• gebe.com
  • /
  • Bebeklerde Kolik Sorununa Akupunktur Tedavisi

Bebeklerde Kolik Sorununa Akupunktur Tedavisi

Bilim insanları her 5 bebekten birinde görülen ve kolik olarak adlandırılan ağlama nöbetleri için yeni bir tedavi yöntemi keşfetti.

Bebeklerde Kolik Sorununa Akupunktur Tedavisi

Bebeklerde Kolik Sorununa Akupunktur Tedavisi

Bilim insanları her 5 bebekten birinde görülen ve kolik olarak adlandırılan ağlama nöbetleri için yeni bir tedavi yöntemi keşfetti. Haftada 2 kez yapılan akupunktur tedavisi ile ağlama nöbetlerinde belirgin bir düşüş kaydedildi. Haftada 3 kez ve günde 3 saatten fazla yaşanan ağlama nöbetleri kolik olarak adlandırılıyor. Her 5 ebeveynden birinin bebekleri ile yaşadığı ve çaresiz kaldıkları bu durum için bilim insanları yeni bir tedavi denedi.    

Akupunktur yöntemi ile ağlama nöbetlerine çözüm

Araştırmacılar akupunktur yöntemi ile bebeklerdeki ağrıları iyileştirmeyi, bağırsak fonksiyonları düzenlemeyi ve onların sakinleşmesini sağlayarak, ağlama nöbetlerine çözüm bulmayı denedi. Bu araştırma için İsveç’te A, B ve C olarak isimlendirilen 3 çalışma grubu oluşturuldu. İlk olarak 2 gruptaki bebeklere farklı akupunktur yöntemleri uygulanırken, diğer gruba standart bebek bakım yöntemleri uygulandı. Sağlıklı bebeklerden seçilen ve 2 – 8 haftalık bebeklerin yer aldığı gruba 5 gün boyunca anne sütü dışında süt verilmedi.   akupunktur-yontemi A Grubu bebeklere en düşük seviyede, tek noktadan (L14) 2 – 5 saniyelik akupunktur tedavisi uygulandı. B Grubu bebeklere ise 5 noktadan, 30 saniyeye kadar süren akupunktur tedavisi uygulandı. C grubu bebeklere ise herhangi bir akupunktur tedavisi uygulanmadı. Çalışmada yer alan klinik tedavi uzmanlarının 9’u eğitimini tamamen bu alanda gerçekleştiren uzmanlardan seçildi. Ardından bebeklerin ailelerinde davranışların ve ağlama alışkanlıklarının gözlemlemeleri istendi. Gözlemler sonucunda A Grubu’nda yer alan 16, B Grubu’nda yer alan 21 ve C Grubu’nda bulunan 31 bebeğin kolik sorununun devam ettiği görüldü. Gözlemler daha uzun süre içerisinde yapıldığında akupunktur uygulanan bebeklerin, standart bakım gören bebeklere göre daha az kolik sorunu yaşadığı görüldü. Çalışmalarda yine bebeklerin akupunktur toleransının da yüksek olduğu fark edildi. 388 akupunktur tedavisinin 200’ünde bebeklerin ağlamadığı görüldü. 157 tedavide ise bebekler 1 dakikadan kısa bir süre ağladı. Yalnızca 31 tedavide bebeklerin 1 dakikadan uzun süre ağladığı ve yine yalnızca 15 bebekten tedavi sırasında 1 damla kan çıktığı gözlendi.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Vacibe Yapılması gerekli olan.
Erkek Bebek İsimleri
Ekrem 1. Daha, en kerim. 2. Çok şeref sahibi, pek cömert, çok eli açık. Ekremü’l-Ekremin: Cenab-ı Hak. (Alak suresi: 3 ).