Çoğul Gebelik Doğumunda Önemli İpuçları

Çoğul Gebelik Doğumunda Önemli İpuçları
04 Şubat 2017

Çoğul gebeliği olan anne adaylarının erken doğum olasılığına karşı hazırlıklı olmaları, prematüre bakım hizmeti olan hastaneyi seçmeleri önemlidir.

Çoğul Gebelik Doğumunda Önemli İpuçları

Çoğul gebeliği olan anne adaylarının erken doğum olasılığına karşı her zaman hazırlıklı olmaları, doğum yapacakları hastaneyi seçerken prematüre bakım hizmeti olan bir hastaneyi seçmeleri son derece önemlidir. Doğum eylemi başladığında bebeklerden birinde muhtemelen bir sıkıntı gelişimine karşı, bebeklerin her birinin kalp atışlarının ayrı ayrı, tüm doğum eylemi boyunca sıkı bir takipte tutulmaları önemlidir. Teknik nedenler ile bebeklerden birinin kalp atışlarının dinlemediği durumlarda direkt sezaryen ile doğum uygun bir seçenek olabilir.  

Doğum şekli konusunda karar verilmesi

İkiz gebeliklerde direkt olarak sezaryen ile doğum öneren doktorlar olabileceği gibi, bazı koşullar yerine geldiğinde doğumun normal vajinal yoldan sağlıklı ve güvenli bir şekilde gerçekleşebileceğine inanan doktorlar da vardır. Bu iki yaklaşımdan hangisinin doğru olduğu konusunda yapılan bilimsel çalışmalar sürekli olarak birbirleri ile çelişmektedir. Fakat üç ya da daha fazla sayıda bebeğin olduğu çoğul gebelikler için çoğunlukla sezaryen ile doğum tercih edilir. İkiz gebelikte normal vajinal doğum imkanı olup olmadığını belirleyen en temel etken, pelvis yapısında bir darlık olmaması şartıyla, bebeklerin rahim içindeki duruş şekilleridir.   İkiz bebekler aşağıdaki şekillerde duruyor olabilir ve bu duruş özellikleri ultrasonografi ile belirlenebilir:

  • Hem ilk bebek hem de ikincisi baş gelişi,
  • İlk bebek baş, ikinci bebek makat veya yatay,
  • İki bebek birden makat ya da yatay

 

İkizlerde en sık görülen duruş şekli her iki bebeğin de başla gelmesidir ve bu durumlarda vajinal doğum mümkündür.

İlk bebeğin baş, diğerinin makat veya yatay durduğu durumlarda direkt sezaryen ile doğum gündeme gelebileceği gibi, ilk bebek doğduktan sonra doktorun vajinadan rahim içine ulaşarak bebeği ayaklarından tutup çekerek doğurtması ya da ilk bebek doğduktan sonra karın üzerinden yapılan müdahale ile bebeğin baş gelişine döndürülerek doğurtulması söz konusu olabilir. Bu olasılıklar dışında, özellikle de ilk doğumun acil olarak gerçekleştiği, yeterli koşulların olmadığı ve daha da önemlisi içerideki bebeğin düşük kilolu olması nedeni ile makat ile doğumun zararlı olabileceği durumlarda ilk bebeğin vajinal doğumunu takiben ikinci bebek sezaryen ile doğmak durumunda kalabilir. İlk bebeğin makatla geldiği durumlarda yukarıdaki bebeğin başının veya ender durumlarda poposunun doğmakta olan bebeğin başının doğum kanalına girer iken burayı tıkaması neticesinde oluşması muhtemel baş takılmasını önlemek için direkt sezaryen ile doğum uygundur.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Nabia Yerden çıkıp fışkıran, kaynayan, akan.
Erkek Bebek İsimleri
Rabbani 1. Tanrı´yla ilgili, Tanrısal. 2. Kendini olanca gücüyle Tanrı’ya veren.