Bebeğim Zeki mi? Öğrenmek İçin Ne Yapmalıyım?

Bebeğim Zeki mi? Öğrenmek İçin Ne Yapmalıyım?
27 Ağustos 2017

Bebeğim zeki mi? Her anne babanın en çok merak ettiği konular arasında yer alır. Bebeklere uygulanan zeka testleri bebekte gelişim geriliği ya da üstün zekalı olup olmadığını ortaya koyarken, bebeğin hangi alanlara ilgili ve ilgisiz olduğunu anlamaya yarar.

Bebeklere Zeka Testi Hangi Ayda Kaç Yaşında Yapılır?

Bebeklere zeka testi daha çok bebeğin zihinsel gelişimini (zeka geriliği) ya da üstün zihin gücünü (üstün zeka) ortaya çıkarmak için yapılmaktadır. Bebeklerde uygulanan zeka testinin asıl amacı bebeğin zihinsel yeteneğini ölçmektir. Yapılan test sonrasında bebeğin; akıl yürütme, kavrama, yargılama, çabuk öğrenme ve görsel hafıza gibi çabuk öğrenme yeteneği ortaya çıkar. Uzmanlar, bebeklere uygulanacak zeka testlerinin önemiyle ilgili olarak; yapılan testler bebekte gelişim geriliği ya da üstün zekalı olup olmadığını ortaya koyarken, bebeğin hangi alanlara ilgili ve ilgisiz olduğunu da anlaşılabildiğini belirtirler. Ayrıca bebeklerin küçük yaşlarında yapılan zeka testlerinin bebeğin görme, nörolojik ya da işitme sorunları gibi gelişim bozukluklarının erkenden tespiti açısından saptanabilmektedir. Bebeklere zeka testi hangi ayda kaç yaşında yapılır? Zeka testi yapılan yerler nerededir?

Bebeklere Yapılan İlk Zeka Testi : Apgar Testi

Bebeklerde zeka testlerinden birisi Apgar Testidir. Zeka testlerinde çok kullanılmış bir yöntem olan Apgar Testiyle İsviçre'de yaklaşık olarak 877 bin bebeği zeka ölçümü yapılmıştır. Apgar testi, bebeğin doğumundan hemen sonra 1-5 dakika arasında yapılır. 1 ile 10 puan arasında değerler verilen Apgar Testinde incelenen veriler; bebeğin nefes alışverişi, bebeğin kalp atışları, kas kütlesi, ten rengi, reflekslerinin gücüdür. Yapılan testten 8 ve daha üstü puan almak bebeğin sağlığının iyi olduğuna ve ilk okul hayatında başarılı olacağına işaret eder.   Üstün Zekalı Bebeklerin Özellikleri   Bebeğim Zeki mi? Öğrenmek İçin Ne Yapmalıyım?  

Zeka Testi Kaçıncı Ayda Yapılır?

Bebeklere zeka testi hangi ayda kaç yaşında yapılır? Sorusu sıkça sorulan sorular arasında yer alır. Bebeklere zeka testinin yapılma zamanı olarak uzmanlar, bebeklerin küçük yaşlarda zekasının ölçülemediğini, küçük çocuklara yapılan zeka testlerinin çocuğun 4-6 yaşları arasında yapıldığı ifade ederler.   Bebeğim Zeki mi? Öğrenmek İçin Ne Yapmalıyım?   Çocuklarına zeka testi yaptırmak isteyen aileler belirtilen yaş aralığında olan çocuklarını hastanelere ya da özel merkezlere götürerek  denver 2 (denver ıı Testi) veya agte testi yaptırabilirler.   Denver ıı (2)  Testi Nedir? Nasıl Yapılır?   Bebeğim Zeki mi? Öğrenmek İçin Ne Yapmalıyım?  

Zeka Testlerin Yapıldığı Yerler

Bebeklerin zihinsel gelişimini belirlemek amacıyla yapılan zeka testlerini hastanelerde ya da bazı özel kliniklerde; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde, bazı hastanelerin psikoloji ya da psikiyatri departmanlarında bulunan konusunda uzmanlaşmış psikolog, pedagog ve psikolojik danışmanlar tarafından ve Belediyeye bağlı kadın aile ve sağlık merkezlerinde yapılmaktadır.   Bebeklere Evde Yapılacak Zeka Testi 

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.