Süt Kanallarınızı Açmanın En İyi Yolu: Meme Masajı

Süt Kanallarınızı Açmanın En İyi Yolu: Meme Masajı
19 Mart 2019

Süt kanallarının tıkanması nasıl önlenir? Emziren anneler için süt akışını sağlayacak ve süt kanallarının tıkanmasını önleyecek meme masajı ile ilgili tüm merak ettikleriniz bu makalemizde!

Emziren Anneler İçin Meme Masajı

Emzirmeye başlamadan veya sütünüzü pompa ile çekmeden hemen önce uygulayacağınız basit masaj hareketleri, vücudunuzun ürettiği sütün kanallardan daha iyi ilerlemesini sağlar. Bu da bebeğinizin anne sütünden daha iyi faydalanmasına yardımcı olur. Ayrıca meme masajı yaparak, süt kanallarının tıkanması sonucu oluşan mastit gibi problemlere baştan önlem almış olursunuz. Peki, Emziren anneler meme masajını nasıl yapmalı? Süt kanallarının tıkanması nasıl önlenir? İşte cevabı…

Meme Masajı Nasıl Yapılır?

Emzirmeden Önce Yapılan Masaj Hareketi

Emzirmeye başladığınız sırada, sütün kanallardan geçip bebeğinize ulaşması ne kadar kısa sürerse, bebeğinizin huzursuz olma ihtimali de o kadar azalır. İşte bunun için, emzirmeye başlamadan önce memenize masaj yaparak sütün daha hızlı gelmesini sağlayabilirsiniz. Peki, bunu nasıl yapacağız? Öncelikle avuç içinizle memenizi alttan ve üstten kavrayın. Elinizi, memenizin göğüs kafesine tutunduğu bölgeden, yani tabandan meme başına doğru (kahverengi alana doğru) yavaş yavaş hafif baskı uygulayarak ilerletin. Aynı şekilde avuç içinizle memenizi kavramışken, göğsünüzü hafifçe alta üste doğru ilerletebilirsiniz. Son olarak, parmak uçlarınızla göğsünüzün çeşitli bölgelerini dairesel hareketler yaparak tarayın. Bu basit ama etkili hareketler sayesinde sütünüz kanallardan daha kolay ilerleyecek ve memenizdeki doluluk hissi yok olacaktır.

Mastiti önlemek için alabileceğiniz 7 önlem!

Süt Kanallarınızı Açmanın En İyi Yolu: Meme Masajı

Emzirme Sırasında Yapabileceğiniz Masaj Hareketleri

Emzirme sırasında memenize hafif baskı uygulamanız, süt akımını kolaylaştıracağı gibi, tıkanmaya meyilli kanalların tıkanmasını önler ve tıkanmış kanalların açılmasına yardımcı olur. Bu teknik, özellikle meme emerken uyuyan ve emiş gücü düşük olan bebekler için faydalıdır. Peki, emzirme sırasında masajı nasıl yapacağız? Öncelikle bebeğinizi iyi gözlemlemeniz gerekiyor. Emmeye ara verdiği anda, ufak hareketler ile baştan uca doğru memenizi sıvazlayabilir, dairesel hareketler ile kanalları uyarabilirsiniz. Bu uygulamayı bebeğiniz emmeye ara verdiğinde yapmalı ve elinizi meme ucuna çok fazla yaklaştırmamalısınız.

Süt Kanallarınızı Açmanın En İyi Yolu: Meme Masajı

Emziren Anneler İçin Meme Masajının Faydaları

-Süt kanallarının tıkanmasını önler,

-Tıkanan kanalların açılmasına yardımcı olur,

-Emme gücü düşük olan bebeklerin anne sütünden daha verimli faydalanmasını sağlar,

-Göğüslerdeki doluluk hissinin geçmesine, dolayısıyla annenin daha rahat etmesine olanak tanır.

Emzirirken meme ucunuz acıyorsa, bu makalemize göz atın!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah