Oyuncak Seçiminde Anne Babalara Öneriler

Oyuncak Seçiminde Anne Babalara Öneriler
03 Kasım 2016

Oyun ve oyuncaklar çocukların hayatında büyük bir önem taşımaktadır. Oyuncaklar ve oyunlar sayesinde çocuklar kendilerini ve duygularını ifade etmektedirler.

Oyuncak Seçiminde Anne Babalara Öneriler

Oyun ve oyuncaklar çocukların hayatında büyük bir önem taşımaktadır. Oyuncaklar ve oyunlar sayesinde çocuklar kendilerini ve duygularını ifade etmektedirler. Kelimeleri yetersiz kaldığı sırada ve taşıması zor gelen duygularını kelimelere dökemediklerinde oyun, çocuğun dili gibi olmaktadır. Örneğin kulesi devrildiği sırada yaşadığı hayal kırıklığı ile yüzleşirken, gerçek hayatta da yaşayabileceği hayal kırıklıklarıyla baş edebilme becerisi gelişmektedir. Yetişkinler için yalnızca oyun diye düşünülürken aslında çocukların özgüven ve karakter gelişiminde oldukça önemli bir yerdedir. Bu durumda oyuna ayrılan zaman kesinlikle boşa harcanan bir zaman değildir.

Oyunu Keyifli Yapan Nelerdir?

 • Kontrolün yani dümenin çocukta olması oyunu keyifli hale getirmektedir. Çocuk ne oynayacağına ne ile oynayacağına ve nasıl oynayacağına kendisi karar vermelidir. Çocuğun içinden geldiği için yönlendirilmeye kesinlikle ihtiyacı yoktur.
 • Çocuk oyun oynarken anne babanın yapması gereken; çocuğu izlemek, kendi fikrini söylemeden önce beklemek ve çocuğun neler yapacağını merak etmektir. Çocuğunuz sizi oyuna davet ettiği sırada oyununa katılabilir ve oyununu zenginleştirebilirsiniz.
 • Çocuğunuzun oyununa dahil olduğunuz zaman, sizinle oyun ilişkisi kuracak ve okula başladığı dönemlerde kendi yaşıtlarıyla da oyun üzerinden benzer ilişkiler kurabilecektir.

Çocuklar İçin Oyuncaklar Neden Önemlidir?

 • Çocukların oyununu zenginleştiren ve rollere girmelerine yardımcı olan tek şey oyuncaklardır. Örneğin, bir oyuncak şırıngayı alıp size iğne yaparken kendini doktor olarak hayal edebilir. Çocuklar bu gibi oyuncaklarla benzer hayali oyunlar sayesinde empati kurabilirler. Bu sayede empati kurabilme becerilerinin adımlarını atabilirler.
 • Oyuncaklardan ziyade çocuklar evdeki birçok nesneyi oyuncak olarak kullanabilir.

Ebeveynlere Yardımcı Olunabilecek 7 Öneri

 • Çocuğun farklı şekiller oluşturmasını sağlayacak ahşap bloklar, iç içe geçebilen plastik bloklar ve küpler problem çözme becerilerinin gelişmesine yardımcı olmaktadır.
 • Çocuğun yaşı ilerlese bile oynadıkça sıkılmayacağı oyuncaklara sahip olması çok önemlidir. Hayvan ve insan figürleri, oyuncak ev ve eşyaları, taşıtlar oynamaktan hep keyif alacağı oyuncaklardan bazılarıdır.
 • Oyuncak seçiminde, çocuğun el ve göz koordinasyonunu, ince motor becerilerini ve de neden – sonuç ilişkisi kurabilme becerilerini desteklemesine dikkat edilmelidir. Yapbozlar, iç içe geçen kaplar, oyun hamurları, bloklar ve boyalar bu becerileri destekleyen materyaller arasındadır.
 • Çocuklar oyun oynarken, öğrendikleri yeni becerileri uygulama, geliştirme ve deneme, yanılma fırsatı bulmaktadırlar.
 • Çocukların hareket ihtiyaçlarını karşılayan ve fiziksel gelişimlerini destekleyebilen oyun malzemelerine ihtiyaç vardır. Bu oyun malzemeleri toplar, ip, salıncak, bisiklet ve jimnastik aletleridir.
 • Oyuncak seçimi yaparken, çocuğun farklı rollere girmesini teşvik edecek oyuncaklar seçilmelidir.
 • Çocuk 3 yaşını geçtikten sonra çocukla birlikte aile üyelerini de katarak çocuğun yaşına uygun kutu oyunları oynayabilirsiniz. Bu sayede sıra bekleme, sabretme, yenilmeye tahammül edebilme gibi zihinsel beceri ve sosyal – duygusal becerilerini destekleyen kutu oyunları aynı zamanda da çocuğun yeni kavramlar öğrenmesine yardımcı olacaktır.
 • Bu süreçte kitaplar önemli bir yer teşkil etmektedir. Kitaplar sayesinde yaşam boyu sürebilen kitap sevgisi ve okuma alışkanlığı temellerini bu yaşlarda atabilme imkanı olacaktır.
 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.