Hamilelik Çatlakları ve Lekeleriyle Başa Çıkmanın En İşe Yarar Yolu

Hamilelik Çatlakları ve Lekeleriyle Başa Çıkmanın En İşe Yarar Yolu
23 Nisan 2017

Hamilelik çatlakları ve lekeleri her anne adayının dert ettiği sorunların başında gelmektedir.

Hamilelik Çatlakları ve Lekeleriyle Başa Çıkma Yolları

Hamilelik çatlakları ve lekeleri hemen her anne adayının kendisine dert ettiği sorunların başında gelmektedir. Gebelik hayatı boyunca pek çok anne adayının yaşadığı problemlerden birisi olarak gösterilen hamilelik çatlakları ve lekeleri ile ilgili, uzman dermatologlar uygulanması gereken yöntemleri şu şekilde sıralamaktadırlar.  

Hamilelik Çatlakları ve Lekelerinin Oluşma Nedenleri

Hamilelik çatlakları ile ilgili uzman önerilerinden önce çatlak ve lekelerin neden oluştuğu konusuna değinmekte fayda vardır. Anne adaylarının yüzde 90'lık bir kısmında gözlenen kozmetik bir problem olan çatlaklar genellikle ilk önce karın bölgesinde başlarlar. Daha sonra sırası ile göğüs, bacaklar ve koltuk altı olmak üzere yayılım göstermektedirler. Lezyon olarak ortaya çıkan çatlakları ilk başlangıçta kabarık, kısa zaman sonra düz ve mor renk alırken ilerleyen zamanlarda beyazlar. Gelişen fetüsün deriyi germesi, hamilelik sırasında alınan kilolar, yetersiz sıvı alımı hamillelik çatlaklarının ve lekelerinin başlıca nedenleri arasında gösterilmektedir.

  Hamilelik Çatlakları ve Lekeleriyle Başa Çıkmanın En İşe Yarar Yolu  

Oluşan Çatlakların Önlenmesi

Gebeliği yaklaşık olarak 5. ayında başlayan çatlakların oluşunun önlenmesinde uzmanlar, anne adayının bol su içmesi, dengeli beslenmesi ve vücudun evde doktora danışarak hazırladıkları ya da piyasada satılan bitkisel içeriğe sahip nemlendirme kremlerini kullanılarak nemlendirmeleri şeklinde tavsiye edilmektedir. Tüm bu alınan önemlere rağmen çatlakların oluşması ya da nemlendirme yapılmamasından dolayı oluşan hamilelik çatlakları doğumdan sonra çeşitli yöntemlerle de tedavi edilmektedir.

Bitkisel Kremlerle Çatlakları Önleme

Hemen her kadının istemediği bir durum olan hamilelik çatlakları ve cilt lekelerinin oluşumunu önlemeye ve oluşan cilt lekelerini düzenlemeye yardımcı olan ve özel olarak geliştirilen cilt bakım yağları piyasada çeşitli markalarla satışa sunulmaktadır. Cilt tarafından kolaylıkla emilen bitkisel içerikli nemlendiricilerin içerisinde a ve e vitaminleri ile doğal bitki özleri bulunuyor.   

Hamilelik Çatlakları ve Lekeleriyle Başa Çıkmanın En İşe Yarar Yolu  

Evde Uygulanan Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Hamilelik lekelerinin ve çatlaklarının önlemesinde, evde uygulanan doğal bitkisel tedavi yöntemlerinin genellikle yan etkisi yoktur.  Fakat yine de kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekir. Hamilelik döneminde karında oluşacak çatlaklar için; kayısı yağı, hakiki saf zeytinyağı, kakao yağı, kantaron yağı, melisa yağı, çörekotu yağı ve buğday yağı kullanılabilir.

Ilık Suyla Duş Alın

Hamilelik çatlaklarının oluşmasını önlemenin bir yolu da ılık su ile duş almak ve özellikle karın bölgesine küçük dairesel hareketlerle masaj yapmaktır. Mümkünse ılık bazen de soğuk su ile duş alınması, deride şok etkisi yaratarak ve deriyi güçlendirecektir. Unutulmaması gereken en önemli konu ise çatlakların oluşmasını önlemenin, oluşan çatlakları yok etmekten çok daha kolay ve zahmetsiz olduğudur.

Hamilelik Çatlakları ve Lekeleriyle Başa Çıkmanın En İşe Yarar Yolu  

Hamilelik Çatlaklarının Tedavisi

Gebelik lekeleri ve çatlaklarında çoğu zaman tamamen iyileşme sağlanmasa da tedaviden sonra belirgin şekilde iyileşme görüleceği belirtilir. Anne adayının karnında meydana gelen çatlakların beyaz renk alması durumunda fraksiyonel lazer tedavisi ve dermaroller tedavisi ile olumlu sonuçlar alınabilir. Yapılacak bu tedaviler dışında evde uygulayacak olan tedaviler de hamilelik dönemi ve sonrasında çatlakların gelişmesini engelleme açısından olumlu sonuçlar ortaya çıkarabilir. Evde uygulanan tedavilerin, özellikle karın bölgesinde oluşan çatlaklarda fayda sağladığı bilinmektedir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.