Gebelikte Beslenme Bebeğin Sağlığını Etkiliyor

Gebelikte Beslenme Bebeğin Sağlığını Etkiliyor
14 Aralık 2016

Gebelikte beslenme, hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı bakımından önemli rol oynamaktadır.

Gebelikte Beslenme Bebeğin Sağlığını Etkiliyor

Gebelikte beslenme bebeğin sağlığını etkiyor diyen,  Dr. Cüneyt Genç sözlerine “Anne adayı aldığı her besini bebeği ile paylaşır” şeklinde devam ediyor.  Gebelik döneminde beslenme alışkanlıklarının bebeğin sağlığını etkilediğine dikkat çeken Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cüneyt Genç, “Bebeğinin daha sağlıklı olacağını düşünüp, iki kişilik bir beslenme gibi bir yanlış yapmamalı. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek isteyen anne adayları, bebeğin bedensel ve zihinsel gelişimi için tüm besin gruplarından yeterli miktarda tüketmeli.” dedi. Gebelikte beslenme, hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı bakımından önemli rol oynamaktadır. Uzmanlar, anne adaylarının dengeli ve düzenli bir beslenme listesi oluşturmasını önermektedir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cüneyt Genç, gebelikte alınan besinlerin önemine dikkat çekerek, “Gebelikte beslenme kültürel, ekonomik, sosyal ve genetik faktörlere göre değişkenlik gösterebilir. Anne adayı aldığı her besini bebeği ile paylaşır. Yani anne ne yerse bebeği de onu yer. Bu yüzden anne adayları gebelikte beslenme listelerini faydalı ve zararlı besinlere dikkat ederek oluşturmalıdır. Bebeğinin daha sağlıklı olacağını düşünüp, iki kişilik beslenme gibi bir yanlış da yapmamalı diye konuştu. Bebeğin sağlıklı gelişimini tamamlaması bakımından alınan besinlerdeki vitaminlerin hem hamilelik döneminde hem de sonrasında önemli olduğunun altını çizen Dr. Cüneyt Genç, “Anne adayları hamile olduğunu anladığı andan itibaren gebelikte beslenme alışkanlığına önem vermelidir. Damak zevklerini değiştirmeden yapacakları tek şey doğal, taze ve çeşitli besinler almak ve dengeli beslenmek.” dedi. Gebelikte beslenme önerilerinin gebelik öncesi, gebelikte ve lohusalık dönemi olarak üzere üç ayrı şekilde olduğunu söyleyen Dr. Cüneyt Genç, anne adaylarına doğru ve düzenli beslenme için şunları önerdi:

Gebelikte Protein İhtiyacı Artıyor

“Gebelikte protein ihtiyacı normalinden 5 – 15 mg artar. Anne adayları proteini bitkisel veya hayvansal gıdalardan karşılayabilir. Hayvansal gıdalar gebelik süresince faydalı olabilecek çinko, demir, vitamin B6 açısından zengindir. Tam yağlı süt, peynir ve yoğurt fazla miktarda yağ oranı içerdiği için gebelikte fazla kilo alan kadınların bu besinleri kısıtlı miktarda almalarında fayda var. Bu nedenle hayvansal gıdalarda tavuk ve balık ise en idealidir. Bitkisel gıdalarda da protein, bakla ve bezelyede yeterince bulunuyor.

Gebelikte Beslenme Bebeğin Sağlığını Etkiliyor

Gebelikte Kalsiyum Desteği Alınmalı

Gebeliğin 8. haftasında oluşmaya başlayan dişlerin ve kemiklerin sağlıklı gelişimi için kalsiyumun önemi oldukça fazladır. Anne ve bebek sağlığının için ortalama alınması gereken kalsiyum ihtiyacı 1200 mg’ dir. Genç yaşta gebe olan anne adayları yani 25 yaşın altında anne adayı olan kadınların kemikleri hala gelişme aşamasında olduğu için günde 600 mg kalsiyum desteği almaları gerekmektedir. Süt, yoğurt, peynir kalsiyumun en çok karşılanacağı süt ve süt ürünleridir. Bunların dışında kızartılmış balık, susam ve geniş yeşil yapraklı sebzelerde de kalsiyum değerleri bulunmaktadır. Süt ürünlerinin yağ oranı açısından zengin olduğu da unutulmamalıdır.

Kalsiyumu Doğal Yollardan Alabileceğiniz 13 Besin! Detaylı Bilgi için tıklayın...Gebelikte Beslenme Bebeğin Sağlığını EtkiliyorEn İyi Demir Kaynakları; Balık, Et, Baklagiller ve Sebze

Gebeliğinin ilk aylarında fazla kusma ve bulantı yaşayan kadınlara bulantının daha da fazla artmaması için koruyucu demir takviyesi yapılmaz. Tavuk, et, bakla, balık, bezelye ve yapraklı sebzeler bol miktarda tüketildiğinde bu besinler gebe kadınların demir ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olur.

Kler Kıtlık Dönemlerinde Annelerinin Depolarını Kullanıyor

Gebelikte bulantı ve kusma nedeni ile istediği gibi beslenemeyen anne adaylarının durumlarını da değerlendiren Dr. Cüneyt Genç şunları söyledi: “Hollanda’da bir dönem yaşanan kıtlık zamanında doğan bebeklerin araştırılmasında, sağlıklı beslenememelerine rağmen sonuçlar oldukça şaşırtıcıydı. O dönemde dünyaya gelen bebeklerde sakatlık oranı, ölüm hızı ve doğum ağırlıkları dünyanın diğer bölgeleri ile aynıydı. Bunun nedeni bebekler kıtlık döneminde sağlıklı beslenemeyen annelerinin depolarını kullanarak hayata tutunmayı başarmalarıdır. Zorlu bir hamilelik dönemi geçiren ve gebelikte beslenme konusunda yeterli özeni gösteremediğini düşünen anne adaylarının da bu duruma çok fazla üzülmemesi gerekiyor.”

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Cahide Çok çalışan, çaba gösteren kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Vacip Yapılması gerekli olan.