• gebe.com
  • /
  • İleri Yaş Gebeliğine Dikkat!

İleri Yaş Gebeliğine Dikkat!

40’lı yaşlarla birlikte gebe kalma olasılığı %50 oranında azalmaya başlar. Bu sebeple bu yaşlar itibari ile gebelik planlıyorsanız genel sağlık durumunuzu da göz önüne almanız gerekir.

İleri Yaş Gebeliğine Dikkat!

İleri Yaş Gebeliğine Dikkat!

35 yaşından sonra olan ileri yaş gebeliklere ileri yaş gebeliği denir. 40’lı yaşlarla birlikte gebe kalma olasılığı %50 oranında azalmaya başlar. Bu sebeple bu yaşlar itibari ile gebelik planlıyorsanız genel sağlık durumunuzu da göz önüne almanız gerekir. İleri yaşta gebe kalan birçok kadın sağlıklı bebek dünyaya getirmesine rağmen genç anne adaylarına göre riskleri daha yüksektir. İleri yaş gebeliklerinde çoğunlukla korkulan komplikasyon kromozom anomalili bebek doğurmaktadır. Bunlardan en sık görüleni zeka geriliğiyle birlikte bazı kalp ve organ anomalileri içeren ise Down Sendromu’dur. Ancak gebelik esnasında yapılan prenatal testler ve özellikle amniyosentez ve korion villus biyopsisi ile bu bebekler tanınabilir.  

Bazı hastalıklar gebelik dönemi içerisinde ortaya çıkabilir

Tüm insanlarda yaşla birlikte bazı hastalıkların görülme sıklığında da artış yaşanır. Özellikle de gebelik döneminde en sık hipertansiyon ve şeker hastalığı görülür.

Diyabet

diyabet-1 Genellikle yaşla birlikte diyabet görülme sıklığı artar. Özellikle Tip 2 diyabet gebelik döneminde bazı istenmeyen durumları da beraberinde getirir. Diyabetik anne adayları gebelik zehirlenmesi bakımından diyabetik olmayanlara göre daha yüksek risk altındadırlar. Yine bu anne adaylarında erken doğum, düşükler, plasenta problemleri ve ölü doğumlar normalden daha fazla görülür. Diyabetik annelerden doğan bebeklerde yeni doğan döneminde daha fazla problemlere rastlanır. Gebelik öncesi şeker hastalığı olmayan ileri yaşta anne adayları ise gebeliğe bağlı şeker hastalığı bakımından dikkatli olmalıdır.    

Yüksek tansiyon

gebelikte-yuksek-tansiyon-2 Yaş ile birlikte artan ve sıklıkla görülen diğer bir durum ise yüksek tansiyondur. Gebelik öncesi var olan veya gebelik döneminde ortaya çıkan yüksek tansiyon; plasentanın erken ayrılması, ani bebek ölümü gibi anne ve bebek hayatını tehlikeye sokan sonuçlar doğurabilir. Yine gebelik zehirlenmesi görülme sıklığı ve dolayısıyla kalıcı hasar bırakan sinir sistemi bozuklukları olabilir. Yaşla birlikte kanser de içerisinde olmak üzere birçok sistemik hastalığın görülme sıklığı artar. Bu hastalıklar gebeliği olumsuz yönde etkileyebilir veya tam tersi bu hastalıklar gebelikten olumsuz bir şekilde etkilenebilir. İleri yaştaki gebelerin takibi bu sebeple çok daha dikkatli yapılmalıdır.    

İleri yaşta olan anne adaylarının karşılaşabilecekleri gebelikle ilgili durumlar

Çoğul gebelik

cogul-gebelik-3 Anne yaşının artmasıyla birlikte çoğul gebelik riski de artar.    

Düşük

gebelikte-dusuk-4 Düşüklerin en önemli sebebi kromozomal anomaliler olduğu ve yaşla birlikte bu anomalilerin görülme sıklığı arttığından dolayı ileri yaş anne adaylarında yaklaşık 4 misli daha fazla düşüğe rastlanır.    

Anomali

anomali-5 Yaşla birlikte özellikle Down Sendromu en başta olmak üzere kromozomal anomali riski artar. Ancak genetik geçiş göstermeyen yarık dudak ve yarık damak gibi şekil anomalilerinin görülme sıklığında artış olmaz.    

Dış Gebelik

dis-gebelik-6 Yaş ilerledikçe fark edilmiş veya edilmemiş pelvik enfeksiyon geçirmiş olma olasılığı artar. Her enfeksiyon tüplerde belirli bir miktar hasar bıraktığından ve yaşla birlikte tüplerin hareket etme potansiyeli azaldığından dolayı bu tür anne adaylarında dış gebelik daha fazla görülür.    

Plasenta

plasenta-7 Yaştaki artışla birlikte plasentanın önden gelmesi sıklığı artar. Dolayısıyla kanama daha fazla görülür.    

Gelişme geriliği

gelisme-geriligi-8 İleri yaşlarda dolaşım sistemini bozan şeker hastalıkları ve tansiyon daha sık görüldüğünden dolayı bu annelerin bebeklerinde rahim içi gelişme geriliğine daha sık rastlanır.    

Erken doğum

erken-dogum-10 Gelişme geriliğine sebep olan etkenler erken doğuma da yol açabilir.Sezaryen

sezaryen-dogum-11 İleri yaş annelerinde komplikasyonlar daha sık görüldüğünden dolayı anne ve bebek hayatının kurtarılması için yapılan sezaryen operasyonlarına 2 – 3 misli daha fazla gereksinim olur.     İleri yaşlarda gebelik planlanırken, şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi genel sağlık problemlerinin kontrol altına alınması gerekir. Kilo fazla varsa bu verilmelidir. Şişman kişilerin gebeliklerinde problem yaşama şansları daha fazladır. İleri yaşta anne olma isteği birçok sağlık riskini beraberinde getirse de daha olgun olan kadının 20’li yaşlardaki gebelere göre daha çok gerçekçi ve bebeğine daha fazla bağlı olma durumu bulunur.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Vacibe Yapılması gerekli olan.
Erkek Bebek İsimleri
Ekrem 1. Daha, en kerim. 2. Çok şeref sahibi, pek cömert, çok eli açık. Ekremü’l-Ekremin: Cenab-ı Hak. (Alak suresi: 3 ).