Haftanın Anne Bebek Gündemini Sizler İçin Derledik!

15 Nisan 2021

Bakalım bu hafta anne bebek dünyasında neler olmuş?

1.Lalin Bebeğin Yüzünü Gösterdi!

Oyuncu Sinem Kobal, meslektaşı Kenan İmirzalıoğlu ile 5 yıl önce hayatını birleştirmişti. Geçtiğimiz sene bebek müjdesi veren çift, Lalin ismini verdikleri kızlarını Ekim ayında kucaklarına almıştı. O günden bu yana kızlarını basından sır gibi saklayan ikili, Lalin bebeğin yüzünü önceki gün ilk kez gösterdi. Güneşli havayı fırsat bilip arkadaşlarının teknesine misafir olan Sinem Kobal – Kenan İmirzalıoğlu çifti, kızlarıyla açık havanın tadını çıkarttı. 6 aylık olan Lalin bebeğin annesine olan benzerliği dikkat çekti.

Haftanın Anne Bebek Gündemini Sizler İçin Derledik!

2. Türkiye’nin İlk Antikorlu Bebeği Doğdu

Ankara Şehir Hastanesi Kadın Doğum Hastanesi’nde görev yapan Op. Dr. Zeynep Aslı Kaplan, gebeliğinin 29. ve 33. haftasında Sinovac aşısı olmuştu. Sağlıklı bir şekilde doğum yapan Kaplan, aşı sayesinde bebeğinin antikorlu doğduğunu söyledi. Hamileliğinde ve doğum sonrasında aşının hiçbir yan etkisiyle karşılaşmadığını belirten doktor, sözlerine şu şekilde devam etti; “Hamileliğimin 38. haftasında doğumum gerçekleşti. Ne hamilelikte ne de sonrasında bir sıkıntı yaşamadım. Doğumdan sonra kontrol ettiğimizde hem bende hem de bebeğimde antikor oluştuğunu gördük. Antikorlar hastalıktan %100 korumasa da bebeğimin antikor pozitifliği benim içimi rahatlatıyor. Çünkü şu an için bebeklere ve çocuklara aşı yapılmıyor.”

Haftanın Anne Bebek Gündemini Sizler İçin Derledik!

3. Şili’de Devlet Hatalı Doğum Kontrol Hapı Dağıttı!

Şili’de çok sayıda kadının plansız bir şekilde gebe kaldığını bildirmesi üzerine, ülkedeki uzmanlar bir araştırma yaptı. Corporacion Miles adlı STK da konuyla ilgili resmi soruşturma talep etti. Yapılan incelemede, kadınlara dağıtılan Anulette CD adlı ilacın doğum kontrol hapı değil, şeker ilacı olduğu ortaya çıktı. Olayın ardından 200’e yakın kadın istemediği halde gebe kaldı. Ülkedeki kürtaj yasaları da çok katı olduğundan, birçok kadın mağdur olduğunu belirtti.

Öte yandan hem hükümet hem de ilaç üreticisi sorumluluk almaktan kaçınıyor ve birbirlerini suçluyorlar. STK’nın direktörü Anita Pena Saavedra ise “Kadınlar devlet tarafından verilen bu ilaçlara güveniyordu. İstemsiz gebeliklerden hem hükümet hem de ilaç üreticisi sorumlu.” şeklinde açıklama yaptı.

Haftanın Anne Bebek Gündemini Sizler İçin Derledik!

Diğer haberlerimizi de okuyun!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Babacan Cana yakın, olgun, güvenilir kimse.