Hamileler Grip Aşısı Yaptırmalı mı?

Hamileler Grip Aşısı Yaptırmalı mı?
15 Ekim 2017

Gebelikte gribe yakalanmamak için yapılması gereken şeylerin başında bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinin geldiği belirtilir.

Hamilelikte Grip Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Gripten korunmanın en iyi yolunun bağışıklık sistemini güçlendirmek olduğunu ifade eden uzmanlar, hamilelikte grip aşısı yapılmasının sebebi olarak gebelikte gribin anne adayında sağlık problemlerine neden olabileceğini gösterirler. Normal kişilerle karşılaştırıldığında gribe yakalanan anne adaylarının hastalığı daha ağır geçirebilecekleri ifade edilirken, bazı uzmanlar gebelikte grip aşısının yaptırılmamasını, bunun yerine anne adaylarının probiyotik ve D vitamini içeren besinleri  bol bol tüketmelerini tavsiye ederler. Hamilelikte grip aşısı ne zaman yapılır? Doktorlar tarafından anne adaylarına reçete edildiği ifade edilen gebelikte grip aşısının yapılma zamanı olarak gebeliğin kaçıncı haftasında yapılmasıyla ilgili konunun doktorunuzun karar vermesi tavsiye edilir. Bazı uzmanlar tarafından grip aşısının yapılma zamanı olarak hamileliğin ilk üç ayının bitiminden sonraki herhangi bir zaman olarak belirtilir.

Gebelikte Grip Aşısının Yapılma Nedeni

Gebelikte grip aşısının yapılmasının istenme nedeni olarak gribin gebelik döneminde ya da hamileliğin ilerleyen haftalarında geçirilmesinin ciddi komplikasyonlara yol açabileceği olduğu vurgulanır. Gebelik döneminde çok ağır seyredebilen ve zaman zaman hayatı tehdit edebilen bir hastalık olabildiği ifade edilen gripten korunmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirecek besinleri tüketmelerinin yanı sıra doktorunuzun tavsiyesi üzerine grip aşısının yapılabileceği belirtilir.   

Hamileler Grip Aşısı Yaptırmalı mı?  

Hamilelikte Yapılan Grip Aşısı Bebeğe Zarar Verir mi?

Griple ilgili ciddi komplikasyonları önlemenin pek çok yolu olduğunu belirten uzmanlar, grip aşısının hamilelik döneminde yapılmasının bebeğe zarar vermediğini belirtilirken, bu dönemde gripten korunmak için bol miktarda D vitamini ve probiotik içeren ürünleri (yoğurt, kefir vs.) tüketmelerini öneriler.

Bazı Uzmanlar Grip Aşısı Yaptırılmasını Tavsiye Etmiyor

Sonbahar mevsiminin gelmesiyle sık sık gündeme gelen Grip Aşısının yapılıp yapılmaması konusunda uzmanlar tarafından farklı görüşler bildiriliyor. Buna göre, bazı uzmanlar mutlaka grip aşısı yaptırılması gerektiğini savunurken, sağlık konusunda yapmış olduğu açıklamalarla dikkat çeken Prof. Dr. Canan Karatay, grip aşısının asla yapılmaması gerektiğini ifade ediliyor. Canan Karatay, normal kişilerin grip aşısı yaptırmak yerine D vitamini ve doğal prebiyotiklerin takviye edilmesini tavsiye ederken, konuyla ilgili olarak bir televizyon programında yapmış olduğu açıklamada, grip aşısının insan sağlığını koruma konusunda yüzde 10 dolayında bir koruma sağlayabildiğini belirtiyor. Karatay, bu nedenle insanların bu kadar düşük bir oran için aşı gibi ağır bir yükün altına girmemesi gerektiğine işaret ediyor. Prof. Karatay, “Bilindiği gibi her yıl farklı bir grip salgını yaşanıyor. Aşının işe yarayabilmesi için o yıl etkili olan grip salgını ile yapılan aşı türünün denk gelmesi gerektiğini" sözlerine ekliyor. 

Hamileler Grip Aşısı Yaptırmalı mı?

Yeni Tip Virüslere Karşı Korumuyor

Grip aşısının yapılmasına karşı olan uzmanlardan olan Dr. Ümit Aktaş konuyla ilgili olarak yapmış olduğu açıklamada grip virüsünün  sürekli olarak mutasyona uğrayan virüs olduğunu, bunun anlamının önümüzdeki yıllarda grip hastalığına yol açacak virüsün hangisi olduğunu bugünden bilmenin mümkün olmadığını ifade eder. Her yıl yenilenen grip aşılarının, bir önceki senenin grip virüsü suşlarına (ailesine, alt grubuna) göre hazırlandığını bu nedenle de grip aşılarının sadece geçmiş dönemde hastalık yaptığı tespit edilmiş olan virüslerden koruduğunu belirtir.

Hamileler Grip Aşısı Yaptırmalı mı?  

Hamilelikte Grip Aşısı Yaptırmanın Yan Etkileri

Hamilelikte grip aşısı yaptırmanın en sık görülen yan etkisinin aşısının yapıldığı yerde oluşan kızarıklık ve şişme yanında kırgınlık gibi hafif şiddetli yan etkilerinin olduğu belirtilir. Bazı kişilerde; kas ağrıları, baş ağrısı, bulantı, ateş ve yorgunluk gibi şikayetlerin görülebileceği belirtilir. Söz konusu yan etkilerin genellikle aşının yapılmasından kısa bir süre sonra başlayacağı ve 1-2 gün kadar sürebileceği belirtilir.

Herhangi Bir Alerjiniz Varsa Aşı Yaptırmadan Önce Mutlaka Belirtin

Grip aşısının bazı kişilerde bayılma ya da şiddetli alerjik reaksiyonlar gibi ciddi problemlere neden olabileceği belirtilir. Bu nedenle aşının içerisinde bulunan herhangi bir maddeye karşı (yaşamı tehdit eden) ya da yumurtaya alerjisi olan kişilerin hamile olsalar bile aşı yaptırmamaları gerektiğine dikkat çekilir. Anne adaylarının aşıyı yapan kişilere herhangi bir alerjisi olup olmadığını ya da daha önceden yaptırmış oldukları bir grip aşısından sonra alerjik reaksiyon geçirip geçirmediklerini söylemelerinin çok önem arz ettiğinin unutmamaları gerektiğinin altı çizilir.  

Doktorunuza Danışın

Hamilerin grip aşısı yaptırıp yaptırmamaları ile ilgili uzmanlar tarafından farklı görüşler belirtilirken, grip aşısı yaptırıp yaptırmamanız gerektiğine doktorunuza danışarak karar vermeniz tavsiye edilir.   Gebelikte Gripten ve Sonbahar Hastalıklarından Nasıl Korunur? Detaylar için tıklayın...  

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.