Bebeğinizdeki Bu Belirtiler Bahar Alerjisinin Habercisi Olabilir

Bebeğinizdeki Bu Belirtiler Bahar Alerjisinin Habercisi Olabilir
09 Nisan 2017

Bahar aylarının yaklaşmasıyla bebeklerde sıklıkla görülen bahar alerjisi reaksiyonları da hızla artmaya başlar.

Bahar aylarının yaklaşmasıyla beraber bebeklerde bahar alerjisi reaksiyonları da artmaya başladı. En çok mayıs ve ekim ayları arasında görülen alerjik hastalıklar, yetişkinlerde olduğu kadar bebeklerde de görülmektedir. Peki, bebeklerde bahar alerjisi reaksiyonları nedir, tedavisi nelerdir? Tüm bunların cevabını içeriğimizde bulabilirsiniz.  

Alerji nedir?

Alerji, alerjen maddelere karşı vücudun verdiği tepkimelerdir. Çeşitli dış faktörlere karşı bağışıklık sisteminin verdiği olumsuz tepkidir. Alerji çeşiti çok fazla olmakla beraber semptomları hemen hemen benzerlik göstermektedir. Gözlerde sulanma, hapşırık, kaşıntı, deride dermotolojik rahatsızlıklar bu belirtilerin başında gelmektedir. Bununla beraber bebeklerde alerjik rahatsızlıkların belirtisi olarak burun akıntısı sıkça görülmektedir. Bebek, alerjik bir rahatsızlık yaşıyorsa huysuz bir ruh halindedir. Eğer ki bebeğinizde bu semptomlardan en az birini görüyorsanız mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Bu belirtiler başka hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Sıklıkla görülen alerjiler ise;    

Nazal alerjiler

  Bebeğinizdeki Bu Belirtiler Bahar Alerjisinin Habercisi Olabilir   

Nazal alerji, burunla ilgili bir alerji çeşitidir. Burunun akması, tıkanması ve kaşınması en sık rastlanılan belirtisidir. Bunun için doktorlar genelde burun spreyleri reçete etmekte ve alerji kontrol edilebilmektedir.    

Gıda alerjisi

  Bebeğinizdeki Bu Belirtiler Bahar Alerjisinin Habercisi Olabilir   

Bebeklerde en yaygın görülen alerji çeşitlerinden birisi gıda alerjisidir. Gıda alerjisi olanların tüketmemesi gereken besinlerin başında soya sosu, fıstık, süt ve yumurta gelmektedir. Bununla birlikte büyükbaş hayvan ürünleri de gıda alerjisini tetikleyebilir. Bebeklerdeki gıda alerjisindeki belirtilerin başında kusma, ishal ya da kabızlık, kurdeşen dökme gibi belirtiler görülür. Çok nadiren anne sütü de bebeklerin vücudunun tepki vermesine neden olabilmektedir. Bebeğinizde gıda alerjisi olduğundan şüpheleniyorsanız en ideal tedavi ,bu tür alerjik gıdalarla bebeğinizi beslememek olacaktır.  

Bebeklerde bahar alerjisi: Hayvan tüyü alerjisi

  Bebeğinizdeki Bu Belirtiler Bahar Alerjisinin Habercisi Olabilir   

Evinizde tüylü hayvan besliyorsanız bu bebeğinizin alerji olmasına neden olabilmektedir. Hapşırma, göz sulanması, öksürük en önemli belirtileridir. Hayvan tüyü alerjisinden şüphelendiğiniz takdirde bebeğinizi uzman bir doktora göstermenizde fayda var. Doktor çeşitli testlerle alerji nedenini belirler ve eğer hayvan tüyü alerjisinden şüpheleniyorsa evcil hayvanınızı evde beslemeye devam etmek çok doğru bir karar olmaz. Şayet beslemeye devam edecekseniz de çok iyi bir temizlik yapılması gerekmektedir.

Sezonluk alerji

İstatistiklere göre insanların en çok sahip olduğu alerji çeşiti sezonluk alerjidir.Bahar aylarının gelmesiyle birlikte bebeklerde ve çocuklarda da baş göstermeye başlar. Belirtileri arasında burun akıntısı ve hapşırma fazlasıyla görülmektedir. Tedavisi için bebeğinizi uzman bir doktora götürmekle beraber polen olan ortamlardan uzak tutabilirsiniz. Dışarıdan geldiğinizde hemen üstünü değiştirmelisiniz. Çünkü  bu tür alerjenler kıyafetine bulaşmış olabilir ve alerjinin şiddetlenmesini sağlayabilir.   Bakmanızda Fayda Var: Çocuk Alerjilerinden Kaçınmanın 4 Yolu  

Alerjiler için ebeveynlerin alabileceği önlemler

  • Dışarıdan geldiğinizde bebeğinizin kıyafetini hemen değiştirin
  • Anne sütüne mümkün olduğu kadar devam edin
  • Evde hayvan beslememeye dikkat edin
  • Yaşadığınız evin rutubetsiz olmasına özen gösterin
  • Bebeğin olduğu hiçbir yerde sigara içmeyin
  • Belirtileri gördüğünüz takdirde bebeğinizi mutlaka doktora götürün
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Dadak 1. Büyük kardeş, ağabey. 2. Bebek. 3. Bir yiyeceğin tadına bakmak için yenilen parçası, tadımlık. 4. Şeker, akide şekeri.