Doğum Yardımı Alacaklar Dikkat 'Ödemelerde Yeni Dönem Başlıyor!'

Doğum Yardımı Alacaklar Dikkat 'Ödemelerde Yeni Dönem Başlıyor!'
31 Ağustos 2017

Aile Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan Doğum Yardımı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasından sonra doğum yardımı ödemelerinde yeni dönem başlayacak.

Doğum Yardımı Ödemeleri Değişiklik Yapıldı

Doğum yardımı ödemelerinde değişiklik yapıldı. Doğum Yardımı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 17 Ağustos 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmasından sonra Eylül ayının başında yürürlüğe girecek olan değişiklikle Mayıs 2015'den itibaren yapılana ödemelerin merkezleştirilmesine karar verildi. Yapılan değişiklikle doğum yardımına aracılık yapan kuruluşlara gönderilen tutarlar Bakanlık Merkez Saymanlık Müdürlüğüne gönderilecek. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan yönetmelik değişikliği kapsamında, doğum yardımı ödemeleri artık merkezden yapacak. Diğer bir ifadeyle bakanlık doğum yardımı paralarıyla ilgili tüm il müdürlüklerinin her ay PTT'ye yaptıkları transfer işlemlerini kaldırarak, hak sahiplerinin yardımları daha kısa sürede almalarını sağlayacak. İadeye ilişkin başvurusu Doğum Yardımı Sistemine girilmiş fakat işlemleri henüz tamamlanmamış kayıtlara ilişkin işlemlerin de bakanlık ve il müdürlükleri tarafından sonuçlandırılması öngörüldüğü belirtiliyor.  

Doğum Yardımı Ödemeleri Merkezden Yapılacak

Doğum Yardımı Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasından sonra doğum yapan anneye ödenen doğum yardımı parası Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın yapmış olduğu değişiklikle artık merkezden yapılacak. Resmi Gazete'nin 17 Ağustos tarihinde yayımlanan ve gelecek ay başında (Eylül 2017 ) yürürlüğe girecek değişikliğe göre, Mayıs 2015'ten itibaren yapılan doğum yardımı ödemelerinin merkezileştirilmesine karar verildiği belirtildi.   

Doğum Yardımı Alacaklar Dikkat 'Ödemelerde Yeni Dönem Başlıyor!'  

Transfer İşlemi Sırasındaki İş Kaybı Önlenecek

Doğum yardımı ile ilgili bakanlık tarafından yapılan yönetmelik değişikliğiyle, tüm il müdürlüklerinin her ay PTT'ye yaptıkları transfer işlemleri de kaldırılmış olacak. Bu şekilde transfer işlemleri sırasında geçen yaklaşık 10 günlük iş kaybı süresi de önlenecek ve hak sahiplerinin daha kısa bir sürede yardımları almaları sağlanacak.  

Doğum Yardımı Yönetmeliğinde Değişiklik (Resmi Gazete)

Ekli "Doğum Yardımı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"in yürürlüğe konulması; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının 5/6/2017 tarihli ve 61331 sayılı yazısı üzerine, 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 4 üncü maddesine göre, Bakanlar Kurulu'nca 3/7/2017 tarihinde kararlaştırılmıştır.  MADDE 1- 5/5/2015 tarihli ve 2015/7695 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı iie yürürlüğe konulan Doğum Yardımı Yönetmeliğinin 10 uncu maddesinin ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.   Doğum Yardımı ile İlgili Detaylar İçin Tıklayın

Doğum Yardımı Nasıl Alınacak?

Daha önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan ödemeler yapılan değişlikle başvuru sonrasında Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı  tarafından PTT üzerinden direk anne üzerine yatıracağı ve söz konusu parayı sadece annenin çekebileceği belirtilir. Doğum yardımı konusunda mesleki anlamda bir sınırlamaanın olmadığı belirtilirken memur annelerin de bu haktan yararlanabileceği ifade edilmektedir.   İkiz Bebek Sahibi Anneler Kaç Lira Doğum Parası Alır? Detaylar için tıklayın...

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.