Doğum Yardımı Hakkınızdan Yararlanmayı Unutmayın!

Doğum Yardımı Hakkınızdan Yararlanmayı Unutmayın!
20 Nisan 2017

Hem nüfus politikaları gereği doğuma teşvik amacıyla hem de ailenin masraflarını rahatlatmak adına, yeni doğum yapan annelere 'doğum yardımı' adı altında karşılıksız maddi destek sağlanıyor.

Sosyal devlet anlayışı gereği doğum yardımı uygulaması çoğu devlette bulunuyor. Özellikle Avrupa ve İskandinav ülkeleri bu konuda kendilerini fazlasıyla ispatlamış, ihtiyaç olan her şeyi göz önünde bulundurarak bebek sahibi olan çiftlere maddi ve manevi destek vermektedir. Aynı şekilde Türkiye'de de doğum yapan anneye, doğum yardımı adı altında maddi destek sağlanıyor. Ancak çoğu yeni anne bu haklarından haberdar değil. Dolayısıyla kendisine tanınan bu olanaktan yararlanamıyor. 

Doğum Yardımı Hakkınızdan Yararlanmayı Unutmayın!     

Doğum Yardımında Ödenen Maddi Destek 

Doğum yardımında ödenen maddi destek; 2017 yılında ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk ve sonrası için 600 TL olarak belirlenmişti. Ödeme tek sefere mahsus yapılmaktadır. Bakanlık tarafından 2019 yılında ödenecek tutar için henüz bir açıklama yapılmadı. En son 2017 yılında güncellenen ödenen maddi destek, bu yıl da aynı miktarda devam ediyor. Bu belirlenen tutar her yıl artabildiğinden takip etmekte fayda var. 

Doğum Yardımı Başvurusu İçin Hangi Şartları Sağlamanız Gerekiyor?   

Doğum yardımı alabilmek için bebeğinizin 15.05.2015 tarihi ve sonrasında doğmuş olması gerekiyor. Başvurmanız için 5 yıllık bir süre kısıtlaması bulunuyor. Örneğin; 15.05.2015 tarihinde doğmuş olan bebeğiniz için doğum yardımı talebinizi 15.05.2020 tarihine kadar bildirebiliyorsunuz. Başvuru yapan anne veya babanın Türk Vatandaşı olması gerekmektedir. Türkiye'de yaşayan fakat Türk Vatandaşı olmayan anneler için eşi Türk olmadığı sürece ödeme yapılmamaktadır.     

Doğum Yardımı Hakkınızdan Yararlanmayı Unutmayın!     

Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?     

Doğum yardımı için ailenin; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğüne, Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine, ilçelerde ise kaymakamlık binalarındaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurması gerekmektedir. Memur olan ebeveynler ise bulundukları kuruma başvuru yapabilmektedir. Yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı anneler, bulundukları yerdeki konsolosluklara başvurabilir. Başvuruyu anne adayı yapabilecek durumda değilse, eşi anne ve bebeğin kimliğiyle başvurabilir. Başvurunun Doğum Yardımı Sistemi'ne girilmesinden sonra, o ayın son haftası PTT Şubesinden çekebilirsiniz.

Süt parası hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.