• gebe.com
  • /
  • Gebeliğinizin İlk Muayenesinde Doktorunuza Sormanız Gereken 10 Önemli Soru

Gebeliğinizin İlk Muayenesinde Doktorunuza Sormanız Gereken 10 Önemli Soru

Gebe olduğunuzu öğrendiniz... Muayene zamanınızın geleceği günü iple çekiyorsunuz ve aklınıza takılan soruları doktorunuza sormak için gün sayıyorsunuz... Fakat, doktora gittiğinizde sormanız gereken tüm soruları unuttunuz ve eve döndüğünüzde o unuttuğunuz sorular bir bir aklınıza geldi değil mi?

Gebeliğinizin İlk Muayenesinde Doktorunuza Sormanız Gereken 10 Önemli Soru

Gebelikte doktora sorulması gereken sorular, anne adayının heyecanı yüzünden bazen unutulabiliyor. Hamileliğin ilk evreleri, anne adayı için biraz kafa karıştırıcı olabilir. Yaşanan şaşkınlıkla, hamilelikte doktora sorulması gereken sorular unutulabilir ve endişeler nedeniyle merak ettiklerinizi öğrenemeden muayene sonlanabilir. Bu nedenle, gebe olduğunuzu öğrendikten sonra doktorunuza sormanız gereken soruları sizler için hazırladık.  

Gebelikte Doktora Sorulması Gereken Sorular

 

1)Ne sıklıkla muayeneye gelmeliyim?

  gebelikte doktora sorulması gereken sorular 

Gebelikte doktora sorulacak sorular arasında belki de en önemlisi, ne kadar arayla muayeneye gitmeniz gerektiğidir. Böylelikle kafanız daha rahat olacak ve ne zaman kadın doğum uzmanınıza görünmeniz gerektiğini bileceksiniz.

2)Günlük hayatta içtiğim ilaçlara devam edebilir miyim?

  gebelikte doktora sorulması gereken sorular 

Günlük hayatınızda kullandığınız reçeteli veya reçetesiz ilaçları gebelikte kullanıp kullanamayacağınızı doktorunuza mutlaka sormalısınız. Kullanamadığınız ilaçlar için yerine kullanabileceğiniz muadiller olup olmadığını öğrenmelisiniz.

3)Hamilelik dönemimde hangi testleri yaptırmalıyım?

  gebelikte doktora sorulması gereken sorular 

Hamilelik döneminde yaptırmanız gereken testleri ve ne zaman yapılması gerektiğini doktorunuza sormalısınız. Böylelikle testlerin zamanını önceden bilecek ve gereksiz endişelerden kurtulacaksınız. Gerçi, siz sormadan doktorunuz bu konuda sizi muhakkak bilgilendirecektir.

4)Ailemdeki kronik hastalık gebeliğimi nasıl etkiler?

  gebelikte doktora sorulması gereken sorular 

Aile geçmişinizde ölüme sebebiyet veren ve kronik bir hâl alan hastalık varsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Böylelikle doktorunuz, bu hastalığın gebeliğinizi etkilememesi için size çeşitli tavsiyeler verebilir ve olası tehlikelerin önüne geçebilir.

5)Genelde hangi doğum yöntemini tercih ediyorsunuz?

  gebelikte doktora sorulması gereken sorular 

Tabii ki doğum yöntemini önceden belirlemek mümkün değil. Siz normal doğum isteseniz de yaşanan gelişmeler sezaryen doğum yapmanıza neden olabilir. Ancak en baştan, kafanızda olan doğum yöntemini doktorunuzla görüşmelisiniz ve onun benimsediği doğum yöntemini öğrenmelisiniz.

6)Günlük hayatımda yaptığım fakat gebeliğimde yapmamam gereken herhangi bir şey var mı?

gebelikte doktora sorulması gereken sorular 

Normal şartlarda gebe kalmadan önce nasıl yaşıyorsanız gebeliğinizde de o şekilde yaşamaya devam edecekseniz. Fakat gerek beslenme gerekse spor aktivitelerinde doktorunuz bazı kısıtlamalara gitmeniz gerektiğini belirtebilir. Özellikle riskli bir gebelik yaşıyorsanız, doktorunuz günlük hayatta yaptığınız bazı basit hareketleri sınırlamanızı isteyebilir.

7)Beslenmemde nelere dikkat etmeliyim?

  gebelikte doktora sorulması gereken sorular 

Gebeliğinizde bolca protein, kalsiyum ve vitamin almanız gerekecek. çünkü gebelik döneminde vücudunuzun direnci düşecek ve yediğiniz gıdalarda bulunan mineralleri bebeğinizle paylaşacaksınız. Aynı zamanda gebelik döneminde yenmemesi gereken pek çok gıda bulunuyor. Örneğin; yüksek civa oranına sahip olan dip balıkları. Dolayısıyla doktorunuzla beslenme listeniz hakkında mutlaka konuşmalısınız.

8)Doğumum tahminen ne zaman gerçekleşecek?

  gebelikte doktora sorulması gereken sorular 

Doktorunuz, son adet zamanınıza göre tahmini doğum tarihinizi hesaplayacaktır. Siz de böylelikle doğum hazırlıklarınızı o tarihe göre planlarsınız.

9)Hastane Doğum için gerekli alt yapıya sahip mi?

  gebelikte doktora sorulması gereken sorular 

Hastaneler gerekli alt yapıya sahip olsa da özel tıp merkezleri veya daha küçük hastaneler bu konuda yetersiz olabiliyor. Her ihtimale karşı doğum sonrasında bebeğinizin ihtiyacı olabilecek bütün tıbbi cihazların olmasına dikkat edin.

10)Size her an ulaşabileceğim bir iletişim kanalı var mı?

  gebelikte doktora sorulması gereken sorular 

Gebelik gibi son derece hassas bir dönemde, doktorunuza ihtiyaç duyduğunuz an ulaşabilmeniz oldukça önemli bir konu. Dolayısıyla doktorunuzun veya asistanının telefon numarası veya e-mail adreslerini istemelisiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Maarif Bilgi, kültür.