Bebekler Günde Kaç CC Anne Sütü İçmeli?

Bebekler Günde Kaç CC Anne Sütü İçmeli?
03 Haziran 2021

Yaşa göre bebekler günde kaç ml anne sütü içer? Detaylar yazımızda!

Her anne, bebeğinin gelişimi için onu sağlıklı bir şekilde doyurmak ister. Bunun en doğru yolu da ilk 6 ay yalnızca anne sütüne yer vermektir. Bu aşamada anneler tarafından en fazla merak edilen konu, bebekler günde kaç ml anne sütü içmeli sorusudur. Aslında sorunun cevabı, bebeğin kilosundan kaç aylık olduğuna kadar birçok faktöre göre değişmektedir. Örneğin yenidoğan bebeklerin mide kapasitesi oldukça küçüktür. Bu sebeple yenidoğan bebekler iki üç saatte bir 60 ml anne sütü veya formül mama içebilir. Bu miktar her geçen gün artarak 6. ayda ortalama tek öğünde 150 – 210 ml'ye kadar çıkar.

Sizler için hazırladığımız bu yazıda; günlük anne sütü ihtiyacı hesaplama ile ilgili aklınıza takılan her soruyu yanıtladık, keyifli okumalar.

Bebekler Günde Kaç ML Anne Sütü İçmeli?

Anne sütü, bebeğin ihtiyacı olan enerji, protein, yağ, karbonhidrat ve diğer gerekli tüm besin öğelerini içeren mucizevi bir besindir. Bebeği hastalıklardan koruyan antikorlar içermekle birlikte, sindirimi de oldukça kolaydır. Bu sebeple yenidoğan bebekler için en ideal besinin anne sütü olduğunu söyleyebiliriz. Ancak çeşitli sebeplerle anne sütünün yetersiz kaldığı durumlarda, doktor önerisiyle formül mamaya geçilebilir. Formül mamalar doğru zamanda kullanıldığında, yani anne sütünün yetersiz kaldığı zaman bebeğin beslenmesine eklendiğinde, ilk 6 ayda tercih edilebilecek bir diğer önemli besin kaynağıdır. Bu durumda, birçok annenin aklına bebekler günde kaç cc anne sütü veya formül mama içmeli sorusu geliyor. Sorunun cevabı aslında bebeğin ayına ve kilosuna göre değişiyor. Örneğin yenidoğan bebeklerin mide kapasitesi çok küçük olduğu için tek öğünde 60 cc anne sütü veya formül mama içebilirler. Ancak bebek 6. aya geldiğinde, bu oran tek öğünde 150 – 210 cc’ye kadar çıkabilir. Şimdi, bebeklerin ortalama günlük anne sütü ihtiyaçlarına birlikte bakalım;

Günlük Anne Sütü İhtiyacı Hesaplama

Aşağıdaki değerler, ortalama tek bir öğünü ifade etmektedir. Ancak her bebeğin sıvı ihtiyacının farklı olduğu unutulmamalıdır. Bebeğin kilosu, hastalık vb. durumların olması, anne sütü ihtiyacını artabilir. Bu sebeple bebeğin takibini yapan doktorun tavsiyelerini dikkate almak önemlidir.

Yenidoğan bebeklerin tek öğünde anne sütü ihtiyacı aşağıdaki gibidir;

  • 1 günlük bebeğin anne sütü ihtiyacı: 7 ml
  • 2 günlük bebeğin anne sütü ihtiyacı: 16 ml
  • 3 günlük bebeğin anne sütü ihtiyacı: 40 ml
  • 4 günlük bebeğin anne sütü ihtiyacı: 60 ml
  • 7 günlük bebeğin anne sütü ihtiyacı: 60 ml
  • 1 aylık bebeğin anne sütü ihtiyacı: 60 – 90 ml
  • 6. hafta – 4 ay arası anne sütü ihtiyacı: 120 – 180 ml

Bebeklerin anne sütü ihtiyacı aşağıdaki gibidir;

  • 4 – 6 ay arası anne sütü ihtiyacı: 700 – 1200 ml (günlük toplam)
  • Ek gıdaya geçiş sonrası günlük anne sütü ihtiyacı: 1000 – 1400 ml (günlük toplam)

Bunu da Okuyun: Emzirmenin Sakıncalı Olduğu Nadir Durumlar

Bebekler Günde Kaç CC Anne Sütü İçmeli?

Yenidoğan Emzirme Sıklığı Nasıl Olmalı?

Yenidoğan bebekleri emzirme sıklığı, aslında her bebeğe göre değişiklik gösterir. Ama bu dönemde aç kalmak bebeğin kan şekerini düşüreceğinden, emzirme aralarının 2 saatten fazla olmaması önerilmektedir. Hatta uzmanlar, yenidoğan bebekler her ağladığında annelerin emzirmesini tavsiye ederler. Emzirme süresi ise yine bebekten bebeğe göre değişmektedir. İlk günlerde çene kasları kuvvetli olmayan bebekler, kısa kısa ama sık sık beslenmek isteyebilirler. Çene kaslarının gelişmesiyle birlikte emzirme süresi de artacaktır. Ancak ortalama bir süre vermek gerekirse, yenidoğan bebekler 15 dakika civarı, her iki saatte bir emzirilmelidir.

Anne Sütünün Yeterli Olduğunu Nasıl Anlarım?

Anne sütünün yeterli olup olmadığının nasıl anlaşılacağı da annelerin merak ettiği bir başka konudur. Peki, sütün yeterliliği nasıl anlaşılır? Bunu anlamanın en basit yolu, bebeğin tartı kontrolleridir. Her muayenede yeteri kadar kilo aldığı saptanıyorsa, sütünüz bebeğinize yetiyor demektir. Bununla birlikte bebeğin gün içinde 5 – 6 kere idrarını yapması, günde 1 – 2 kere kakasını yapması, huzurlu ve mutlu görünüyor olması da anne sütünün bebek için yeterli olduğunun diğer göstergeleridir.

Bunu da Okuyun: Yenidoğan Bebekler Su İçmeli mi?

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Lâle Çiçekleri kadeh biçiminde olan, türlü renklerde süs bitkisi.
Erkek Bebek İsimleri
Saadettin 1. Dinin mutluluğu.2. Dini uğurlu, kutlu kılan.