecekteki yaşamı için önemi büyüktür.

İşitme Testinin Önemi

Yenidoğan bebeklere henüz hastanedeyken yapılan işitme tarama testin önemi onun gelecekte süreceği yaşam biçimi açısından büyüktür. Bu testin uygulanması sonrasında bebekte işitme sorunu olup olmadığı saptanmaktadır. Eğer bebekte işitme sorunun olduğu tespit edilirse, kesin teşhis için doktor tarafından bu sorunla ilgili daha detaylı testler yapılması önerilir.

Dış Kulak Yoluna Ses Verilir

Bebek uykudayken yapılan QAE işitme testi, bebeğin dış kulak yolu girişine yerleştirilen bir uçla kulağa ses verilir ve bu sesin geri gelen yansımasıyla ölçülür. Ölçüm sonrasında geri gelen bir yansıma var ise, bebeğin o kulağı "testi geçti, herhangi bir sorun yok ve normal işitiyor” olarak kabul edilir. Ölçüm sonrasında geri gelen bir yansıma yok ise bebeğin işitme sorunu olduğu ortaya çıkar ve QAE'den daha kapsamlı olan BERA testi ile sonucun kesinliği saptanmaya çalışılır.

Yenidoğan Bebeklerde İşitme Testi - OAE

Bera Testi

İşitme sorunu olduğu düşünülen bebeğe uygulanacak daha kapsamlı bir test olan BERA testi, bir kulağa verilen "klik" sesi veya "ton" tarzındaki bir sesin kafatası içindeki işitme merkezlerinde oluşturduğu elektriksel yanıtların saptanmasını sağlayan bir testtir. OAE testine göre daha kapsamlıdır. Yenidoğan bebeklere genellikle doğal uykusu sırasında yapılan bu test, doğal uykusunda yapılamayan bebeklere sedasyon (refleksler korunarak, derinliği kontrollü olarak ayarlanabilen uyku hali) altında da yapılabilir. Test işleminin bebeğe hiçbir zarar vermediği ve canını acıtmadığı belirtilir.

Bebeklerde İşitme Kaybına Yol Açan Riskler

Bebeklerde işitme kaybına neden olacak riskler doğum öncesi ve sonrası olmak üzere ikiye ayrılır. Doğum öncesinde ve bebek anne karnında iken oluşabilecek riskler şöyledir;

 • Akraba evliliği
 • Annenin hamilelik döneminde geçirdiği ciddi hastalıklar ve ilaç kullanımı
 • Anne veya babada bulunan genetik işitme kaybı hastalığı

Yenidoğan Bebeğin Doğumdan Sonra İşitme Kaybı

Yenidoğan bebeklerde doğum ve hemen sonrasındaki döneme ait meydana gelen riskler ise şöyle;

 • Bebeğin doğumundan sonra yoğun bakım gerekliliği
 • Bebeğin düşük doğum ağırlığı
 • Sarılık
 • Mekanik havalandırma gerekliliği (özellikle 5 günden daha uzun süreli)
 • Bebeğin kulağına zarar veren ilaç kullanımı
 • Bebeğin erken doğumu (prematüre bebek)
 • İşitme kaybı yaptığı bilinen çoklu hastalıkların varlığı

Tedavi Yöntemleri

BETA testi sonrasında da işitme probleminin olduğu saptandığı bebeklere, sırasıyla işitme kaybının doğrulanması için ileri testler yapılır. Kesin teşhisin konması ve bebekte işitme kaybı olduğu tespit edilmesi sonrasında bebeğin sesleri duyabilmesini sağlayıcı işitme cihazlarının kullanımı ve anne baba eğitimleri sağlanır. Bebeğe destek verecek uzman eğitmenlerin bulunması ve zaman içinde gerek görüldüğü takdirde ileri tedavi yöntemlerinin gerçekleştirilmesi işitme kaybı tedavi süreci aşamaları olarak belirtilir.

Yenidoğan Bebeklerde İşitme Testi - OAE

Bebeğinizi Test Edin

Anne ve babalar yenidoğan ve 3 aylık bebeklerinde işitme kaybı olup olmadığını şu sorulara verecekleri cevapla test edebilirler. Yenidoğan;

 • Ani bir ses duyduğunda sıçrar mı?
 • Sesinizi tanır ve ağlıyorsa susar mı?
 • Onunla konuştuğunuzda susar ya da güler mi?
 • Emzirilirken ses duyduğunda emme davranışını arttırır ya da azaltır mı?

3 Aylıkken

 • Memnuniyetini ifade eden agu gugu seslerini çıkarır mı?
 • Sizi gördüğünde güler mi?
 • Farklı ihtiyaçlarını anlatmak için farklı şekillerde ağlar mı?
 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.