Doğumdan Sonra İlk Adet Kanaması Ne Zaman Olur?

Doğumdan Sonra İlk Adet Kanaması Ne Zaman Olur?
08 Mayıs 2017

Doğumdan sonra ilk adet kanamasının gerçekleşme zamanı her kadında farklılık gösterse de bu süreçte emzirme büyük rol oynuyor. Hemen emzirmeye başlayan kadınlarda kanama daha geç olurken, emziremeyen kadınlar daha erken adet görüyor.

Regl, kadınların ortalama 12-13 yaşlarında tanıştığı ve her sağlıklı kadının yaşadığı biyolojik bir durumdur. Regl kanamasının amacını, her adet döngüsünde oluşabilecek muhtemel gebeliğin yerleşebilmesi ve uygun şartlarda yetişebilmesi için rahim iç tabakasının hazırlanması olarak değerlendirebilirsiniz. Gebelik oluştuğunda ise tekrar yumurtlama olmayacağından, regl kanaması hamilelik boyunca durur. Kadınların doğumdan sonra merak ettiği konuların başında ise adetlerinin ne zaman başlayacağı gelir. Bu kişiden kişiye ve belirli faktörlere göre değişen bir durum olmakla birlikte, tamamen eski düzeninize dönmeniz 3 ayı alabilir. Doğumdan sonra hemen emzirmeye başlayıp başlamamanız da regl kanamalarınızın başlama sürecini etkiliyor.      

Doğumdan Sonra İlk Adet Kanaması 

Doğumdan sonra annelerin vücudunun eski haline hemen dönmesi beklenemez. Dolayısıyla gebelikten sonra ilk adetin hemen olması da beklenmemeli. Doğumdan sonra, ilk adetin görülmesi konusunda belirleyici faktör annenin emzirip emzirmediğidir. Eğer ki anne hemen emzirmeye başladıysa, adet görme süresi uzayabilir. Günde ortalama 5-6 defa emziren annelerde adet kanamasının daha geç başladığı gözlemlenmiştir. Çünkü emzirmeyle birlikte yumurtlama bastırılıyor ve dolayısıyla regl olma süresi gecikiyor. Emzirmeyen annelerde ise süreç biraz daha kısalıyor ve doğumdan en erken 2 hafta sonra ilk adetlerini görebiliyorlar. Doğum sonrasında regl düzeninin tekrar oturması ise yaklaşık 2-3 aylık bir süreci kapsıyor. 

Doğumdan Sonra İlk Adet Kanaması Ne Zaman Olur?

Loşi ile Adet Kanamasını Karıştırmayın

Doğum sonrasında oluşan kanamalar, adet kanamaları ile karıştırılmamalıdır. Gebeliğiniz boyunca rahimde biriken pis kan, doğumdan sonra kendini dışarı atar. Bu kanamaya loşia deniyor. Yaklaşık 3-4 gün sürüyor. Anneler bunu genelde adet kanamasıyla karıştırır. Loşia kanaması daha yoğun, ilk günlerde kırmızı, sonraki günlerde koyu kırmızıya doğru bir renk alıyor. En son ise sarı lekelenmeler sonucunda geçiyor. Bu kanamaları engellemek için tampon kullanmanız uzmanlar tarafından önerilmiyor. Onun yerine hijyenik pedler daha uygun görülüyor.

Bazen 1 Yılı Bulabiliyor

Doğumdan sonra her kadının adet kanamaları aynı dönemlerde olmayabilir. Yukarıda bahsedilen zaman aralıkları ortalama olsa da bazı kadınların doğumdan sonra 1 yıl regl görülmediği biliniyor. Bu gibi durumlarda yapılması gereken ilk şey doktora başvurmak ve muayene olmaktır. Eğer gebelik veya herhangi bir sağlık sorunu olmadığı kesinleşirse, anneye progesteron hormonu verilerek adet olması sağlanır. Hâla adet görülmüyorsa incelemeler detaylı bir hâl alır.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Daime Sürekli, sonsuz.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.