Gebelikte Evde Evcil Hayvan Beslemek

Gebelikte Evde Evcil Hayvan Beslemek
30 Kasım 2016

Hamileyken evinizde hayvan besliyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor.

Gebelikte Evde Evcil Hayvan Beslemek:

Gebelikte evde evcil hayvan beslemek isteyen anne adaylarının bir takım haklı kaygıları vardır. Uzmanlar evde evcil hayvan besleyen anne adaylarının alacakları önlemlerin son derecede önemli olduğunu belirtilir. Hamilelikte kedi beslemek, kedilerden insanlara toxoplasma enfeksiyonun bulaşma riski nedeniyle uzmanlar, hamileyken evinizde hayvan besliyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Hayvanlarla dünyamızı paylaşırken, olası enfeksiyonlar konusunda da bilgi sahibi olmalı ve gereken korunma tedbirlerini almalıyız.

Hamilelikte Kedi Beslemek

Eğer evinizde bir kedi besliyorsanız, bu minik dostunuzun sizin için yaratacağı en büyük risk toksoplazmozis adı verilen hastalıktır. Bir parazit enfeksiyonu olan toksoplazmozis düşüklere neden olabileceği gibi bebeğin beyninde de bazı hasarlara yol açabilir. Kediler toksoplazmozis için taşıyıcı vektör görevi görürler. Kendileri hasta olmadan parazitin kendi vücutlarında üremesini sağlarlar. Üreyen parazitler, kedinin dışkısı ile atılır ve bu dışkı ile temas eden insanlara bulaşır. Genelde ticari mamalar ile beslenen ve dışarısı ile temas etmeyen kedilerde toksoplazmosiz olmaz. Ancak kediniz, bu paraziti çiğ et, ya da çiğ süt yoluyla da alabilir. Kedinize yedirdiklerinize dikkat ederseniz korkacak bir şey olmaz.   Gebelikte Evde Evcil Hayvan Beslemek    

Toksoplazmosis Paraziti Sadece Kedilerden Bulaşmaz

Toksoplazmosis parazitini bulaştıran tek etken kediler değildir. Çiğ et ya da uygun şekilde yıkanmamış çiğ sebze ve meyveler, özellikle salata yoluyla da toksoplazmosize yakalanabilirsiniz. Kedi tırmalaması da çoğu zaman sorun yaratmamakla birlikte cildin bütünlüğü bozulduğundan enfeksiyonlara karşı duyarlı hale gelir. Kedi tırmaladığında mutlaka zaman kaybetmeden tırmalanan yer sabun ile yıkanmalıdır. Eğer hamileyseniz ve evde bir kediniz varsa aşılarının mutlaka tamam olmasına dikkat edin. Kedinizin dışkısını yaptığı kumu günde 2 defa değiştirin ve değiştirirken mutlaka eldiven kullanın. Kedinizin kumunu değiştirdikten sonra mutlaka ellerinizi yıkayın. İdeal olan kedinizin kumunu sizin değil başka bir bireyin değiştirmesidir. Hamilelik, kedinizden vazgeçmeniz demek değildir. Doğru önlemleri alırsanız hayvanlar bebeğiniz büyürken onun psikolojik, gelişimi açısından önemli bir etkiye sahiptir.  

Gebelikte Evde Köpek Beslemek

Köpeklerden insana gelebilecek en büyük risk, kuduzdur. Sadece hamileler değil, tüm bireyler bu ölümcül hastalığa karşı önlem almalı ve tanımadıkları köpekler ile temas etmekten kaçınmalıdır. Ayrıca köpeklerden insanlara kist hidatik ve diğer bazı parazit enfeksiyonları bulaşabilir. Hamilelik, bu durumlar açısından fazladan bir risk oluşturmaz. Ortaya çıkan bu enfeksiyonlar da bebeğiniz açısından ciddi bir risk artışına neden olmaz. Hamilelik köpeğinizi başkasına vermenizi gerektirmez.   Gebelikte Evde Evcil Hayvan Beslemek  

Kuşlar

Kuşlar evlerde beslenmek üzere en fazla tercih edilen hayvanlardır. Teorik olarak kuşlardan insanlara bazı hastalıkların bulaşması mümkün olmakla birlikte pratikte pek rastlanılan bir durum değildir. Kuşlardan insanlara en fazla bulaşma olasılığı olan hastalık psittakozis’tir. Hemen hemen her kuş türü klamidya psittaci adı verilen bir mikroorganizmanın neden olduğu bu hastalığın taşıyıcısı olabilmekle birlikte, en sık papağanlardan bulaşır. Bugüne kadar hamilelikte görülen psittakozis enfeksiyonu sayısı son derece azdır. Genelde grip benzeri bulgular verir. Son dönemlerde hasta ya da ölü bir kuşla temas öyküsü olan bir hastada zatürre bulguları saptandığında psittakozisten şüphelenilmelidir. Psittakozisin gebelikteki etkileri konusunda elde yeterli veri yoktur. Ancak kafesin temizlenmesi sırasında eldiven kullanılması ve temizlik sonrası ellerin mutlaka yıkanması yeterlidir. Hamilelik evinizdeki kuşu başka bir yere göndermenizi gerektirmez.

Kemirgenler

Son zamanlarda, hamster (fare) ya da benzeri kemirgenlerin evde beslenmesi giderek popülarite kazanan bir alışkanlıktır. Genelde zararsız olan bu hayvanlar, özellikle hamile kadınlar açısından risk taşırlar. Bu riskin adı Lenfositik Koriyomenenjit virüsüdür (LCMV) ve gelişmekte olan bebeği olumsuz yönde etkileyebilir. Erişkin bir insan, bu virüsle karşılaştığında ya hiçbir belirti görülmez ya da hafif grip benzeri belirtiler ortaya çıkabilir. Ancak asıl tehlike, bebek açısındandır. LCMV ile enfekte olan bebekte en sık görülen bulgu, görme bozukluklarıdır. Bunun yanı sıra serabral palsi, zeka geriliği ve sara benzeri nöbetler gibi sinir sistemini etkileyen bozukluklar olabilir. İlk kez 1933 yılında fark edilen bu virüsü insanlar enfekte kemirgen ile temas ederek ya da enfekte hayvanın bulunduğu ortamdaki havayı soluyarak alabilirler. Bu nedenle hamile olan kadınların, evlerinden ve bulundukları ortamlardan bu tür kemirgenleri uzaklaştırmaları uygun olur.

Sürüngenler

Son zamanlarda bazı çevrelerde popülarite kazanan bir başka alışkanlık da iguana gibi sürüngenlerin evcil hayvan olarak beslenmesidir. Tüm sürüngenlerde olduğu gibi minyatür dinozorlara benzeyen iguanaların da bağırsak sistemi içinde normalde salmonella adı verilen bir bakteri bulunur. Salmonella; genelde ishal, bulantı, kusma, ve halsizlik gibi belirtilerle kendini gösteren ve çoğu zaman basit önlemler ile tedavi edilebilen besin zehirlenmelerine neden olur. Yaşlılar, bağışıklık sistemi sorunu olanlar, 5 yaşından küçük çocuklar ve hamile kadınlar ise salmonella enfeksiyonu açısından yüksek risk grubunu oluştururlar. Salmonella enfeksiyonu, hamile kadınlarda ciddi enfeksiyonlara ve düşüklere neden olabilir. Hamile kadınların iguana ve benzeri sürüngenler ile temas etmemesi uygun olur.   Bebek Olan Bir Evde Hayvan Beslenir mi? Detaylar için tıklayın...

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Lâle Çiçekleri kadeh biçiminde olan, türlü renklerde süs bitkisi.
Erkek Bebek İsimleri
Saadettin 1. Dinin mutluluğu.2. Dini uğurlu, kutlu kılan.