Gebelikte Göz Sağlığını İhmal Etmeyin

Gebelikte Göz Sağlığını İhmal Etmeyin
27 Ağustos 2017

Uzmanlar gebelik öncesi dönemde görülen göz rahatsızlıklarının gebelik döneminde artabileceğini bu nedenle hamilelik döneminde göz sağlığının ihmal edilmemesi gerektiğini belirtiyorlar.

Gebelikte Göz Sağlığını İhmal Etmeyin

Anne adaylarında gebelik dönemi öncesinde görülen göz rahatsızlıklarının özellikle gebelik döneminde artabileceğini ifade eden uzmanlar, gerekli kontrollerin yapılamamasının kalıcı görme kaybı riskini doğurabileceğini belirtiyorlar. Bu nedenle anne adaylarının özellikle gebelik döneminde göz sağlığını asla ihmal etmemeleri gerektiğinin altını çiziyorlar. Gebeliğe bağlı olarak hormon düzeylerinde oluşan değişikliklerin diğer organlarda olduğu gibi gözleri de etkilediği ifade edilirken, bu etkilerin birçoğunun gebelik sürecinde değerlendirildiği ve söz konusu durumun kalıcı olmadığı belirliyor. Gebelikte bulanık görmenin ve göz numaralarında artışın normal olduğu belirtilirken, gözlük numarası değişikliklerinin söz konusu kalıcı olmayan durumlardan birisi olduğu bu nedenle gözlük değişimlerinin gebeliğin bitiminden sonra yapılması tavsiye ediliyor. Gebelikte göz tansiyonuna da dikkat çeken uzmanlar, emzirme ve hamilelikte göz damlası kullanılmasının sakıncalı olabileceğinin asla unutulmaması vurgulanıyor.   Gebelikte Göz Sağlığını İhmal Etmeyin  

Gebelikte Gözlük Değişimi Yapmayın

Göz rahatsızlıklarının gebelik döneminde artabileceğine dikkat çeken uzmanlar, kalıcı görme kaybı riskine karşı göz sağlığının asla ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çiziyorlar. Gebelik hormonlarına bağlı kornea kalınlığının değişmesi nedeniyle sık sık gözlük değiştirme ihtiyacı duyulabileceğine işaret eden hekimler, bu dönemlerde sık gözlük numarası değişimlerinin doğal olduğunu ve gözlük değişimi yapmak için hamileliğin bitmesinin beklenmesini tavsiye ediyorlar.   

Gebelikte Göz Sağlığını İhmal Etmeyin  

Gebelik Döneminde Lazer Ameliyatı Uygulanmamalı

Gebelik hormonları nedeniyle görmede geçici sorunlar yaşanabileceğini belirten uzmanlar, anne adaylarının özellikle nokta göz bozukluklarının tedavisinde kullanılan ekzimer lazer ameliyatının gebelik döneminde asla uygulanmaması gerektiğini vurguluyorlar. Gebelik döneminde görülen şikayetlerden birisi olan göz kuruluğunun da gebelikte kornea kalınlığının artması ve duyarlılığın azalması nedeniyle daha sık görüleceği ifade ediliyor. Söz konusu şikayetler yanında kornea duyarlılığının azalması nedeniyle kornea hasarı ve enfeksiyonlara karşı mümkünse gebelik döneminde kontak lens kullanımının bırakılması öneriliyor.   Gebelikte Göz Sağlığını İhmal Etmeyin

Göz Tansiyonu Damlaları Gebelik ve Emzirme Döneminde Sakınca Yaratabilir

Gebelik döneminde salgılanan  progesteron hormonuna bağlı olarak, gebeliğin 3 ve 4. Ayların göz içi basıncında azalma olduğu ve bu durumun doğum sonrasında da devam ettiği belirtiliyor. Hamilelik döneminde göz tansiyonu şikayeti nedeniyle damla kullanmanın gebelik ve emzirme döneminde sakıncalı olabileceğinin asla unutulmaması isteniyor. Bu nedenle gebelik öncesi glokomu (tansiyon) olanların damla kullanımında dikkatli olmalarının yanında gebelik dönemin onlar için özel bir dönem olduğunu belirtmekte yarar olduğunu ifade ediyorlar.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.