Gebelikten Yeni Korunma Yöntemi: Boncuklu Spiral

Gebelikten Yeni Korunma Yöntemi: Boncuklu Spiral
27 Mart 2017

Gebelikten korunma yöntemlerinden en yaygın kullanım alanına sahip spiral'in şimdi de yeni bir türü üretildi. Boncuk spiral adı verilen yöntem kadınlara büyük avantaj sağlıyor.

Gebelikten korunma yöntemlerinden birisi olan spiral, dünyada ve Türkiye'de en çok kullanılan doğum kontrol yöntemleriden birisidir. Her doğum kontrol yöntemleri gibi yan etkileri olan spiralin, boncuklu spiral adı verilen yeni çeşidiyle yan etkilerin en aza inmesi hedeflenmiş. Belçikalı Dr. Dirk Wildrmeersch tarafından geliştirilen yeni boncuklu spiral, kadınları istenmeyen gebelik ihtimalinden korumanın yanında, spiralin bilinen yan etkilerini de en aza indirdiği belirtiliyor. Avrupa'dan sonra Türkiye'de de uygulanmaya başlayan boncuklu spiralin, çok küçük ve esnek yapıda olmasından dolayı, kullanan kadınlara büyük avantajlar sağladığı belirtiliyor. Boncuklu spiral kullanmak için bakır alersijisi ya da anormal deforme olmuş bir rahime sahip olmamak gerekiyor.

Boncuklu Spiral

Gebelikten korunma yönteminden birisi olan spiral'in yan etkileri daha az olan yeni türü olan boncuklu spiral, yassı, küçük ve esnek olması bakımından kullanımının diğer türüne oranla daha kolay olduğu belirtiliyor. Yeni spiral, aile planlamasını tamamlamış kadınlar tarafından kullanılabileceği gibi, esnek yapısından dolayı doğum yapmamış, küçük rahimli kadınlar tarafından da rahatlıkla kullanılabilmektedir. Boncuklu spiralin diğer bir özelliği de kürtajdan sonra hemen uygulanabiliyor olmasıdır. Ürün, acil korunma yöntemi olarak da kullanılırken, doğum yapmış kadınlara ancak doğumdan 3 ay sonra uygulanabiliyor.

Diğerlerine oranla yan etkisi çok az

Spiral kullanımın en çok görülen yan etkileri olarak; batma, kayma, cinsel ilişkide ağrı, istenmeyen gebelik, sancı ve enfeksiyon riski olduğunu belirten uzmanlar, bu yan etkileri yaşayan kadınların pek çoğunun spiral kullanmaktan vazgeçtiğini ifade ediyorlar. Bir kısım kadınında bu yan etkileri kabullenerek yaşam kalitesinden ödün verdiğini belirtiyorlar. Uzmanlar, yeni çıkan boncuklu spiralin esnek yapısı yanında çok küçük olmasından dolayı, kullanımında kadınlara sağlayacağı büyük avantajlar olduğunu belirtiyorlar. Bu spiralin bakır allerjisi ve anormal deforme rahme sahip olan kadınlar dışında her kadının rahmine uygun olduğunu belirtmektedirler.   

Gebelikten Yeni Korunma Yöntemi: Boncuklu Spiral

Gebelik Önleme Oranı Daha Yüksek

Uzmanlar, bakırlı T-Spiral kullanan kadınların en çok şikayet ettikleri yan etkinin adet döneminin çok uzun ve yoğun geçmesi olarak ifade ederler. Bu yan etkilerin kadınların yaklaşık yüzde 50'sinde kansızlığa yol açtığı bu nedenle de ilaç tedavisi gördükleri belirtilir. Boncuklu Spiral kullanılmasında ise, kadınları  adet kanamaları değişmediği gibi, hiçbir ürün kullanmıyormuş gibi kadınları rahat hissettirdiğinden bahsedilmektedir.   

Gebelikten Yeni Korunma Yöntemi: Boncuklu Spiral  

Boncuklu Spiral Uygulaması

Boncuklu spiral rahim tavanına sabitleştirilerek uygulanmaktadır. Bu şekilde rahim duvarına batma, kayma ve dışarı atılma gibi bir olasılık engellenmiş olur. Boncuk spiral kullanan kadınları 5 yıl süresince istenmeyen gebeliklerden koruduğu ve koruma etkisinin çıkarıldığı güne kadar devam ettiği de dikkat çekilen konular arasında yer almaktadır. Bu ürünün rahim içerisinde sürekli bir bakır iyonu salgılamasından dolayı,  spermlerin rahim içerisinde hareket etmesini ve yumurtanın döllenmesini engellediği söylenmektedir. Yani  başka bir ifadeyle gebeliğin önlenmesi döllenme olmadan sağlanmaktadır. Avrupa'da gerçekleştirilen klinik araştırmalar sonucunda boncuklu spiral'in gebelik oranının diğer T spirallerden daha yüksek olduğu tespit edildiği edinilen bilgiler arasında yer alır.

Bebekleri Emzirmeyi Etkilemez

Diğer spirallere oranla çok az yan etkisi olan boncuklu spiral, hemen her kadında rahatlıkla kullanılabildiği gibi bebeklerin emzirilmesini de hiçbir şekilde etkilemez.  

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.