Hamilelik Depresyonuyla Baş Etmek İçin Bunları Yapın!

Hamilelik Depresyonuyla Baş Etmek İçin Bunları Yapın!
04 Nisan 2017

Hamileliğin ilerlemesiyle anne adayların vücudunda meydana gelen değişiklikler onun hamilelik depresyona girmesine neden olur.

Hamilelik Depresyonu İle Baş Etme Yolları

Anne adaylarında hamileliğin ilk dönemlerinde başlayan sıkıntılar gebeliğin son dönemine doğru artış gösterebilmektedir. Bu sıkıntılar çoğu zaman anne adaylarının hamilelik depresyonuna girmelerine neden olabilmektedir. Bebeğin gelişmesiyle ilk aylarda başlayan baş dönmeleri ve mide bulantıları anne adaylarının vücut dengelerini bozmaktadır. Bununla beraber daha sonraki aylarda başlayan bel ve bacak ağrılarının da eklenmesi anne adaylarını gebelik depresyonuna sürükler. Çoğu anne adayları bu durumun farkına varamayabilir bu durum zaman zaman aile içi huzursuzluklarının yaşanmasına neden olur.  Anne adaylarının bu durumla başa çıkmaları için baba adaylarına büyük görev düşmektedir. Uzman hekimler anne adaylarında görülen hamilelik depresyonu belirtilerinin şiddetine göre, ilaçsız tedavi ya da psikoterapi gibi tedavi yöntemlerinden birinin uygulanmasını önerirler.

Depresyonu Atlatmak İçin Baba Adayına Büyük Görev Düşüyor

Gebelik döneminin tam olarak hissedilmeye başladığı 4 ile 5. Aylarda yaşanan hormonsal değişimler anne adayını adeta depresyonun eşiğine iter. Hamilelikte alınan kilolar, oluşan çatlaklar doğumun yaklaşmasıyla birlikte anne adayının yaşadığı doğum gerginliği depresyonu kuvvetlendiren etkenlerin başında yer alır. Hamilelik Depresyonu olarak da adlandırılan bu durum için en büyük görev baba adayına düşmektedir. Baba adayının bu süreçte anne adayına ona sevdiğini söyleyerek sürekli destek olması tavsiye edilir. Anne adayına vücudunda meydana gelen bu değişikliklerin farklı bir güzellik kattığını mümkün olduğunca her fırsatta dile getirmesi gerekmektedir. Uzmanlar depresyon sürecinin ağır bunalımlı geçen dönemlerde anne adayının dört duvar arasında bırakılmaması gerektiğini belirtiyorlar. Birlikte yapılacak doğa yürüyüşleri, bebek için alışveriş yapılırken anne adayının hamilelik dönemi sonrasında kullanacağı kıyafetlerin alınması da anne adayına bu sürecin geçici olduğunun mesajını verecektir.   Hamilelik Depresyonuyla Baş Etmek İçin Bunları Yapın!  

Hamilelik Depresyonu İçin İlaçsız Tedavi

Hamilelik depresyonu yaşayan anne adayları uzmanlar öncelikle ilaçsız tedavi yöntemlerini önermektedirler. Buna göre, anne adayları ilk etapta şu tedavi yöntemleri uygulamaları tavsiye edilir.   Hamilelik Depresyonuyla Baş Etmek İçin Bunları Yapın!  

  • Omega 3 Tedavisi; omega 3 yağ asitlerinin serotonin üretimini artıran doğal antidepresan olduğu belirtilir. Balık, ceviz gibi besinlerde bol bulunur. Uzmanlar tarafından hamilelik depresyonu belirtileri görülmeye başlayınca anne adaylarının bu besinleri tüketmeleri önerilir.
  • Işık Tedavisi; uzmanlar ışığın depresyon belirtilerini azalttığının gözlemlendiğini belirtmektedirler. Bu nedenle depresyon belirtisi görülen anne adaylarının yatay güneş ışığında birkaç saat uygulanan tedavi yöntemini uygulamaları tavsiye edilir.

  Hamilelik Depresyonuyla Baş Etmek İçin Bunları Yapın!  

Doktorunuza Başvurun

Hamilelik depresyonu ağır yaşayan anne adayları bu süreçte gerek kendine gerekse gebelik takibine ve beslenmesine gerekli önemi göstermez.  Bu durum bebekleri de etkiler. Uzmanlar hamilelik depresyonu görülen anne adayların bebeklerde demir eksiliği, hiperaktivite, ajidite gibi durumlara daha sık rastlandığı belirtiyorlar. Anne adayları kendilerinde; üzüntü hali, konsantre olamama, yeme alışkanlıklarında değişiklik, sosyalleşmeden kaçınmak, unutkanlık, sürekli ve ani ağlama atakları vb. durumlardan bir kısmını kendilerinde fark ettiklerinde hemen doktora başvurmaları önerilmektedir. Bu durumdaki anne adaylarına Psikiyatri uzmanları tarafından uygun tedaviler yanı sıra psikoterapi gibi tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır.   Egzersiz ile Gebelik Depresyonunu Atlatın! Detaylar için tıklayın  

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.