Çalışan Anneler Dikkat! Yarım Gün Çalışma Başvuruları Sona Eriyor

Çalışan Anneler Dikkat! Yarım Gün Çalışma Başvuruları Sona Eriyor
21 Eylül 2017

10 Şubatta yayınlanan yasayla çalışan annelere yarım gün çalışıp tam gün maaş alma hakkı için İŞKUR tarafından alınan başvurular sona eriyor.

Yarım Gün Çalışma Başvurusu Sona Eriyor

Yarım gün çalışma başvurusu sona eriyor! Çalışan annelere doğumdan sonra yarım gün çaışıp tam maaş hakkı veren yasanın 10 Şubatta çıkmasından sonra uygulamanın detayları da belli olmaya başlamıştı. Söz konusu detaylara göre, yarım gün çalışma hakkından yararlamak isteyen çalışan anneler İŞKUR'a başvuru yaparak yaklaşık 10 bin 665 Türk Lirasına kadar ödeme alma hakkından yararlanacak. Son yıllarda çalışan annelere yönelik yapılan düzenlemeler arasında yer alan Yarım Gün Çalışma Hakkı 10 Şubat 2016'dan geçerli olmak üzere doğum yapan çalışan anneleri kapsıyor. Geçtiğimiz günlerde uygulamaya geçişi için onay verilen yarım gün çalışma hakkından yararlanabilmek için 22 Ağustos 2017  ile 22 Eylül 2017 Cuma gününe kadar İŞKUR'a başvuruda bulunulması gerekiyor. Belirtilen sürenin bitmesine yakın yarım gün çalışma hakkı başvurularının uzatılıp uzatılmayacağı ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.  

Yarım Gün Çalışma Hakkı Başvurusu İŞKUR'a Yapılacak

Basında çıkan habere göre, annelere yönelik yapılan çok sayıdaki düzenlemelerden birisi olan doğumdan sonra yarım gün çalışma hakkı yasasının 10 Şubat tarihinde yayınlanmasına karşın uygulama için Maliye, Hazine, SGK ve İŞKUR'un onayı bekleniyordu. Geçtiğimiz ay beklenen onay geldi. Söz konusu onayla ilgili usul ve esasların (yönerge) 22 Ağustos'ta İŞKUR tarafından yayınlanmasının ardından 10 Şubat 2016’dan geçerli olmak üzere doğum yapan sigortalı çalışan anneler, yarım gün çalışma başvurusunu İŞKUR’a yapabilecekler.     Çalışan Anneler Dikkat! Yarım Gün Çalışma Başvuruları Sona Eriyor  

Daha Önce Detaylar Belli Değildi

10 Şubat tarihinde yarım gün çalışma yasası çıkmasına karşın uygulamaya geçilmesi için ilgili kurumların onayı gerekiyordu. Nedenle de İş ve Sosyal Güvenlik Kurumu (İŞKUR) çalışan annelerin yapmış oldukları başvuruları kabul etmiyordu. Beklenen onayın 22 Ağustos 2017 tarihinde gelmesinden sonra 10 Şubat 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere doğum yapan sigortalı çalışan annelerin yarım gün çalışma başvurusunu İŞKUR'a yapabilecekleri belirtildi.  

Dört Kurum Onay Verdi Çalışan Anneler Yarım Günlük Ücret Alacak

Geçtiğimiz Ağustos ayında dört kurumun mutabık kalarak onay vermesinden yarım gün çalışan anne işyerinde yarım günlük ücret alacak. Bununla birlikte İŞKUR'a yarım gün çalışma başvurusu yapan çalışan anneye her yıl asgari ücrete göre belirlenen ücreti geçmemek üzere ödeme yapacak. Uygulama Şubat ayında yasalaşmasına karşın başvuruların alınması için Hazine, Maliye, SGK ve İŞKUR’un onayı bekleniyordu. 22 Ağustos'da beklenen onayın gelmesinden sonra belli şartları karşılayan çalışan anneler yarım gün çalışıp tam günlük ücret alacaklar.  

Dikkat! Başvuru İçin Son İki Gün

Çalışan annelere uygulama detaylarını netleştiren yönerge ile 10 Şubat 2016 ila 22 Ağustos 2017 arasında doğum yapan on binlerce annenin başvurusu için 30 gün süre tanınmıştı. Başvuru için tanınan süre esasların yayınladığı tarih 22 Ağustos’ta başlamıştı. Başvuru için verilen sürenin sona ermesiyle ilgili "Son iki gün" uyarısı yapan İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Sadettin Orhan, "22 Eylül’e kadar İŞKUR’a başvurmayanlar 10 bin 665 liraya varan ödeme hakkını kaybedecek" dedi.

Başvuru Yapanlar Ne Kadar Para Alacak?

Yarım gün çalışma başvurusu yaparak haktan yararlanacak olan çalışan annelerin alacakları para şu şekilde olacak,

 • İlk doğumdan sonra 60 gün yarı zamanlı çalışan anne kendi işyeri haricinde İŞKUR’dan toplam 3 bin 555 lira,
 • İkinci doğumdan sonra 120 gün çalışan anne 7 bin 110 lira,
 • Üç ve daha fazla doğumdan sonra 180 gün süreyle yarı zamanlı çalışan anne 10 bin 665 lira alacak.

  Ödeneğin günlük tutarı asgari ücretin brüt günlük tutarı olan 59.25 lira olarak uygulandığı ve her yıl arttığı belirtiliyor.   Çalışan Anneler Dikkat! Yarım Gün Çalışma Başvuruları Sona Eriyor  

Engelli Çocuğu Olanlara Daha Uzun Süre

Yarım gün çalışma iznini 3 yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadın ya da erkek işçiden birisi kullanabilecek. Çocuğun engelli olması halinde ise, bu izin süresi 360 güne (12 ay) çıkacak. Bu durumda da yapılan ödenek 21 bin 330 liraya çıkacak. Çoğul gebelikte de bu süre 30’ar gün uzayacak. Yarım gün çalışan annenin emeklilik ve sağlık primi, işveren ve İŞKUR tarafından ayrı ayrı yatacak.   Doğum Sonrası Yarım Gün Çalışma Ödeneği İle İlgili Detaylar İçin Tıklayın  

Özel Sektörde Farklı Olacak

Özel sektörde çalışan anneler de yarım gün çalışma hakkından yararlanabilecekler. Özel sektör çalışanlarının yarım günlük maaşını işveren, kalanını ise İşsizlik Fonu karşılayacak. Haftalık çalışma süresinin yarısı kadar süreyle çalışan kadın işçilerin, çalıştıkları süredeki prim ve ücretlerini işveren, çalışmadıkları süredekileri de İşsizlik Sigortası Fonu ödeyecek. Yasaya göre, İşsizlik Fonu’nun ödeyeceği tutar ‘asgari ücretin brüt tutarının günlük miktarından belirlenecek. 1 ay boyu yarı zamanlı çalışan kişiye, İşsizlik Fonu’ndan 823 lira 50 kuruş alacak.  

Devlet Ücreti Ödeyecek

Özel sektörde çalışan kadınlar aranacak 3 şarta göre bu haktan yararlanacbilecekler bunlar;

 • Son 3 yılda en az 600 gün priminin yatırılanlar,
 • Haftalık çalışma süresinin yarısı kadar bir süre fiilen çalışanlar,
 • Analık izninin bitiminden sonra 30 gün içinde kuruma başvurarak bu haktan yararlanacaklar.

Yarım Gün Çalışma Ödeneği Hak Kazanma Şartları ve Başvuru Esasları

Çalışan işçi / personelin yarım gün çalışma ödeneğine hak kazanabilmesi için gerekli olan hak kazanma şartları ve başvuru esasları şu şekilde düzenlenmiştir

 • Başvuru yapan annenin yarım çalışma hakkı yapıyor olması,
 • Hak kazanmaya konu olan çocuğun / bebeğin hayatta olması,
 • 4857 sayılı kanunun 63 üncü maddesinde belirtilen haftalık çalışma süresinin yarısı kadar fiilen çalışmış olması,
 • İsçi / personel adına doğum ya da evlat edinme tarihinden önce son üç yılın en az 600 gün işsizlik primi bildirmiş olması
 • Doğum ve evlat edinme sonrası yarı analık hali izninin bittiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde İŞKUR’a doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma belgesi ile başvuruda bulunması gerekmektedir.

Not: Bilgiler İŞKUR'un Resmi İnternet Sitesi üzerinden yayınlanan duyuru temel alınmıştır. Yarım Gün Çalışma Ödeneği ile ilgili İŞKUR duyuru linki aşağıdadır.     İŞKUR YARIM ÇALIŞMA ÖDENEĞİNE İLİŞKİN DUYURU İÇİN TIKLAYIN  

Yarım Gün Ödeneği Başvuru Tarihi Uzayacak mı?

Özel ve kamuda çalışan annelere devlet tarafından tanınan yarım gün çalışıp tam gün maaş alma hakkı için İŞKUR tarafından alınan 22 Ağustos 2017 tarihinde başlayan başvurular 22 Eylül 2017 Cuma günü bitiyor. Başvuru süresinin uzayıp uzamayacağı ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Nabia Yerden çıkıp fışkıran, kaynayan, akan.
Erkek Bebek İsimleri
Saadettin 1. Dinin mutluluğu.2. Dini uğurlu, kutlu kılan.