Bebeklerde Beslenme Sorunlarına Dikkat!

Bebeklerde Beslenme Sorunlarına Dikkat!
18 Mayıs 2017

Bebeklerde beslenme sorunları farklı şekillerde ortaya çıkar. Bebeğin yetersiz veya aşırı beslenmesi kusma ve ishal gibi beslenme sorunlara neden olmaktadır.

Bebeklerde beslenme sorunları sık rastlanan sorunlar arasında yer alır. Beslenme,her insanda olduğu gibi bebeklerinde yaşamlarını sürdürebilmeleri için temel gereksinimleri arasında yer alır. Bebeğin yaşamımı normal ve istenilen düzeyde idame ettirebilmesi için beslenmenin büyümeyi sağlayacak düzeyde olması gerekmektedir. Bunun aksi durumlarda bebeklerde beslenme problemleri çıkabilmektedir. Uzmanlar bebeklerdeki beslenme sorununu; yetersiz beslenme, aşırı beslenme, kusma ve ishalin ortaya koyduğunu ifade ederlerken, bu sorunlarla ilgili çeşitli çözüm yolları tavsiyelerinde bulunurlar.

Bebeklerde Beslenme Sorunları

Bebeklerde beslenme sorunlarının ortaya çıkması bebeğin ya yetersiz beslenmesinden ya da aşırı beslenmesinden kaynaklanmaktadır. Bebek yetersiz beslendiğinde kilo alamama, huzursuzluk ve sık sık ağlama sorunlarını ortaya çıkarabilir. Bebeğin aşırı beslenmesinde ise, karın ağrısı ve şişkinlik sorunları ortaya çıkmaktadır. 

Bebeklerde Yetersiz Beslenme

Bebeğin bakımıyla ilgilenen kişinin, gıda verimini kısması ya da bebeğin besinleri ihtiyacı olduğu miktarda tüketmemesi nedeniyle yetersiz beslenme sorunu ortaya çıkabilir. Bebeklerin büyüme aşamasında alması gereken belli bir kilo miktarı vardır. Bu miktar yetersiz beslenen bebeklerde gerektiği zamanda gerçekleşememektedir. Bu durum bebeğin huzursuz olmasına, sık sık ağlamasına neden olur. Bebeğin sık sık meme emmek istemesi onun beslenmesinde bir problem olduğu anlamına gelmemektedir. Aksine bebeğin yeteri kadar besin alamadığı için bu şekilde davrana bilmektedir.   Bebeklerde Beslenme Sorunlarına Dikkat!  

Bebeğin Yetersiz Beslenmesindeki Nedenler

Bebeğin yeterli beslenememesinin çeşitli nedenleri olabilir. Bu nedenler;

  • Meme uçlarının içe dönük ve düz olması,
  • Annenin memesinin çatlak ya da enfeksiyonlu olması,
  • Gaz oluşumu,
  • İştahsızlık

Annesinin sütünün gelmesi fiziksel bir olgudur. Annenin zihinsel rahat olmaması sütün gelmesini engelleyebilmektedir. Bebekte gaz oluşumu ve bebeğin iştahsız olması yetersiz beslenmesine neden olurken, yetersiz beslenme sonucunda kabızlık sorunu ortaya çıkabilmektedir.

Bebeğin Aşırı Beslenmesi

Bebeğin, alması gereken kilodan aşırı miktarda kilo alması bebekte karın ağrısı ve şişmenin meydana gelmesine neden olur.   Bebeklerde Beslenme Sorunlarına Dikkat!  

Bebeğin Aşırı Beslenmesinin Nedenleri

Bebeğin aşırı beslenmesine neden olan birkaç unsur söz konusudur. Bu unsurların başında ağlayan bebeği susturmak için ağzına biberon vermek ya da emzirmektir. Bu durum bebeğin ihtiyacından fazla besini bünyesine almasına neden olur. Bunu dışında annenin bebeğin yetersiz beslenmesinden korkarak, biberonu sonuna kadar doldurmasıdır. Olması gerekenden fazla, besin alınması bebeğin kusmasına ve kendisini rahatsız hissederek mutsuz olmasına neden olmaktadır.

Bebeğin Aşırı Beslenmesi Kusma ve İshal

Bebeğin yediği yemeğin kusarak dışarı atması ayrı bir konu olarak incelenmesi gerekse de bebeğin 6. ayına kadar yaşanan bu durumun aşırıya kaçmaması doğrultusunda normal olarak görülür. Bebeğin kusmasını önlemek için geğirmesini sağlamak gerekir. Bebeğin beslenmesi sonrasında onu çok fazla sallamamak ve dik oturmasını sağlamak uygulanacak yöntemlerden bazılarıdır. Bebek, kusarken ona sarılmak, başını kabın üzerinde tutarak ona destek olmak, kustuktan sonra yüzünü silmek ve su içmesini sağlamak yapılacak şeyler arasında yer alır.   Bebeklerde Beslenme Sorunlarına Dikkat!  

Bebeklerin Beslenme Sorunlarında İshalin Nedenleri

Bebek dışkısı normalde yumuşak olmalıdır ama bazende katı olabilmektedir. Her iki durumda da fazla endişelenecek bir durum söz konusu değildir. Ancak bebeğin ishal olması beslenme sorunu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durum bebeğin çok ağır gıda alımında  vaya lif açısından zengin besinlerle beslendiğinde ortaya çıkabilmektedir. İshal sorunuyla karşılaşan ebeveynlerin, bebeğe bol bol su içirilmesi tavsiye edilir. Bu dönemde bez kullanımı bırakıldı ise, bir süre yeniden alt bezine dönülebilir. Bebeğin altını aldıktan sonra ellerin tizlikle yıkaması ve bebeğin beslenmesinde yiyeceklerle ilgili tüm gereçlerin temiz olmasına özen gösterilmesi gerekir.

Beslenme Sorununu İçin Çözüm Yolları

Hemen her bebek zaman zaman beslenme sorunlarıyla karşılaşabilmektedir. Bebeğin olması gerekenden fazla besin alması veya az besin alması, kusma, ishal ve kabızlık sorunun temelini oluşturmaktadır. Beslenme sorunu, bazen bebeğin kendisinden, bebeğin bakımına yeteri kadar önem verilmemesinden kaynaklanabilmektedir. Kişiler nedeniyle oluşan problemlerin giderilmesi için, bireyin bebeği beslerken daha fazla özen göstermesiyle çözülebilmektedir. Bebeğin kendisinden kaynaklanan sorunların çözümünde ise, ebeveynlerin doktora başvurması ve doktorun önerileri doğrultusunda önlemler alıp, sorunun en aza indirgenmesi gerekmektedir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Babacan Cana yakın, olgun, güvenilir kimse.