Hamileyken Balık Yiyemeyenler İçin Bir Önerimiz Var

Hamileyken Balık Yiyemeyenler İçin Bir Önerimiz Var
24 Ağustos 2017

Hamilikte ton balığı tüketimi; erken doğum, düşük ve doğum sonrası depresyona kadar gebelikte oluşabilecek pek çok riski önlüyor.

Hamilelikte Ton Balığı Tüketimi Anne ve Bebek İçin Çok Faydalı

Hamilelik döneminde anne adaylarının balık tüketmelerinin çok faydalı olduğunu belirten uzmanlar, özellikle ton balığının doğal omega 3, selenyum, magnezyum ve fosfor gibi minerallerden zengin olması nedeniyle tercih sebebi olduğunun altını çiziyorlar. Anne adaylarının, magnezyum gibi minerallerden zengin A, B12, D vitaminleriyle bol protein içeren ton balığını tüketmelerinin anne ve bebek sağlığı için önemli olduğunu belirtiliyor. Hamilikte ton balığı tüketimi ile ilgili yapılan araştırmalar; ton balığı tüketmenin erken doğum, düşük ve doğum sonrası depresyona kadar gebelikte oluşabilecek pek çok riski önlediğini gösterdiği ifade ediliyor.  

Bebeğin Beyin Zarının Oluşumunda Etkili Oluyor

  Ton balığının içerisinde yüksek oranda doğal olarak bulunan EPA (EikosaPentoenoik Asit) ve DHA (DokozaHegzoenoik Asit), diğer bir ifadeyle mucize yağ asitlerinin hamilelik süresince bebek sağlığı için mucize etkileri olduğunu ifade eden uzmanlar, yapılan araştırmaların ton balığında bulunan DHA yağ asidinin anne karnındaki bebeğin beyin zarının % 20, retinanın % 30-60 kadarının oluşumunda temel yağ asidi olarak rol oynadığını gösterdiği belirtiliyor.   

Hamileyken Balık Yiyemeyenler İçin Bir Önerimiz Var  

Doğum Sonrası Depresyonunu Önlüyor

Bilimsel araştırmaların DHA yağ asidinden yoksun bir beslenmeyle gebeliğini geçiren annelerde doğum sonrası oluşan depresyon olasılığı ile tansiyon yükselmesi riskini ortadan kaldırdığı belirtiliyor. Omega 3 yağ asitleri olan EPA ve DHA’dan zengin beslenen anne adaylarının erken doğum yapma ve düşük doğum ağırlıklı bebek sahibi olma gibi risklerinin azaldığı belirtiliyor. Araştırmalar sonunda ortaya çıkan sonuçların gebelikte beslenme ve balık tüketiminin ne kadar önemli olduğunun bir bilimsel kanıtı olduğunun da altı çiziliyor.   Hamileyken Balık Yiyemeyenler İçin Bir Önerimiz Var

Her Gün Bir Öğünde Mutlaka Balık Tüketin

Anne adaylarının karnında günden güne gelişen fetüsün kendi omega 3 yağ asitlerini üretebilecek bir biyolojik yapıya sahip olmaması nedeniyle bebeğin EPA ve DHA olan omega 3 yağ asidi çeşitlerini annesinden karşılamak zorunda olduğuna dikkat çekiliyor. Hamilelik döneminde anne adayının hemen her gün bir öğünde mutlaka balık tüketmesi gerektiği bunun en kolay yolunun da kolay ulaşabilecekleri ton balığı tüketmek olduğu ifade ediliyor.   

Hamileyken Balık Yiyemeyenler İçin Bir Önerimiz Var

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.