Mavi Balina ve Momo'dan Sonraki Yeni Tehlike!

Mavi Balina ve Momo'dan Sonraki Yeni Tehlike!
02 Haziran 2020

Çocukların özellikle pandemi günlerinde daha yoğun kullanmaya başladığı Youtube’da, çocuk istismarını teşvik eden animasyon filmlerin yer aldığı ortaya çıktı. Yaklaşık 4 milyon izleme oranına sahip videolar, Aile Bakanlığı’nı harekete geçirdi.

Çocukların, özellikle pandemi günlerinde daha yoğun kullanmaya başladığı Youtube’da, çocuk istismarını teşvik eden animasyon filmlerin yer aldığı ortaya çıktı. Yaklaşık 4 milyon izleme oranına sahip videolar, Aile Bakanlığı’nı harekete geçirdi.

Mavi Balina ve Momo'dan Sonraki Yeni Tehlike

Sanal ortamda, oyun yöneticisi tarafından verilen enteresan görevlerin yerine getirildiği Mavi Balina oyunu, pek çok çocuğun intihar etmesine yol açmıştı. ‘Kimseyle konuşma, koluna çizik at’ gibi görevlerin verildiği oyunda, son adım olarak oyuncunun intihar etmesi, yüksek bir yere çıkıp kendisini bırakması isteniyordu. Bu tehlikeli oyun, ne yazık ki ülkemizde de yayılmış ve birçok çocuğun ölümüne sebep olmuştu. Hemen ardından, Whatsapp uygulaması üzerinden yayıldığı iddia edilen Momo adlı ürkütücü karakter karşımıza çıktı. Bu karakter, özellikle çocuk videolarının arasına yerleştiriliyor ve çocuklara kesici aletlerin evde nerelerde bulunabileceğine ve bunlarla kendilerine nasıl zarar verebileceklerine dair bilgiler veriyordu.

Mavi Balina ve Momo'dan Sonraki Yeni Tehlike!

Animasyonlarda Pedofili Normalleştiliyor

Şimdi ise başta çocuk kanalı gibi görünen ancak çocuk istismarını normalleştiren pek çok Youtube kanalı olduğu ortaya çıktı. Twitter’dan Şeyma isimli gencin dikkat çektiği Youtube kanalları, özellikle 15 – 17 yaş arası ergenleri hedef alacak şekilde yayın yapıyor. Animasyon olarak hazırlanan videolarda, bu yaş grubu için hiç de uygun olmayan içerikler gösteriliyor. Pedofili ve daha birçok çirkin konunun normalleştirildiği videolarda, özellikle genç kızları farklı yollara sürükleyebilecek korkunç içerikler anlatıldığı görülüyor.

Mavi Balina ve Momo'dan Sonraki Yeni Tehlike!

Aile Bakanlığı Harekete Geçti

Youtube’da çocuklara yönelik gibi duran ancak korkunç içeriklere sahip olan bu videoların tespit edilmesi üzerine Aile Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık, ‘Hikâyem Bitmedi’ ‘İşte Benim Hikâyem’ ‘Gerçek Hikâyeler’ ve ‘Hayatın Penceresi’ adlı dört Youtube kanalı için hem Youtube yönetimi ile iletişime geçti hem de savcılığa suç duyurusunda bulundu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan basın açıklamasında ‘Gündem olan Youtube kanallarında yer alan içerikler, aile ve toplum yapımızı sarsan, ahlak kurallarına aykırı, çocuk cinsel istismarı içeren içerikler tespit edilmiştir. Bakanlık olarak, ilgili kanallara erişimin engellenmesi için Youtube yönetimi ile iletişime geçtik ve savcılığa başvuru yaptık.’ ifadeleri kullanıldı.

Diğer haberlerimizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Dadak 1. Büyük kardeş, ağabey. 2. Bebek. 3. Bir yiyeceğin tadına bakmak için yenilen parçası, tadımlık. 4. Şeker, akide şekeri.