• gebe.com
  • /
  • Hamilelikte Meraklı Annelerin Arama Motoruna Sorduğu 9 İlginç Soru

Hamilelikte Meraklı Annelerin Arama Motoruna Sorduğu 9 İlginç Soru

Hamileler Google'da en çok neleri arıyor, hangi sorulara cevap bulmak istiyorlar dersiniz?

Hamilelikte Meraklı Annelerin Arama Motoruna Sorduğu 9 İlginç Soru

Hamilelik çok farklı bir süreç olduğundan merak edilmesi de bir o kadar normal. Özellikle ilk gebeliğini yaşayan acemi anne adayları, süreç hakkında çoğu şeyi öğrenmek istiyor. Bazen akıllarına takılanları çevresindekilere soruyor, bazen de merak ettiklerini arama motorlarında aratıyorlar. Peki en çok neleri arıyor, hangi sorulara cevap bulmak istiyorlar dersiniz?

Hamilelerin Arama Motoruna En Çok Sorduğu Sorular

   

1)'Bebeğimin saçı hamileliğimin kaçıncı ayında çıkar?'

  hamile annelerin merak ettikleri   

Anne karnındaki bebeğin saçları genellikle 3. ayın sonu, 4. ayın başlarında çıkmaya başlar. Bu süre gebeliğinizin 11. haftasına denk geliyor. İlerleyen süreçlerde de bebeğin saçı gelişimini tamamlamaya devam eder.  

2)'Suyum gelmezse doğumun gerçekleşeceğini nereden anlayacağım?'

  hamile annelerin merak ettikleri   

Doğumun başladığını anlayabilmeniz için vücudunuz birden fazla belirti gösterir. Sancılar, lekelenme, nişan ve suyun gelmesi gibi. Tahmini doğum tarihinize yakın bir gündeyseniz, sancılarınız şiddetlenerek artarsa ve yukarıdaki belitilerden diğerleri mevcutsa hastaneye gitmenizde yarar var.

3)'Kasılmalar neye benzeyecek, canım acıyacak mı?'

    hamilelikte annenin merak ettikleri   

Her insanın acı eşiği farklı olduğundan bu sorunun kesin bir cevabı bulunmamakta. Fakat doğum yapan kadınların genel kanısı, regl sancısının daha şiddetli versiyonu olduğu yönünde.

4)'Hamileyim, ne yemeliyim?'

  anne adaylarının merak ettikleri   

Hamileliğiniz boyunca bol vitaminli sebze ve meyveler, zengin omega 3 kaynağı olan balık, protein deposu olan yumurta yemeniz tavsiye edilir. Sizin için en doğru bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz. Ayrıca buraya tıklayarak hamilelerin beslenmesiyle ilgili bilgiye ulaşabilirsiniz.

5)'Hamileyim grip oldum ne yapacağım?'

  hamile annelerin merak ettikleri   

Doktora danışmadan evde kesinlikle ilaç içmemelisiniz. Grip olduğunuzda doktorunuzla görüşürseniz, sizin için en sağlıklı tedavi yöntemini belirler.

6)'Hamileyim ama aşermiyorum normal mi?'

  giphy-downsized (54)   

Aşermenin kesin olarak bir sebebi ortaya koyulmasa da hormonal değişimler ve kan şeker seviyesindeki değişimlerin neden olabileceği düşünülüyor. Anne adaylarının çoğunda görülse de sizin aşermemeniz, herhangi bir anormalliğe işaret etmez.

7)'Hamileyim ama regl oldum, normal mi?'

  giphy-downsized (57)   

Üstüne adet görme olarak adlandırılan bu durum, eğer hamileliğinizin ilk ayında olduysa telaş edilecek bir durum değil. Rahim yatağında bebeğin kendisine yer yapması nedeniyle o bölgedeki damarın kanaması normal bir durum. Üstüne adet görme, normal regl kanamanızdan daha açık renkte ve düzensiz olur. Daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

8)'Hamileyim ama fazla kilo almak istemiyorum'

  giphy-downsized (59)  

Hamilelik sürecinde annelerin nasıl beslendiği çok önemli. Sadece kilo almamak için az yerseniz, hem sizin hem de bebeğiniz için tehlikeli sonuçlar doğabilir. Kilo ile alakalı kaygılarınız varsa, uzman bir diyetisyenle hamile olduğunuzu belirtip görüşerek uygun bir beslenme programı oluşturabilirsiniz. 

9)'Bebeğim karnımdayken hıçkırıyor, ne yapacağım?'

  hamilelerin merak ettikleri   

Anne karnında bebeğin hıçkırması görülen bir durum. Bebek, ciğerleri gelişirken içgüdüsel olarak nefes alıp verme egzersizleri yapar. Bu egzersizler esnasında amniyotik sıvıyı yutabilirler. Bu yutulan amniyotik sıvı kasılmalara ve sonuç olarak hıçkırığa neden olur.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Nabia Yerden çıkıp fışkıran, kaynayan, akan.
Erkek Bebek İsimleri
Dadak 1. Büyük kardeş, ağabey. 2. Bebek. 3. Bir yiyeceğin tadına bakmak için yenilen parçası, tadımlık. 4. Şeker, akide şekeri.