'Üstüne Adet Görmek' Ne Anlama Geliyor?

'Üstüne Adet Görmek' Ne Anlama Geliyor?
19 Eylül 2017

Halk arasında 'üstüne adet görmek' şeklinde bilinen implantasyon kanamaları, hamile kadınların yaklaşık %25'inde görülüyor. Peki, implantasyon kanaması ne anlama geliyor? Detayları aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Halk arasında 'üstüne adet görmek' şeklinde adlandırılan durum, regl kanaması ile sıkça karıştırılır ancak regl kanaması ile hiçbir bağlantısı yoktur. 'Üstüne adet görmek', hamileliğin başlangıcında olan ve gebeliğin rahim iç duvarına yerleşmesinden dolayı kaynaklanan kanamadır. İmplantasyon kanaması da (yerleşme kanaması) denilen bu durum, hamile kadınların yaklaşık %25'inde görülür ve endişe edilecek bir durum değildir.  

Hamileyken Üstüne Adet Görmek Nedir?

  'Üstüne Adet Görmek' Ne Anlama Geliyor?   Hamileyken üstüne adet görmek, genellikle regl kanaması ile karıştırılan bir durumdur. Ancak, kanamanın nedeni, gebeliğin rahim iç duvarına yerleşmesidir. Yani, bebeğin rahime tutunmaya çalışmasıdır. İmplantasyon kanaması (yerleşme kanaması) olarak da bilinen bu durum, her gebe kadında görülmez. Hamilelerin yaklaşık %25'i böyle bir durumla karşılaşır. Yoğunluk ve renk olarak adet kanamasından farklı olsa da çoğu kadın bunu adet kanaması ile karıştırır. Regl kanaması yoğun ve 3-7 gün sürerken, üstüne adet görme denilen implantasyon kanaması en fazla 1-2 gün sürer, lekelenme şeklinde olur ve genellikle döllenmeden 10 gün sonra gerçekleşir.    

İmplantasyon Kanamasının Anne veya Bebek İçin Sakıncası Var mı?

İmplantasyon kanamasının anne veya bebek için herhangi bir zararı yoktur. Tek sakıncalı yanı; gebeliğini geç fark etmesi nedeniyle anne adayının zararlı alışkanlıkları varsa şayet (sigara/alkol kullanımı)gebe olduğunu bilmeden tüm bunlara bir süre daha devam etmesidir.   'Üstüne Adet Görmek' Ne Anlama Geliyor?  

Hamilelik Döneminde Adet Görülmesi Mümkün mü?

Aşağıdaki nadir karşılaşılan durumlar dışında, hamileyken adet olmak pek mümkün değildir.

1)Hormon seviyesi

Hamile kalındığı zaman bazı kadınların hormon seviyeleri hemen artmaz ve bu nedenle adet kanaması bir iki ay daha devam edebilir.

2)Genetik

Çok nadir de olsa tüm hamileliği boyunca adet olan kadınların varlığı mevcuttur. Nedeni bilinmemekle birlikte, bu kadınların ailesinde de hamileyken adet gören kadınlara olduğu ve dolayısıyla durumun genetik olduğu bilinmektedir.

Hamileyken Görülen Diğer Kanama Nedenleri

İmplantasyon kanaması dışında, gebeyken kanamaya sebebiyet veren diğer durumlar arasında;

  • Dış gebelik
  • Düşük
  • Yara veya lezyona bağlı oluşan kanamalar
  • Mol gebelik veya
  • Plasentanın ayrılması/önde olması olabilir.

Doğumdan sonra ilk adet kanaması hakkındaki tüm bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Lâle Çiçekleri kadeh biçiminde olan, türlü renklerde süs bitkisi.
Erkek Bebek İsimleri
Saadettin 1. Dinin mutluluğu.2. Dini uğurlu, kutlu kılan.