Gebelikte Genital Bölgede Sık Görülen Şikâyetler

Gebelikte Genital Bölgede Sık Görülen Şikâyetler
06 Temmuz 2017

Hamilelik döneminde genital bölgede pek çok fiziksel değişim yaşanabilir. Renk koyulaşması, vajinal varisler, kaşıntı veya şişlik... Peki, yaşanan bu değişimler normal mi? Detaylarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Hamilelikte genital bölgede görülen değişimler, hormonlarınızın artması ve yaşayacağınız fizyolojik değişimlere bağlı olarak gelişir. Genital bölgedeki renk koyulaşması, vajinal varisler, artan vajinal akıntı ve kaşıntılar... Gebe olan kadınların çoğunda görülen bu şikayetler genellikle doğumdan kısa bir süre sonra ortadan kalkar. Ancak, tüm gelişmeleri doktor kontrollerinde hekiminizle paylaşmanız gerektiğini unutmayın. Çünkü yaşadığınız şikayetin altında farklı bir neden yatıyor olabilir. İşte, hamilelikte genital bölgede görülen değişimler ...  

 Gebelikte Genital Bölgede Sık Görülen Şikâyetler  

Hamilelikte Genital Bölgede Görülen Değişimler

Renk Koyulaşması

Genital bölgedeki renk koyulaşması, çoğu kadını huzursuz eden sıkıntılardan biridir. Bu durum sadece genital bölgede değil, koltukaltı bölgesinde de sık görülmektedir. Östrojen hormonu yoğun salgılanan kadınlarda daha çok rastlanır. Gebelik döneminde de östrojen hormonunun fazlaca salgılanması, genital bölgede renk koyulaşmasına neden olabiliyor. Gebelikte genital veya koltukaltı bölgesinde görülen renk koyulaşması herhangi bir sağlık sorununa işaret etmemektedir ve normal karşılanmaktadır. Doğumdan sonra eski haline dönmesi muhtemeldir.  

Vajinal Varis

Sadece bacaklarda olabileceği düşünülen varisler, hamilelik sürecinde genital bölgede de görülebilir. Vulva varis denilen genital bölge varisleri vajina dudaklarında oluşur. Gebelikte genital bölgede görülen varisler, bacaktakinden farklı olmayan ve bağlantısı bulunan vakalardır. Çünkü, toplardamar bacaklardan genital bölgeye doğru uzanır. Dolayısıyla gebelikte genital bölgesinde varis görülen çoğu kadının bacaklarında da varis ile karşılaşılmaktadır. Aynı zamanda hamilelikte artan vücut kütlesi, genital bölgedeki varis oluşumunun nedenlerinden biridir. Gebelik döneminde vajinal varise sahip olan kadınların merak ettiği konuların başında ise bu durumun normal doğumu etkileyip etkilemeyeceği gelmektedir. Hamileliğinizde vajinal varisinizin olması, doğum yönteminizi etkileyen faktörlerden değildir.  

Gebelikte Vajinal Akıntı

Gebeliğiniz boyunca artan hormonların etkisiyle vajinal akıntılarınız olabilir. Eğer bu akıntılar kokusuz ve renksiz ise normal karşılanır. Fakat kötü kokulu, koyu sarı, yeşil veya kahverengi tonlarındaysa enfeksiyon belirtisi olabilir. Böylesi bir durumla karşılaştığınızda kadın doğum uzmanınızla görüşmeniz gerekmektedir. Gebelikte görülen zararsız akıntılar açık renkte olur. Hamilelikte zaman zaman artan bu akıntılar için günlük ped kullanmanız kesinlikle önerilmez. Çünkü günlük pedler bölgenin hava almasını iyice engelleyeceğinden mantar oluşumuna zemin hazırlar. Dolayısıyla hekiminizle görüşmeniz daha yararlı olacaktır. Sizin için uygun bir tedavi yöntemi ile gebelikte vajinal akıntı probleminiz ortadan kalkacaktır.   

Gebelikte Genital Bölgede Sık Görülen Şikâyetler

Genital Bölgede Kaşıntı

Hamilelikte vajinal kaşıntı yaşıyorsanız, durumu ihmal etmemelisiniz. Çünkü yaşadığınız kaşıntının sebebi mantar enfeksiyonu olabilir ve mutlaka doktor muayenesi gerektirir. Vulvovajinal mantar da denilen genital bölgedeki mantar gebe olan kadınlarda, gebe olmayan kadınlara oranla daha sık görülür. Enfeksiyonun durumuna göre genital bölge kızarık ve ödemli olabilir. Akıntı ise halk arasında 'süt kesiği' şeklinde tabir edilen koyu kıvamdadır. Hamilelik sırasında oluşan vulvovajinal mantarın tedavisi biraz daha yavaş ilerler. çünkü gebelik döneminde anne adayının vücut direnci düşer, hastalığın nüksetme ihtimali artar. çoğu zaman doktorun reçete ettiği krem ve pomadlar ile şikayetler azaltılır. Gebeliğin ilerleyen zamanlarında ise yine hekiminizin vereceği ağızdan alınan ilaçlar ile mantar enfeksiyonu tedavi edilebilir. Gebelikte görülen genital bölge kaşıntısı her zaman mantardan kaynaklanmayabilir. Anne adayının alerjik bir bünyeye sahip olması da genital bölgede kaşıntı sorununun görülmesine neden olabilir.

Genital Bölgede Şişme

Hamilelikte vajinada şişlik görülmesi pek çok neden bağlı olarak gelişebilir.Enfeksiyonlar, hijyen kurallarına dikkat etmemek, cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya kıl kökü iltihapları, bu nedenlerden yalnızca birkaçıdır. Dolayısıyla hamileliğinizde görülen genital bölgedeki şişlik için mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. çünkü nedeni çok çeşitli olan şişlik için en doğru teşhisi yalnızca doktorunuz koyabilir. Siz de evde soğuk kompresler yaparak şişliğin oluşturduğu ağrıyı azaltabilirsiniz.  

Gebelikte genital bölge temizliği ve bakımı için merak ettiklerinizi, buraya tıklayarak okuyabilirsiniz!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Vacibe Yapılması gerekli olan.
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah