• gebe.com
  • /
  • Pişiklerin Önlenmesinde Hayat Kurtaran 6 İpucu

Pişiklerin Önlenmesinde Hayat Kurtaran 6 İpucu

Bebeğinizin pişik olmasını önlemek için öncelikle bezini doğru değiştirdiğinizden emin olmalısınız.

Pişiklerin Önlenmesinde Hayat Kurtaran 6 İpucu

Bebeklerde pişik tedavisi ve pişik oluşumunu engellemek, bebeğinizin doğumundan itibaren sık sık karşılaştığınız sorunlar arası arasında yer almaktadır. Peki, bebeğinizin bezini doğru değiştirmenin pişik bakımında önemli bir yeri olduğunu biliyor muydunuz? Bebeğinizin bezini değiştirirken dikkat edeceğiniz küçük ayrıntılar ile pişik sorununun önüne geçebilirsiniz. İşte, bebeğinizin pişik olmaması için bezini değiştirirken uygulamanız gereken 6 önemli adım.

1- Hazırlık

pisik-tedavisi- hazırlık   

Bebeğinizin altını almadan önce hazırlık aşamasında, öncelikle elinizi yıkamalısınız.  Bez değiştirme aşamasında size yardımcı olacak şeyleri kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yere koymalı, oluşabilecek küçük kazalara karşı alt değiştirme pedi kullanmalısınız.

2 - Temizlik

    bebeklerde-pişik-tedavisi-2   

Bebeğinizin altını açtığınızda bezin kirlenmemiş tarafı ile kirli kısmın genelini silin ve kirli bezi kapatarak çöpe atın. Temizleme mendili ile bebeğinizin tenini iyice temizleyin.      

3- Önlemler

    bebeklerde-pisik-tedavisi-4   

Bebeğinizin altını her zaman temiz bölgeden kirli bölgeye doğru kiri yaymadan temizlemeye çalışın. Kız bebeklerde bu işlemi  genital bölgeden popoya, erkek bebeklerde ise, kasıklar ve çevresinden popoya doğru olacak şekilde temizleyin.

4 - Kurulama

  bebeklerde-pisik-tedavisi 1   

Bebeğin poposunun temizlik işlemi bittikten sonra çok fazla sürtmeden kurulama yapın. Bebeğin poposunun ıslak kalması pişik oluşması etkilemektedir. Kurulama işleminde kıvrım yerlerini atlamamanız önemlidir. Mümkün olduğu durumlarda bebeğin poposunu bir kaç dakika hava almasını sağlayabilirsiniz.

5 - Koruyucu Krem

  bebeklerde pişik tedavisi   

Bebeğin poposunda pişik oluşumunu önlemek için bebeğinizin altını her değiştirdiğinizde koruyucu krem kullanmanız tavsiye edilir. Bu kremleri gündüz kullanmasanız bile en azından gece bebeğiniz uyumadan önce kullanmanız önerilir.  

6 - Temiz Bebek Bezi

  bebeklerde pişik tedavisi   

Bebeğinizi ayak bileklerinden nazikçe tutarak, kaldırıp temiz bir bebek bezini altına geçirin, karın bölgesini sıkmayacak şekilde bantları kapatın. Erkek bebeklerde genital organın aşağıya doğru baktığından emin olun. Bebeğinizde geçmeyen pişik, kızarıklık gibi bir sağlık sorunu oluşursa doktorunuza danışın. Bakmakta Fayda Var: Yenidoğan Bebeklerde Alt Değiştirme Sıklığı

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ogül O, gül gibi güzeldir anlamında kullanılan bir ad.
Erkek Bebek İsimleri
Rabbani 1. Tanrı´yla ilgili, Tanrısal. 2. Kendini olanca gücüyle Tanrı’ya veren.