Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Hamile Kalınır mı?

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Hamile Kalınır mı?
20 Mart 2024

Doğum kontrol hapları düzenli kullanıldığında %99'un üzerinde koruma sağlar. Ancak hiçbir doğum kontrol yöntemi %100 güvenli değildir.

Doğum kontrol hapları, saati saatine kullanıldığı takdirde %99’un üzerinde gebelikten korunmaya yardımcı olur. Ancak hiçbir doğum kontrol yöntemi için %100 etkilidir denilemez. Dolayısıyla doğum kontrol hapı kullanırken hamile kalmak mümkündür. Diğer bir deyişle, doğum kontrol hapına rağmen hamile kalma olasılığı az da olsa vardır. Bu olasılık hapı düzensiz kullanan kadınlarda daha yüksektir. Gelin şimdi doğum kontrol hapı kullanırken hamile kalma olasılığı var mı sorusunun yanıtını daha detaylı inceleyelim.

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Hamile Kalınır mı?

Doğum kontrol hapları gebeliği %100 engellemez. Ancak doktorun önerdiği şekilde düzenli kullanılırsa %99’un üzerinde koruma sağlar. Her gün aynı saatte ilacını kullanan kadınlarda hamile kalma olasılığı çok düşükken, hapı düzensiz kullanan kadınlarda bu olasılık daha yüksektir. Bununla birlikte 48 saatten uzun süredir kusan veya ishal olan kişilerde ilacın etkinliği azalabileceğinden hamilelik riski doğabilmektedir. Ayrıca yapılan bazı araştırmalar, obez kadınlarda doğum kontrol hapının etkinliğinin biraz daha düşük olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, doğum kontrol hapına rağmen hamile kalmak mümkündür. Ancak ilacını düzenli kullanan kadınlarda bu olasılık çok düşüktür. Doktorun önerdiği şekilde doğum kontrol hapını saati saatine alan kadınlar %99’un üzerinde gebelikten korunurlar.

Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman Korumaya Başlar?

Doğum kontrol hapı adetin ilk 5 günü kullanılmaya başlanırsa aynı gün koruma sağlar. Ancak bunun dışındaki bir zaman aralığında doğum kontrol hapı kullanmaya başlarsanız ilacın etkili olabilmesi için 1 hafta beklemeniz gerekir. Bu süreçte ise prezervatif gibi ek korunma yöntemlerinden faydalanmalısınız. Bununla birlikte doğum kontrol hapları HIV gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların hiçbirine karşı koruma sağlamaz. Bu nedenle eşinizin klamidya, genital herpes veya diğer cinsel yolla bulaşan bir hastalığı varsa prezervatif kullanmaya devam etmeniz tavsiye edilmektedir.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamileyken Doğum Kontrol Hapı Kullanılırsa Ne Olur?

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Hamile Kalınır mı?

Doğum Kontrol Hapını Almayı Unutursanız Ne Olur?

Doğum kontrol hapı düzenli kullanıldığı takdirde gebelikten korunmada etkilidir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi doğum kontrol hapları saati saatine alındığında %99’un üzerinde koruma sağlar. Ancak hapın unutulması bu etkiyi düşürür. Bir kez unutulması durumunda akla geldiği anda alınmalı ve sonraki doz yine aynı saatte devam etmelidir. Hapın iki veya daha fazla kez unutulması ise gebelik riskini ciddi oranda yükseltebilir. Bu nedenle hapını 2 doz ve daha fazla almayı unutan kadınlar, düzenli bir şekilde doğum kontrol ilacını kullanmaya devam etmeli ancak ilacın etkinliği yükselene kadar prezervatif gibi ek korunma yöntemlerinden faydalanmalıdır.

Doğum Kontrol Hapına Rağmen Hamile Kalma Olasılığını Yükselten Faktörler

Doğum kontrol hapı kullanılmasına rağmen hamile kalma olasılığını yükselten faktörler aşağıdaki gibidir:

  • İlacın düzenli kullanılmaması, dozların atlanması
  • Bazı antibiyotikler, bazı antifungaller ve bazı nöbet önleyici ilaçların kullanılması
  • 48 saatten uzun süredir kusulması veya ishal olunması
  • Obez olmak

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Doğum Kontrol Haplarının Yan Etkileri Nelerdir?

Kaynak: 1

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah