Yenidoğan Bebekler İçin Oyuncak Seçimi

Yenidoğan Bebekler İçin Oyuncak Seçimi
15 Mart 2017

Oyuncaklar, bebeklerin en büyük eğlencesi olmanın yanında onların zihinsel, fiziksel ve duygusal gelişimlerine yardımcı olmalarından dolayı, anne babalara uzmanlar tarafından bebeğin el becerisini ve hayal gücünü geliştirecek oyuncakların tercih etmeleri önerilir.

Anne ve babalar bebeklerinin olacağını öğrendikleri ilk andan itibaren onu kucaklarına aldıklarında neler yapacaklarını planlamaya başlarlar. Bu planların arasında oyuncak seçimi de vardır. Hatta bebekleri için aldıkları ilk şey oyuncaklardır. Oyuncaklar, bebeklerin en büyük eğlencesi olmakla birlikte onların zihinsel, fiziksel ve duygusal gelişimlerine yardımcı olan en önemli faktörler arasında yer alır. Bu nedenle anne ve babalara uzmanlar tarafından bebeğin el becerisini ve hayal gücünü geliştirecek oyuncakların tercih etmeleri önerilir. Yenidoğan Bebekler için oyuncak seçimi, bebeğin hayatı boyunca edineceği yetenekler ve zeka gelişimi açısından büyük önem taşır. Bebeklere seçilecek oyuncakların onların yaşına ve gelişimine uygun olması yanında, bebeğin güvenliğini ve sağlığını tehdit edecek yapıda da olmaması gerekir. Peki, yenidoğan bebeğe ne tür oyuncaklar almalı?    

Yenidoğan Bebeklere Renkli ve Ses Çıkaran Oyuncaklar Seçin

Yenidoğmuş bebekler zamanın çoğunu beşiğinde uyuyarak geçirmesinden dolayı onlara ancak uyanık olduklarında ilgisini çekebilecek ses çıkaran hareketli oyuncaklar seçebilirsiniz. Yeni doğan bebeğe alınabilecek ilk oyuncaklar; ses çıkaran renkli yatak dönenceleri, çıngıraklar, müzikli kutu ve yatak kenarlıklarıdır. Bunlardan başka bebeğinizin ilgisini çekecek bir diğer şey de üzerinde hayvan resmi olan eşyalardır.   Yenidoğan Bebekler İçin Oyuncak Seçimi  

Bebeğinize Oyuncak Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Yeni doğan ve 6 aya kadar olan bebeklere oyuncak seçimi yaparken ebeveynlere önemli görevler düşer. Bebeğin gelişimini etkileyecek olan oyuncakları seçerken dikkat etmeniz gereken konular şunlardır;
 • Oyuncağın bebeğin yaşına ve zihinsel gelişimine uygun olup olmadığı kontrol edin,
 • Oyuncak kutularının üzerinde yazan kaç yaşa uygun olduğunu ve güvenlik önlemleri mutlaka okuyun,
 • Oyuncağın üzerinde "0-3 yaş arası uygun değildir" işareti, o oyuncağın küçük parçalar içerdiğini ve 3 yaş altındaki bebekler için uygun olmadığını gösterir.
 • Bebeğin gelişim düzeyinin çok altında veya çok üstünde olan oyuncaklar, bebeğin oyuncağa olan ilgisini olumsuz yönde etkiler.
 • Oyuncak seçerken alacağınız ürünün kutusunda CE (Conformite Europeenne) işaretinin bulunmasına dikkat edin,
 • Üzerinde CE işareti olan ürün; sağlık, güvenlik ve çevrenin korunması gerekliliklerine uygunluğunu gösterir. Aynı zamanda bu işaret oyuncağın kalite güvencesini sağlayan bir işarettir.
 • Bebeklerin işitme fonksiyonlarını bozacak özelliğe sahip ses ve gürültü yapan oyuncakları seçmeyin

  Yenidoğan Bebekler İçin Oyuncak Seçimi

Bebeğinizin Güvenliğini Ön Planda Tutun

  Bebekler için oyuncak seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan birisi de güvenliktir. Bu nedenle bebeğinize oyuncak seçerken dikkat edeceğiniz güvenlik unsurlarında şöyle olmalıdır;

 • Oyuncağın, keskin ve sivri uçları olmamalı,
 • Uzun teli veya ipi
 • Tüylü oyuncaklardan olmamalı
 • Herhangi bir yerinde küçük parçaları olmamalı
 • Dayanıklı ve sağlam olmalı
 • Boyutu 4 cm'den küçük oyuncaklar (minik parçalı oyuncaklar, küçük oyun zarları, bilyeler ve küçük bateriler vb) bebeklerin erişemeyeceği yerlerde tutulmalıdır.
 • 1 yaşın altındaki bebeklere boğulma tehlikesi yapabileceğinden dolayı tüylü oyuncaklar alınmamalıdır.

   

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.