“Bebekler Daha Çok Doğum Esnasında Koronavirüse Yakalanıyor”

“Bebekler Daha Çok Doğum Esnasında Koronavirüse Yakalanıyor”
12 Ocak 2021

Prof. Dr. Canan Seren, bebeklerin daha çok doğum esnasında koronavirüse yakalandığını belirtti.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesinde Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinden sorumlu olan Prof. Dr. Canan Seren, bebeklerin daha çok doğum esnasında anneden koronavirüs kaptığını belirtti. Virüsün anne karnındayken bebeğe geçmesinin henüz ispatlanamadığını söyleyen Seren, koronavirüse yakalanan bebeklerin de genelde hastalığı hafif atlattığını ifade etti.

Prof Dr. Canan Seren: “Bebekler Daha Çok Doğum Esnasında Koronavirüse Yakalanıyor”

Koronavirüs pandemisi halen devam ederken, özellikle hamileler veya yeni anneler virüsün bebeğe bulaşmasından oldukça korkuyor. Uzmanlar, her ne kadar bebeklerin hastalığı hafif atlattığını söylese de aileler endişelenmeye devam ediyor. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesinde Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinden sorumlu olan Prof. Dr. Canan Seren, yaptığı açıklamada virüsün hamilelikte bebeğe geçmesinin ispatlanamadığını ve literatürde bunu destekleyen fazla vaka olmadığını söyledi. Daha çok doğum sırasında enfekte olan anneden bebeğe virüs bulaştığını belirten Seren, evdeki temaslar sonrası da bebeklerin virüsü kapıp hastanede tedavi gördüğünü ifade etti.

Koronavirüs Anne Sütüne Geçiyor mu?


“Bebekler Daha Çok Doğum Esnasında Koronavirüse Yakalanıyor”

“Bebeklerde Hafif Seyrediyor”

Bebeklerin koronavirüs enfeksiyonunu hafif atlattıklarını belirten Prof. Dr. Canan Seren, “Koronavirüs bebeklerde hafif seyrediyor, hatta yenidoğanlar biraz daha şanslı. Eğer erken doğum olmadıysa, bu bebeklerin çoğu solunum cihazına ihtiyaç duymadan enfeksiyonu rahat bir şekilde atlatıyor.” şeklinde açıklama yaptı.

Diğer haberlerimizi de okuyun!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.