Brezilya’da 12 cm Kuyrukla Doğan Bebek Bilim Dünyasını Şaşırttı

Brezilya’da 12 cm Kuyrukla Doğan Bebek Bilim Dünyasını Şaşırttı
09 Kasım 2021

Brezilya’da 12 cm uzunlukta bir kuyrukla doğan bebek tıp dünyasında şaşkınlık yarattı.

Brezilya’da 12 cm uzunlukta bir kuyrukla doğan bebek tıp dünyasında şaşkınlık yarattı. İçinde kemik ve kıkırdak parçası bulunmayan doku, başarılı bir operasyonla bebekten alındı.

Brezilya’da 12 cm Kuyrukla Doğan Bebek Bilim Dünyasını Şaşırttı

Brezilya’nın Fortaleza kentinde doğan bir bebek 12 cm kuyrukla dünyaya geldi. Oldukça nadir görülen bu durum, tüm tıp dünyasında büyük şaşkınlık yarattı. Yapılan ultrason incelemesinde kuyruğun sinir sistemine bağlı olmadığı, bu nedenle bebeğin sağlığı için herhangi bir tehlike arz etmediği anlaşıldı. Bunun üzerine başarılı bir operasyonla bebekten alınan kuyruğun kemik ve kıkırdak içermediği, yalnızca yumuşak dokudan oluştuğu açıklandı. Tuhaf olan ise gebelik boyunca yapılan ultrason muayenelerinde kuyruğun fark edilmemiş olması...

Brezilya’da 12 cm Kuyrukla Doğan Bebek Bilim Dünyasını Şaşırttı

Dünyadaki 40. Vaka

Fortaleza’daki Albert Sabin Çocuk Hastanesi’nde 35 haftalıkken doğan bebeğin sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi. Konuyla ilgili açıklama yapan uzmanlar, daha önce tıp literatürüne geçmiş 39 benzer vaka olduğunu, bu bebeğin ise 40. vaka olduğunu aktardı. Pediatrik Cerrahi Vaka Raporları dergisinde yayınlanan bebeğin görüntüleri tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. Kuyruğun devamında top şeklinde ayrı bir doku olduğu, bebekten alınan bu kitlenin ise hala araştırıldığı belirtildi.

Diğer haberlerimizi buradan okuyabilirsiniz!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Fadıl bk. Fazıl