Rahmi Olmadan Gebe Kalan Kadın Tıp Literatürüne Geçiyor!

Rahmi Olmadan Gebe Kalan Kadın Tıp Literatürüne Geçiyor!
07 Haziran 2017

Rahmi olmadan gebe kalan kadın tıp literatürüne geçiyor! Doktorların daha önce karşılaşmadığını belirttiği vakada fetüs, bağırsak arasına yerleşmiş olarak bulundu. Hastaneden çıkmaya hazırlanan Kader Abra'nın şu anda sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

Rahmi olmadan gebe kalan kadın Kader Abra, rahmini yaklaşık 3 yıl önce aldırmıştı. Bir süre önce karın ağrısı, mide bulantısı ve halsizlik nedeniyle ikâmet ettiği Uşak'ta bir hastaneye başvurdu. Burada çeşitli hastalık riskleri belirlenen Kübra Abra, kanamasının başlaması ve hayati riskinin bulunması nedeniyle Ankara'da bir hastaneye sevk edildi. Yapılan incelemelerin ardından hastanın gebe olduğu belirlendi. Fakat ilginç olan ise Kader Abra'nın rahmini bu olaydan 3 yıl önce aldırmış olmasıydı. Acilen ameliyata alınan hastanın 14 hafta 5 günlük olan gebeliği sonlandırıldı. 

Rahmi Olmadan Gebe Kalan Kadın Tıp Literatürüne Geçiyor!  

Hastanın Doktoru: 'Hayatımda İlk Defa Karşılaştım'

Hastanın doktoru, basına yaptığı açıklamada olayın çok nadir görüldüğünü ve kırk binde bir yaşanma ihtimali olan bir vaka olduğunu belirtti. Hastanelerin arşivi tarandığında, rahmi olmadan gebe kalınan ilk vaka olduğu öğrenildi.

Fetüs, Bağırsakları Örten Zara Yerleşmiş

Yaklaşık 3 yıl önce, doğum yaptıktan sonra rahmi alınan Kader Abra'nın bebeği, bağırsaklar arasında, bağırsakları örten zarda ve rahim ağzı üst boşluğunun üzerine yerleşmiş. Hastanın doktoru yaptığı açıklamada: ' 30 yıllık meslek hayatımda daha önce 2 kere Abdominal gebelik gördüm fakat o hastalarımda yumurtalık, tüp ve rahim mevcuttu. Bu hastamızı ilginç kılan ise rahiminin 3 yıl önce alınmış olması.' dedi. Hastanın tedavi sürecine kan kaybı nedeniyle acilen kan verilerek başlandı. Daha sonra gebeliğin karın içinden boşaltılması sağlandı. Plasenta, bağırsaklar üzerine yapışmış halde olduğu için hepsini çıkartamadıklarını, çıkartabildikleri kısımları çıkarttıklarını söyleyen doktor, plasentanın kalan kısımlarının erimesi için tıbbi tedaviye başladıklarını söyledi.

Rahmi Olmadan Gebe Kalan Kadın Tıp Literatürüne Geçiyor!  

Vaka, Tıp Literatürüne Giriyor

Doktor yapmış olduğu açıklamada; hastanın durumunu, yıllık kongrelerde ve eğitim günlerinde diğer doktorlarla paylaşacaklarını açıkladı. Buna ek olarak dünyadaki önemli tıp dergilerinde bu konuyla ilgili uluslararası makaleler yayımlayacaklarını söyledi.

Kader Abra'nın Sağlık Durumu İyi

Şu an tedavi gördüğü hastaneden ayrılmaya hazırlanan Kader Abra, ilk doğumunu 2009 yılında sezaryen ile yaptığını ve doğum sırasında oluşan aşırı kanama nedeniyle doktorların rahmi almak zorunda kaldığını söyledi. Geçtiğimiz günlerde karın ağrısı, bulantı ve halsizlik nedeniyle hastaneye giden Abra'ya muayeneden sonra 'gaz sancısı' teşhisi konuldu. Şikayetleri artan Kader Abra, tekrar hastaneye gittiğinde gebelik ihtimali düşünüldü ve detayları incelendi. Ultrasonla bakıldığında ise gebe olduğunu öğrendi.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.