Bebek Alerjilerinden Kaçınmanın 4 Yolu

Bebek Alerjilerinden Kaçınmanın 4 Yolu
25 Ekim 2016

Bebeklerde görülen besin alerjileri son yıllarda ivme kazandı. Bebeğinizi alerjiden korumanız için önlemleri sıraladık.

Bebek Alerjilerinden Kaçınmanın 4 Yolu

Bu aralar bebeklerde görülen besin alerjilerini duymuşsunuzdur. Bu vakalar 1993’ten 2015’e kadar %50 oranında arttı. Aşağıda bebeğinizi alerjiden korumanız için almanız gereken önlemleri listeledik.

Bebeğiniz 17 haftalık olmadan önce sindirimi zor yiyecekler yedirmeyin

Doğumundan itibaren 17 hafta geçmemiş bebekler, diğer bebeklere göre ağır yiyeceklere daha hızlı alerjik reaksiyon oluşturabiliyor. Bundan dolayı 17 haftayı geçmemiş bebeğinize ağır yiyecekler yedirmemeniz sağlıklı olacaktır.

Emzirmeye devam edin

Eğer bebeğinizi emzirmeye bir kere başladıysanız, bırakmayın. Çünkü inek sütü gibi sütler çocuğunuzda alerjiye yol açabilir ve sorun çıkartabilir.

Bebek Alerjilerinden Kaçınmanın 4 Yolu

Paketli yiyeceklere limit koyun

Yapılan araştırmalara göre, işlenmiş ürünlerin yerine sebze ve meyve yiyen bebeklerin alerjik reaksiyon oluşturma oranı daha azdır. Her 4 günde bir yeni bir yiyecek yedirip, oluşan durumları kontrol edebilirsiniz ve buna göre kendinize bir liste yapabilirsiniz. Eğer bebeğiniz erkenden bu yiyecekleri tanıtırsanız gelecekte bu yiyeceklere alerjisinin olma olasılığı oldukça düşüyor. Uzmanlar bebeğinize; 1 yaşına kadar süt, 2 yaşına kadar yumurta ve 3 yaşına kadar kuruyemiş ve balık türevi yiyecekleri vermenizi, eğer sorunla karşılaşırsanız doktorunuz ile görüşmenizi öneriyor.

Fıstık ve fıstık yağı içeriğini kontrol edin

Eğer ailenizde fıstığa alerjisi olan birileri var ise, kesinlikle aldığınız ürünlerin içerinde fıstık ya da fıstık yağının olup olmadığını kontrol edin.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Azra Medine şehrinin adlarından biri.
Erkek Bebek İsimleri
Idık Kutsal, mübarek.