• gebe.com
  • /
  • Uzmanlardan İlginç Uyarı: 'Hamile Kalamıyorsanız Dişçiye Gidin!'

Uzmanlardan İlginç Uyarı: 'Hamile Kalamıyorsanız Dişçiye Gidin!'

Uzmanlar anne olmayı planlayan kadınların gebe kalamama nedeninin diş eti hastalığına neden olan P.Gingivalis bakterisi olabileceğini belirttiler.

Uzmanlardan İlginç Uyarı: 'Hamile Kalamıyorsanız Dişçiye Gidin!'

Hamilelik planlayan ve bir türlü hamile kalamayan kadınlar için uzmanlardan çok ilginç bir uyarı geldi. Basında "Hamile Kalamıyorsanız Dişçiye Gidin!" sloganıyla yer alan haber özellikle gebelik planlayan kadınlar tarafından oldukça ilgi çekti. Uzmanların belirttiğine göre, diş hastalığı olan kadınların gebe kalma şansları 4 kat daha düşük. Buna neden olarak da mevcut olan diş hastalığı nedeniyle bakterilerin yumurtlamayı ve embriyonun implantasyonunu (gebelik döneminde oluşan kanama) önlediğini gösteriyorlar. Yapılan açıklamada kadınların gebelik şansını 4 kat düşüren diş eti hastalığına neden olan bakterinin P.Gingivalis Bakterisi olduğu belirtiliyor.

Diş Etindeki Bakteri Gebelikte Embriyonun Tutunmasına Engel Oluyor

Gebe kalma şansını azaltan, diş etinde bulunan ve diş eti hastalığına neden olan P.Gingivalis Bakterisinin embriyonun tutunmasına engel olduğu belirtiliyor. Söz konusu durumla ilgili olarak Kadın Hastalıkları Doğum Uzmanları annelik planlayan kadınlar için önemli uyarılarda bulunuyor. Bebek sahibi olmak isteyen kadınların diş etlerine dikkat etmeleri ve düzenli kontrole girmelerini tavsiye eden uzmanlar, diş eti enfeksiyonuna neden olan bakterilerin gebe kalma sürecini uzattığının da altını çiziyorlar.   Hamile Kalamıyorsanız Dişçiye Gidin  

Gebe Kalmayı Engelleyen Bakteri Tükürükte Bulunuyor

Kadınların gebe kalmalarını etkileyen ve dişeti hastalığına neden bu olan bakterinin (P.Gingivalis) tükürükte bulunduğu belirtiliyor. Bu bakterinin bulunduğu kadınlarda gebelik şansının bir yıl içerisinde 3 kat azaldığı ifade ediliyor. P.Gingivalis bakterisinin hem diş etlerini hem de altında bulunan kemik dokusunu enfekte ederek kadınların gebe kalma olasılığını 4 kat azalttığına dikkat çekiliyor. Diş eti ve çene enfeksiyonların gebelik sürecinde ovulasyona (yumurtlama) ve embriyonun tutunmasına engel olduğu belirtiliyor.

Kısırlığa Bile Neden Olabiliyor

Diş etinde bulunan söz konusu bakterinin dişeti enfeksiyonunda klinik olarak belirti vermeden önce bile sistemik etkisini gösterebileceği ifade ediliyor. Bu nedenle özellikle üreme çağında olan kadınların ağız sağlığına özen göstermeleri ve düzenli diş kontrollerine gitmeleri öneriliyor. Diş problemi ve kısırlık arasındaki bağlantının Helsinki Üniversitesi'nde yapılan araştırma sonucunda kanıtlandığı belirtiliyor. 19 ile 42 yaş aralığındaki sağlıklı, gebe kalmaya çalışan 256 kadın üzerinde yapılan 1 yıllık bir araştırma sonucunda, gebe kalamayan kadınların tükürüğünde en sık saptanan bakterinin P.Gingivalis olduğu belirtildi. Bu bakterinin bulunduğu kadınların gebe kalamama oranı, dişeti hastalığı olmayan ve bakteri saptanmayan kadınlara ara oranla 4 kat daha az olduğunun tespit edildiği ifade edildi.  

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Dadak 1. Büyük kardeş, ağabey. 2. Bebek. 3. Bir yiyeceğin tadına bakmak için yenilen parçası, tadımlık. 4. Şeker, akide şekeri.