Yeni Doğan Bebek Kıyafetleri: Gerçekten İhtiyacınız Olan Şeyler Nelerdir?

Yeni Doğan Bebek Kıyafetleri: Gerçekten İhtiyacınız Olan Şeyler Nelerdir?
07 Kasım 2016

Yeni doğan bebek kıyafetleri seçerken ihtiyacınız olan basit düşünmek ve temel ihtiyaçlara odaklanmaktır. Yenidoğan bebeğiniz için kıyafet alışverişini kolaylaştıracak tüyoları hazırladık.

Yenidoğan Bebek Kıyafetleri: Gerçekten İhtiyacınız Olan Şeyler Nelerdir?

Yeni doğan bebek kıyafetleri seçerken ihtiyacınız olan şey basit düşünmek ve ilk etapta bebeğinizin temel ihtiyaçlarına odaklanmaktır. Bebeğinizin doğduğu andan itibaren oldukça fazla ihtiyacı olacak olan ilk kıyafetleri ise zıbın takımları, çıtçıtlı badi, tek parça tulumlar, uzun pantolonlar, ayağı açık tulumlar, çoraplar, şapka, eldiven, hastane çıkışı takımlarıdır. Bebeğin temel ihtiyaçları arasında olan bu kıyafetler, bebeğinizin ilk aylarda hızla büyümesi nedeniyle kısa süre kullanacağınız eşyalar arasındadır. Bu nedenle bebeğinize kıyafet alırken söz konusu kıyafetleri, ihtiyacınızdan fazla almamaya özen gösterin.

Yenidoğan Bebeğin Temel İhtiyaçları

Normalde yeni doğan bebek kıyafetleri 2.5- 3 kg arasındaki bebekler için üretilir ve bebeklerin henüz ilk haftalarında bu kıyafetlerin çoğu küçük gelmeye başlar. Aldıklarınızı basite indirgeyerek kısa kollu tek parça kıyafetleri deneyebilirsiniz.Bebekler gün içerisinde kıyafetlerini sık kirlettikleri için çok fazla kıyafete ihtiyaç duyabilmektedirler. Gerçekten ihtiyacınız olan kıyafetleri bebeğin doğumundan sonra da günlük ne kadar kıyafete ihtiyaç duyduğunuzu hesaplayarak karşılayabilirsiniz.   

Yeni Doğan Bebek Kıyafetleri: Gerçekten İhtiyacınız Olan Şeyler Nelerdir?  

Yardımcı olması için size ufak bir liste hazırladık:

 

  • Badiler (4-6 adet)
  • Tek parça tulumlar (4-6 adet)
  • Uzun pantolonlar (2-4 adet)
  • Ayaksız tulumlar (2 adet)
  • Uyku tulumları (1-2 adet)
  • Bebek başŸlıkları (1-2 adet)
  • Çoraplar (4-6 adet)
  • Zıbın Takımları

    İpucu: Bebeğiniz doğmadan önce sadece birkaç eşyasını yıkayın. Eğer tüm kıyafetlerinin etiketini koparmazsanız, kullanılmaması halinde iade edebilme ya da uygun boyuttaki kıyafetlerle değiştirme şansınız olabilir.   

Yeni Doğan Bebek Kıyafetleri: Gerçekten İhtiyacınız Olan Şeyler Nelerdir?  

Zıbın Takımları

Zıbın, bebeğinizin doğumundan itibaren en önemli kıyafetleri arasında yer alır. Yenidoğan zıbın takımları aynı zamanda bebekler için en en çok tercih edilen hediyelik eşyalar arasında yer alır. Bebeğinizin ilk aylarında çok fazla kullanacağınız zıbın setleri birden çok parçadan oluşmaktadır.   Yeni Doğan Bebek Kıyafetleri: Gerçekten İhtiyacınız Olan Şeyler Nelerdir?  

Bebek ÇıtçıtlıBadi

Yenidoğan bebeklerin doğdukları andan itibaren vazgeçilmez kıyafetleri arasında olan bebek çıtçıtlı badi takımları genellikle düz beyaz olarak tercih edilir. Düz beyaz badiler, bebeğinizin ilk birkaç ayı için en önemli kıyafetler haline gelecektir. Soğuk zamanlarda kat kat giydirmek için kullanabileceğiniz badiler, sıcak zamanlarda da hafif bir taytla giyilebilecek parça niteliği taşŸıyor. %100 pamuk zarf yaka badiler, bebeğinizin kafasından rahatça geçerek sizin de daha rahat giydirip çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Kısa ve uzun kollu badi seçenekleri de bulunmaktadır.   İpucu: Badiler başlangıç için iyi bir seçim olacaktır. 0-3 ay arası için uzun ve kısa kollu badileri stoklayın. Bazen yetmediklerini bile fark edeceksiniz.

Yeni doğan Bebek Kıyafetleri: Tek Parça Tulumlar

Gün içerisinde ve gece giyilebilen bu tulumların uzun ve kısa kollu pek çok modelini bulabilirsiniz. İlk günler çıtçıtları tek tek kapatmak sizi rahatsız etmeyecektir ama bir süre sonra uykusuzluk ve yorgunluk sizi rahatsız etmeye başladığında fermuarlara teşekkür edeceksiniz. Bu sebeple birkaç tane de fermuarlı model almak sizin faydanıza olacaktır.   Yeni Doğan Bebek Kıyafetleri: Gerçekten İhtiyacınız Olan Şeyler Nelerdir?    

Çıtçıtlı İçlik

Yandan çıt çıtlı zıbınlar, yeni doğanlar için ideal parçalardır. Giydirmesi ve çıkarması kolay olduğu için yeni annelere oldukça yardımcı olacaktır. Çıtçıtlı içlikler (zıbın) aynı zamanda bebeğinizin henüz düşmemiş göbek bağına takılmayacağı için bebeğinizi de rahatsız etmeyecektir.   Yeni Doğan Bebek Kıyafetleri: Gerçekten İhtiyacınız Olan Şeyler Nelerdir?  

Uzun Pantolon

Bazı ebeveynler size pantolon almamayı tavsiye edeceklerdir. Çünkü bebeklerin bacakları pantolonun boyunu hızla geçecektir. Eğer pantolon kullanmak istiyorsanız kendinden patikli pantolonları öneririz. Çoraplar ayakta uzun süre durmadığı için patikli pantolonlar patiksiz olanlardan daha avantajlıdır.   Yeni Doğan Bebek Kıyafetleri: Gerçekten İhtiyacınız Olan Şeyler Nelerdir?  

Ayakları Açık Tulum

Uyku için ideal olan ayakları açık tulum, gecenin yarısında bez değiştirmeyi daha rahat bir hale getirecektir. Uyurken bebeğinizin ellerine eldiven de giydirirseniz bebeğinizin kendini çizmesini önlemiş ve aynı zamanda rahat bir uykuyu çekmesini de sağlamış olacaksınız.     Yeni Doğan Bebek Kıyafetleri: Gerçekten İhtiyacınız Olan Şeyler Nelerdir?

Şapka

Yeni doğan bebek kıyafetleri arasında şapkalar önemli bir yer tutar. Doğduktan sonra dış ortama alışırken vücut ısısını en çok kaybedildiği yer olan bebeğinizin başına takacağınız bebek başlığı (şapka) ilk günlerde en çok kullanacağınız giyim eşyaları arasında yer alır. Şapkalar bebeğinize rahatlık sağlarken, ısı kaybını da önler. Bebeğinizin uyurken dikişli kısmın üzerine yatıp canını yakmasını önlemek için, dikişsiz olan şapka ya da başlıklardan almaya dikkat edin.   Yeni Doğan Bebek Kıyafetleri: Gerçekten İhtiyacınız Olan Şeyler Nelerdir?  

Eldivenler

Genellikle yenidoğan zıbın takımları içerisinde yer alan eldivenler, bebeğinizin doğumundan itibaren yapmış olduğu istemsiz hareketler nedeniyle yüzünü çizmesine engel olur. Pamuklu kumaştan yapılmış yumuşak eldivenler kış aylarında doğum yaptıysanız, bebeğinizin ilk zamanlar soğuk olan ellerini de ısıtmaya yarayacaktır.

Patik

Yeni doğanlara tam olacak patik bulmak neredeyse imkansızdır. Bu sebeple bilekten bağlamalı patikler sizin için en iyi seçenek olacaktır. Bebeğinizin minik parmaklarını ısıtmak için en ideal yol olan patikleri hafife almamanızı öneriyoruz.  

   Yeni Doğan Bebek Kıyafetleri: Gerçekten İhtiyacınız Olan Şeyler Nelerdir?    

Hastane Çıkışı Setler

Yenidoğan bebeklerin hastane çıkışŸında ihtiyacı olacak olan hastane çıkışı setleri bebeğiniz doğar doğmaz ilk tercih edilecek ilk kıyafetleri arasında yer alır.   

Bakmanızda Fayda Var: Doğum Çantası Nasıl Hazırlanmalı?

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Cahide Çok çalışan, çaba gösteren kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Vacip Yapılması gerekli olan.