Gebelikte Cinsel İlişki Güvenli midir?

Gebelikte Cinsel İlişki Güvenli midir?
13 Ocak 2017

Çoğu çift gebelik döneminde cinsel ilişkiye girmenin düşük riskini arttıracağından kaygılanmakta ve bu sebeple cinsel ilişkiden kaçınmaktadır.

Gebelikte Cinsel İlişki Güvenli midir?

Gebelik döneminde cinsel ilişki oldukça az konuşulan bir konudur. Bunun nedeni ise kültürel eğilimin annelik ve cinsellik arasında bağlantı kurmama yönünde olmasıdır. Genellikle cinsel ilişkiye girmenin bebeğe zarar vereceği, erken doğum ya da düşük eylemine neden olacağı korkusuyla gebelikte cinsel ilişki yaşamaktan kaçınılmaktadır. Oysa ki doktorunuz aksini söylemediği ve gebeliğiniz bir tehlike görmediği sürece istediğiniz sıklıkta cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Normal gebelik düşük ya da erken doğum belirtilerinin veya risklerinin olmadığı gebeliktir. Gebeliğinizin nasıl seyrettiği konusunda doktorun sizi bilgilendirmesini istemekten kesinlikle çekinmemelisiniz.  

  • Normal bir gebelik geçiren birçok kadın gebeliğinin son gününe kadar cinsel ilişkide bulunabilir.
  • Cinsel ilişkiye girmek bebeğe hiçbir zarar vermemektedir.
  • Amniotik kese ve rahminizin güçlü kasları bebeğinizi korumaktadır. Ayrıca rahim ağzındaki kalın mukus tabakası enfeksiyonlara karşı bariyer oluşturmaktadır.
  • Erkeğin cinsel organı ise cinsel ilişki esnasında bebek ile temas etmemektedir.
  • Orgazm yaşamanız hafif rahim kasılmalarına neden olabilir.
  • Ayrıca anne şekilde de meme ucu stimulasyonu ve semen içeriğindeki prostoglandinler de hafif rahim kasılmaları yapabilir. Fakat tümü genellikle geçicidir ve zararsızdır.

Gebelik Döneminde Cinsel İlişki Düşüğe Neden Olur mu?

Çoğu çift gebelik döneminde cinsel ilişkiye girmenin düşük riskini arttıracağından kaygılanmakta ve bu sebeple cinsel ilişkiden kaçınmaktadır. Oysaki gebeliğin erken dönemindeki düşüklerin çoğu ise kromozom anomalilerine ya da diğer problemlere bağlıdır ve bunun cinsel ilişki ile alakası yoktur.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.