Bir Ülke Daha Hamilelerin ve Emziren Annelerin Koronavirüs Aşısı Olmalarını Onayladı!

Bir Ülke Daha Hamilelerin ve Emziren Annelerin Koronavirüs Aşısı Olmalarını Onayladı!
17 Ağustos 2021

Bugüne kadar hamilelerin ve emziren annelerin aşı olmaması gerektiğini ifade eden İzlanda sağlık yetkilileri, konuyla ilgili yapılan çalışmalar arttıkça hamileleri ve emziren anneleri de koronavirüs aşısı olmaya davet etti.

İzlanda Hamilelerin ve Emziren Annelerin Covid-19 Aşısı Olmalarını Tavsiye Ediyor

Bugüne kadar hamile veya emziren kadınların koronavirüs aşısı olmamaları gerektiğini belirten İzlanda sağlık yetkilileri, yapılan araştırmalar arttıkça konuyla ilgili görüşlerini değiştirdi. Araştırma sonuçlarına göre tavsiyelerini güncellediklerini belirten uzmanlar, hamile ve emziren kadınları covid-19 aşısı olmaya davet etti. İzlanda Ulusal Üniversite Hastanesi Landspitali’de kadın hastalıkları ve doğum şefi olan Hulda Hjartardottir, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Hiçbir zaman hamilelerin aşı olmasına katı bir şekilde karşı çıkmadık ama bunu tavsiye de etmedik. Şimdi ise güncellenen bilgilere göre yeni talimatlar hazırlıyoruz ve hamile kadınların koronavirüs aşısı olmaları yönünde tavsiyede bulunuyoruz.” dedi. Bugüne kadar tereddütte kalmalarının sebebi olarak aşının gebeleri ne şekilde etkileyeceğine dair sınırlı bilginin olması şeklinde açıklayan Hjartardottir, özellikle inaktif aşıların fetüs üzerinde kanıtlanan olumsuz bir etkisi olmadığını belirtti.

Bir Ülke Daha Hamilelerin ve Emziren Annelerin Koronavirüs Aşısı Olmalarını Onayladı!

Pfizer – Biontech Aşısının Kullanım Kılavuzu Güncellenmişti

Pfizer – Biontech tarafından geliştirilen mRNA aşısının kullanım kılavuzu, aşı hakkında yapılan araştırmalar arttıkça 30 Ocak tarihinde güncellenmiş ve kılavuzda hamileler ile emziren kadınların da aşı olabileceği bilgisine yer verilmişti. Türkiye’den kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Prof. Dr. Faruk Buyru da geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, ülkemizde uygulanan koronavirüs aşısının hepatit aşısına benzediğini ve bu sebeple hamilelik ve emzirme döneminde güvenle yapılabileceğini söyledi. Konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Buyru, “Biliyoruz ki Türkiye’de uygulanan aşı hepatit aşısına benzerliği sebebiyle emziren kadınlar veya hamileler için de güvenle kullanılabilir. mRNA aşıları da gebelikte uygulanabilir çünkü hastalığın ağır seyri, anne ve bebek için ciddi risklere sebep olabiliyor. Hastalığın anne ve bebeğe getirebileceği olumsuz riskler düşünüldüğünde aşı olmak çok daha güvenli. ” Özellikle riskli durumu olan, şeker veya tansiyon hastalığı bulunan ya da toplu taşımayı çok sık kullanan anne adaylarının dikkatli olması gerektiğini belirten Buyru, 3. aydan sonra anne adaylarının aşı yaptırabileceğini ifade etti.

Diğer haberlerimizi buradan okuyabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Yabalak 1. Yabancı. 2. Issız kır,ova. 3. Dışan, başka ülke, gurbet. 4. Ekin Tarlası.