• gebe.com
  • /
  • Sağlık Bakanlığı Uyardı: ’23 Bin Bebek / Çocuk Tehdit Altında’

Sağlık Bakanlığı Uyardı: ’23 Bin Bebek / Çocuk Tehdit Altında’

Sağlık Bakanlığı, bebeğine/çocuğuna aşı yaptırmayan aileleri uyardı; ' Sayı artarsa Türkiye'de ciddi bir kızamık salgını olur.'

Sağlık Bakanlığı’nın Bağışıklama Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceylan, Türkiye’de çocuğunun aşı olmasını reddeden aile sayısının 23.000 olduğunu açıkladı. Bu sayının 50.000’e çıkması halinde ise Türkiye’de ciddi bir salgın meydana gelebileceğini belirtti.

2011’de 183 iken 2017’de 23.000’e Yükseldi

Konuyla ilgili Hürriyet Gazetesi’nden Meltem Özgenç’in haberine göre, 2011’de aşıyı reddeden aile sayısı 183 iken, 2013 yılında 980, 2015 yılında 5.400, 2017 yılında ise 23.000 aile çocuğuna aşı yaptırmayı reddetti. Reddedilen aşılar arasında menenjit, çocuk felci, difteri, boğmaca, kızamıkçık, kızamık ve kabakulak bulunuyor. Özellikle çocukluk çağında yapılması gereken aşılarda problem yaşadıklarını belirten Mehmet Ceylan, bu sayının 50.000’e çıkması halinde Türkiye’de ciddi bir kızamık salgını olabileceğini belirtti.

‘2018’in İlk Çeyreğinde 44 Kızamık Vakası Görüldü, Bu Çocukların Yalnızca 3’ü Aşılanmıştı’

Bazı ailelerin aşı yaptırmamayı bir tercih ve özgürlük olarak gördüğünü dile getiren Prof. Dr. Mehmey Ceylan, bu ailelerin aşı yaptıran aileleri de etkilediğini söyledi ve sözlerine şöyle devam etti; ‘Bebeğine/çocuğuna aşı yaptırmamayı bir tercih ve özgürlük olarak gören aileler var. Bu durum maalesef ki aşı yaptıran ailelerimizi de etkiler duruma geldi. Hiçbir aşı tek başına %100 koruma sağlamaz. En yüksek koruma oranına sahip olan kızamık aşısının bile koruma oranı %98’dir. 2017 yılında 85 kızamık vakası kayıtlara geçti. Bu çocukların 4’ü aşılanmıştı. 2018’in ilk çeyreğinde ise 44 çocukta kızamık vakası görüldü. Bu çocukların da 3’ü aşılanmıştı. Kısacası, artık aşı yaptıran çocuklar da tehlikede.’

‘Bu Durum Bizi Korkutmaya Başladı’

Yaklaşık 15 yıldır böyle bir tablo ile karşı karşıya kalmadıklarını belirten Prof. Dr. Mehmet Ceylan, çocukların hasta olmaması için aşı oranının yüksek olması gerektiğini belirtti. ‘Bu durum bizi korkutmaya başladı. Bu çocukların hastalığa yakalanmaması için bu hastalık etkenin toplumda dolaşmaması gerekir. Yüksek oranda aşılarsanız, çocukların hastalanma ihtimali neredeyse 0’a iner.’ şeklinde konuştu.

‘100 Çocuktan 20’si Hayatını Kaybeder’

Verileri yorumlayan Ceylan, eğer salgın meydana gelirse kızamık geçiren 1000 çocuktan 100’ünün hastaneye yatacağını, bu 100 çocuktan 20’sinin ise ne yazık ki hayatını kaybedeceğini söyledi. Aşı konusunda ebeveynlerin bilinçli olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Mehmet Ceylan, ‘Türkiye’de zorunlu aşı uygulaması yok. Ancak böyle bir tablo karşısında, zorunlu aşı uygulaması tartışılabilir.’ dedi.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Yurdaser Vatana önder, lider olan kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Aksun Kımılda ve sun" anlamında kullanılan bir ad.
Kayıt Ol