Gebelikte Uykuya Dalmak Neden Zordur?

Gebelikte Uykuya Dalmak Neden Zordur?
29 Aralık 2016

Özellikle son aylarda büyüyen karnınız sizi uykuya hasret bir duruma getirebilir. Daha rahat uyuyabilmeniz için işinize yarayacak birkaç tüyo bu yazımızda.

U-YU-YA-MI-YO-RUM! Dediğinizi duyar gibiyiz. Tamam, şimdi sakin olma zamanı. Dünyanın en harika mucizesini içinizde taşırken elbette bedeniniz buna tepki veriyor. Özellikle son aylarda büyüyen karnınız sizi uykuya hasret bir duruma getirebilir. Gebelikte uykuya dalmak kimi zaman oldukça güçtür. Bunu güçleştirecek pek çok neden de olabilir. Hamilelikte uyku problemleri ile  ilgili ilk ve en önemli neden bebeğinizin büyüyor oluşudur. Ayrıca eğer hamilelik öncesi sırtüstü ya da yüzükoyun yatmaya alışkınsanız yan tarafınıza dönüp uyumak sizi zorlayabilir. Öte yandan artan vücut kitlenizin artması ile uyurken pozisyon değiştirmeniz güçleşir. Bu durum uykunuzun verimini etkilediği gibi gebelikte karşılaşılan bazı değişiklikler de uyku düzeninizin değişmesine neden olabilir. Peki, neden gebelikte uykuya dalmak zordur? İşte hamilelikte uyku sorunu nedenleri...

Nefes Darlığı

Gebelikte Uykuya Dalmak Neden Zordur?   

Gebeliğiniz ilerleyip rahminiz iyice büyüdüğünde karın boşluğunuz içinde daha fazla yer işgal etmeye başlar. Böylelikle karın içi basıncı artar; karın boşluğu ile göğüs boşluğunuzu ayıran diyafram kasınıza baskı yapar. Oksijen gereksinmeniz artmasından dolayı daha sık nefesler almaya başlarsınız. Bazen nefes darlığı hissedebilirsiniz. Özellikle yatar pozisyondayken daha belirgin hale gelip uykuya dalmanızı güçleştirebilir.

Mide Yanması

Gebelikte Uykuya Dalmak Neden Zordur?   

Gebelikte salgılanan hormonlar, vücudunuzda istemsiz çalışan tüm düz kaslarınızda bir gevşemeye neden olabilir. Bu gevşeme sindirim sisteminizde de ortaya çıkar. Dolayısıyla midenizin boşalması gecikir, mide içeriği özellikle yatar pozisyondayken yemek borunuza geri kaçabilir ve yanmaya neden olabilir. Akşam öğünlerinizi çok yememeniz ve yüksek yastıkta yatmanız faydalı olacaktır.

Sık İdrara Çıkma İsteği

Gebelikte Uykuya Dalmak Neden Zordur?   

Gebeliğin ilk döneminde büyüyen rahminiz mesanenize de baskı yapar. Bu durumda mesane kapasiteniz de azalır ve sık idrara çıkma ihtiyacı hissedersiniz. Diğer yandan hamileliğiniz ilerledikçe damarlarınızda dolaşan kanın hacmi de artar. Böylece böbreklerinizden geçen kan miktarı da yoğunlaşır. Nihayetinde böbrekleriniz daha fazla kan süzer ve daha fazla idrar üretir. Bu durum da gece ya da gündüz daha fazla tuvalet ziyareti anlamına gelir.

Neden Gebelikte Uykuya Dalmak Zordur: Kramplar

Gebelikte Uykuya Dalmak Neden Zordur?   

Bacaklarınız gün boyunca normalden daha fazla yük taşır. Bir de kalsiyum, magnezyum dengesizliği varsa bacak krampları ile karşılaşabilirsiniz.

Rahat Uyku Pozisyonu

Gebelikte Uykuya Dalmak Neden Zordur?   

Sırt üstü ya da yüzükoyun uyumayı seviyorsanız, hamileliğinizin erken dönemlerinde yan tarafınıza dönerek uyuma alışkanlığınız size yardımcı olacaktır. Özellikle gebeliğinizin son dönemlerinde dizlerinizi kendinize çekerek yan dönüp yatmanız rahat bir pozisyondur. Böylece büyük toplardamar üzerindeki baskıyı azaltarak dolaşımı kolaylaştırır. Sola dönüp uyuduğunuzda bu etki belirginleşir. Sola döndüğünüzde rahim de sola kayar ve karaciğer üzerindeki baskı da azalır.  

Doktorunuza Danışın

Uyku düzeninizle ilgili karşılaştığınız problemlerinizi doktorunuzla paylaşmayı ihmal etmeyin.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Vacibe Yapılması gerekli olan.
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah