Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalı?

Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalı?
31 Ekim 2016

Tuvalet eğitimi her bebeğe göre değişse de için en uygun aralık 2-3 yaş arasıdır. Daha erken dönemde başlamak ve bebeğe baskı kurarak tuvalet yapmasını istemek onu hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan zorlar ve uzaklaştırır.

Anneler, özellikle ilk çocuklarıysa, tuvalet eğitiminin ne zaman başlaması ve nasıl davranılması gerektiği konularında kaygı yaşayabilir. Her bebeğe göre değişse de tuvalet eğitimi için en uygun zaman dilimi 2-3 yaş arasıdır. Daha erken dönemde başlamak ve bebeğe baskı kurarak tuvalet yapmasını istemek onu hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan zorlar ve korkutur.

Eğitim süreci

  • Öncelikle çocuğunuzla konuşun. Ona artık büyüdüğünü, bezini çıkaracağınızı, sizin gibi, ağabeyi, ablası gibi tuvaleti kullanacağını anlatın. Bu konuda ailenin diğer fertlerinden de destek alın.
  • Klozet üzerine oturtulabilen merdivenli bir çocuk klozeti alın. Klozeti birlikte seçebilirsiniz, bu onun tuvalete daha kolay alışmasını sağlayacaktır. Eğer isterse bu klozetle 1 hafta evin içerisinde oynamasına izin verin.
  • Çocuğunuzu asla gece bezlemeyin. Çünkü gece bezlemek, çocuğa "gece altını ıslatabilirsin" şeklinde bir mesaj verir. Haliyle, böyle bir yaklaşımla gündüz de tuvalet alışkanlığını kazanması zorlaşır. Gece altını ıslatmaması için yatağa su geçirmez alezlerden serebilirsiniz.
  • Çocuğunuzla birlikte tuvalete gidin, yanında bekleyin ve süreci sakin bir şekilde tekrar anlatın.
  • Özellikle beslenmeden sonra çocuğunuzu 1,5-2 saatte bir tuvalete götürün ve tuvaletini yaptığında onu ödüllendirin. Bu, onun motive olmasını sağlayacaktır. 
  • Gündüz tuvalette 5 dakikadan fazla durmayın. Tuvaletini yapamadığında gülümseyerek “daha gelmemiş” diyerek onunla birlikte tuvaletten çıkın.
  • Gece yattıktan 1 saat sonra muhakkak çocuğunuzu uykudan uyandırın. Korkmayın, tekrar uykuya dalacaktır. Dalma esnasında onun yatağında, isterse elini tutarak, bekleyin.
  • Çocuğunuzun tuvalet eğitim süreci ile ilgili endişelenmeyi bir kenara bırakın. Unutmayın ki; kendini rahat hissettiğinde sizi bırakıp tuvalette yalnız kalabilecektir. Bir süre sonra da kendi kendine gidecek, kapıyı kapatacaktır. Bunun için sadece zamana ihtiyacınız var. En fazla 6-8 ay içerisinde çocuğunuz tuvalet eğitimini tamamlayacaktır. Eğer 5 yaşına kadar alışkanlık kazanamadıysa mutlaka klinik destek almalısınız.
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Cahide Çok çalışan, çaba gösteren kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Vacip Yapılması gerekli olan.