Yenidoğanlar İçin Basit Masaj Teknikleri

Yenidoğanlar İçin Basit Masaj Teknikleri
26 Ekim 2016

Masajın tamamında çok özenli ve dikkatli davranın. Bu konuda bebek hemşirenizden yardım isteyebilirsiniz. Bebek yağı kullanmanız uygun olacaktır.

Yeni Doğan Bebek Masajı

Bebek masajı hem sizin için hem de bebeğinizin için faydalıdır. Onunla temas kurar ve aranızdaki bağı güçlendirir aynı zamanda rahatlamasını da sağlarsınız. Yeni doğan bebekler çok hassastır. Onlara nasıl davranacağınızı bilmediğiniz durumlarda hasar yaratabilirsiniz. Bu yüzden çok özenli ve dikkatli davranmanız gerekiyor.

Basit masaj teknikleri

- Bebeğinizin bir kolunu kaldırın. Omuzundan bileğine doğru önce bir elinizle sonra da diğeriyle sıvazlayarak masaj yapın. Küçücük elini açın ve her bir parmağını sırayla ovun. Sonra kollarını da aşağıdan yukarı doğru nazikçe ovuşturun.

 - Avuç içlerinizle bebeğinizin kollarını yukarıdan aşağı doğru yuvarlayarak hafifçe ovuşturun. Daha sonra, kolunu avuçlarınızın içine alarak, içe doğru dairesel şekilde sıvazlayın. Aynı hareketleri nazik şekilde bacaklarında da uygulayın.

 Yenidoğanlar İçin Basit Masaj Teknikleri

- Karın masajı en önemli aşamadır. Bebeğinizin gaz çıkarması, kabızlık sorunları bu şekilde çözülecektir. Kolik gibi bir sıkıntınız varsa, mutlaka rahatlatıcı olacaktır. Hafifçe bebeğinizin bacaklarından karnına doğru dairesel hareketle masajı uygulayın. Bacaklarını tutarak hareketleri tekrarlayın. Parmaklarınızı göbeğinde saat yönünde dairesel hareketlerle gezdirin.

- Ellerinizi kendinize doğru kum çeker gibi bebeğinizin karnından bacaklarına doğru hareket ettirin.  Bacaklarını havaya kaldırın, dizlerden bükerek hafifçe karnına doğru bastırın. Bu, bebeğin karın kaslarının gevşemesini sağlayacak, midesini rahatlatacaktır.

- Bebeğinizin sırtını yumuşak hareketlerle aşağı ve yukarı doğru kaydırarak ovalayın. Ellerinizle sürtme hareketi yapın. Masajı sırtından aşağı yavaşça okşayarak bitirin.

- Masajın tamamında çok özenli ve dikkatli davranın. Bu konuda bebek hemşirenizden yardım isteyebilirsiniz. Bebek yağı kullanmanız uygun olacaktır.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Cahide Çok çalışan, çaba gösteren kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Vacip Yapılması gerekli olan.