Vajina Üstüne Sperm Gelirse Hamile Kalınır mı?

Vajina Üstüne Sperm Gelirse Hamile Kalınır mı?
16 Mayıs 2024

Bu yazımızda, tam cinsel birliktelik olmadan hamile kalınıp kalınamayacağı ile ilgili bilgiler verdik.

Cinsel yakınlık sırasında korunmayan ancak gebelik planlaması da yapmayan çiftler, vajina üstüne sperm gelirse hamile kalınır mı sorusunun yanıtını merak ediyor. Peki, cinsel ilişkiye girmeden hamile kalınır mı? Bilimsel olarak yanıt verecek olursak, vajina üstüne sperm gelirse hamile kalınabilir. Ancak bu olasılık tam cinsel ilişkiye kıyasla elbette çok daha düşüktür. Eğer kadın yumurtlama dönemindeyse ve sperm vajina girişine yakın bir bölgeye gelirse, cinsel ilişkiye girmeden hamile kalma olasılığı az miktarda da olsa artar. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, vajina üstüne sperm gelirse hamile kalınır mı sorusunun yanıtını derledik. Keyifli okumalar!

Vajina Üstüne Sperm Gelirse Hamile Kalınır mı?

Gebelik planlamayan çiftlerin çoğu doğum kontrol hapı, rahim içi araç, kondom, tüplerin bağlanması, vazektomi ameliyatı, aylık veya üç aylık iğne gibi çeşitli yöntemlere başvurarak gebelikten korunur. Hamileliği önlemeye yardımcı olan bu tıbbi korunma yöntemlerin çoğu %99’ün üzerinde koruma sağlasa da her zaman gebelik ihtimali bulunmaktadır. Özellikle geri çekilme veya takvim yöntemi gibi geleneksel korunma yöntemlerinde hamile kalma olasılığı çok daha yüksektir. Peki, vajina üstüne sperm gelirse hamile kalınır mı? Vajina üstüne sperm gelirse hamile kalınabilir. Bu olasılık, spermin vajina girişine yakın olması ve kadının yumurtlama döneminde olmasıyla daha da artar. Ancak vajina üstüne sperm gelmesiyle hamile kalma ihtimali, vajina içine boşalmaya kıyasla elbette çok daha düşüktür. Üstelik gebeliğin oluşması yalnızca yumurtalama dönemine değil; sperm kalitesi ve sayısı, hormon seviyeleri, üreme organlarının sağlığı ve daha birçok faktöre bağlıdır. Bu nedenle vajina dışına boşalma ile hamile kalma olasılığının yok denecek kadar az olduğunu söylemek mümkündür.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Geri Çekilme Yöntemi ile Hamile Kalınır mı?

Vajina Girişine Sperm Gelirse Hamile Kalınır mı?

Gebelik istemeyen çiftlerin yanıtını merak ettiği sorulardan biri de vajina girişine sperm gelirse hamile kalınır mı sorusudur. Vajina girişine sperm gelirse hamile kalınabilir. Ama bu ihtimal yine yukarıda belirttiğimiz gibi vajina kanalına spermin girmesine göre daha düşüktür. Bununla birlikte zevk suyu da canlı sperm içerebileceğinden, vajina girişine zevk suyunun gelmesi yine hamile kalma ihtimalini doğurabilmektedir.

Vajina Üstüne Sperm Gelirse Hamile Kalınır mı?

Kıyafet Varken Hamile Kalınır mı?

Vajinal ilişki istemeyen ancak kıyafetler ile yakınlaşma sağlayan çiftler ise kıyafet varken hamile kalınır mı sorusunun yanıtını merak ediyor. Bu konuyu basit üreme bilgisi ile cevaplamak daha doğru olacaktır. Gebeliğin oluşması için spermin yumurtayı döllemesi gerekiyor. Döllenme sonrası oluşan embriyonun ise rahme tutunması gerekmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere kıyafet varken spermin vajina kanalına girmesi çok düşük bir ihtimal olduğundan, gebeliğin gerçekleşmesi de oldukça zordur.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Zevk Suyundan Hamile Kalınır mı?

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.