Gebelik Testi Yapmak İçin En İyi Zaman!

Gebelik Testi Yapmak İçin En İyi Zaman!
06 Nisan 2017

Gebelik planlayan anne adaylarının gebe olup olmadıklarını öğrenmelerinin en bilinen yolu gebelik testi yapmaktır.

Uzmanlar, bebek planlaması yapan çiftler açısından gebelik testinin çok önemli bir yere sahip olduğunu belirtmektedirler. Hamile olmayı isteyen anneler için ayrı bir öneme sahip olan gebelik testleri, gebeliğin başlangıcını ya da gebeliğin başladığının öğrenildiği yeni bir başlangıcı ifade etmektedir. Anne adayları genellikle gebelik testini kimseye haber vermeden kendileri yapmayı tercih etmektedirler. Testin sonucunun pozitif çıkması ya da çıkmaması anne adayının hamileliği isteyip istemediği durumuna göre değişebilmektedir. Bu durumlar anne adaylarında; bazen sevinç, bazen üzüntü, bazen de gebeliği kanıtlama hissi gibi duygulara kapılmaya neden olabilmektedir. Annelik planı yapanlar ya da gebelik şüphesi olanlardan bazı gebelik belirtilerini yaşayanlar, gebelik testi ne zaman yapılır? Bu testler ne kadar güvenilir? Sorusunun cevabını merak etmektedirler.  

Bazı Gebelik Belirtileri Yanlış Alarm Olabilir

Bebek yapmayı planlıyorsunuz ve gebelik şüpheniz varsa ve vücudunuzda birkaç gebelik belirtisi görüyorsanız hamilik testi yapmanız için beklemeniz gereken bir durum yoktur. Şunu da akıldan çıkarmamak lazım, bazı gebelik belirtileri  başka hastalıklara ait de olabilmektedir. Bunun için uzmanlar tarafından gebelik belirtilerin gebelik testinin sonucuna göre değerlendirilmesi önerilmektedir.   Gebelik Testi Yapmak İçin En İyi Zaman!  

Gebelik Testi Kanda ya da İdrarda Yapılabilmektedir

Gebeliğin gerçekleşmiş ya da gerçekleşememiş olduğunu anlamak için yapılan gebelik testleri iki türlü yapılabilmektedir. Uzmanlar kanda ve idrarda yapılan testlerden, kan testinin idrar testine göre daha hassas ve güvenilir olduğu belirtilmektedir. Gebelik şüphesi olan her durumda gebelik testi yapılabilmektedir. Anne adaylarının test yapmak için şu durumları hissetmeleri gerekmektedir. Bunlar; adette gecikme, baş dönmesi, mide bulantısı, çarpıntı ve yorulma en belirgin belirtiler arasında yer almaktadır.   Bakmanızda Fayda Var:Gebelik Belirtileri   Gebelik Testi Yapmak İçin En İyi Zaman!    

Gebelik Testi Yapmak İçin Uygun Zamanlar

Yukarıda sözü geçen hamilelik belirtilerini yaşayan kadınlar için, idrarda gebelik testinin yapılabilmesi için uygun olan zamanın ortalama 1 hafta gecikmesi olarak belirtilmektedir. Anne adaylarının adetleri gecikti ve bazı belirtiler sonrasında da gebelik şüphesi artı ise, evde gebelik testi yapabilirler. Uzmanlar tarafından bu testin doğru yapılması durumunda %90 oranında sonuçların doğru çıkacağı belirtilmektedir. Fakat bu testlerin yanlış çıkabilme ihtimali de vardır. Bu nedenle hastaneye ya da doktorunuza söz konusu belirtilerle başvurmanız durumunda sizden gebelik testi istenecektir. Doktorun istediği kan testinin sonucunun yanlış olma ihtimali ise, oldukça düşüktür ve bu testin pozitif çıkması gebe olduğunuz anlamına gelmektedir.   Bakmanızda Fayda Var: Limon ve Karbonat İle Gebelik Testi      

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.