Anne Karnındaki Bebekler Nelerden Hoşlanır?

Anne Karnındaki Bebekler Nelerden Hoşlanır?
01 Ekim 2018

Anne Karnındaki Bebekler Nelerden Hoşlanır?

Bugüne kadar hamileliğiniz boyunca yaptıklarınızın, örneğin beslenmenizin veya düzenli egzersiz yapmanızın bebeğinizi ne kadar çok etkilediğinden bahsettik. Şimdi de sıra bebeğinizin karnınızdayken nelerden hoşlandığını öğrenmeye geldi! İşte, yapılan çeşitli araştırmalara göre anne karnındaki bebeklerin hoşlandıkları şeyler…

Kahkahalarınız!

Anne Karnındaki Bebekler Nelerden Hoşlanır?

Evet, kahkahalarınız bebeğinizin de keyifli olmasını sağlar! Şöyle ki; siz mutlu olduğunuzda salgıladığınız hormonlar doğrudan bebeğinizi de etkiler ve bebeğinizin de huzurlu olmasına yardımcı olur. Yapılan bir araştırmada, anne adayı kahkaha attığında, ultroson ile bebeğin de hareketlendiği gözlemlenmiştir.

Rahatlatıcı Bir Duş Keyfi!

Bebeğiniz, karnınıza dayanacak kadar büyüdüğünde dışarıdaki sıcaklık değişimlerinin farkına varabilir. Dolayısıyla aldığınız rahatlatıcı ılık bir duş, onun da rahatlamasını ve sakinleşmesini sağlayabilir. Ancak unutmamalısınız ki, çok sıcak suyla yıkanmak bebeğinizi rahatsız edebilir. Bu nedenle suyun sıcaklık değerini iyi ayarlamalısınız. Ayrıca yine sıcak suyla duş almanız derinizin daha kuru olmasına neden olabileceğinden her zaman ılık suyla yıkanmaya özen göstermelisiniz.

Karnınızın Okşanması!

Anne Karnındaki Bebekler Nelerden Hoşlanır?

Bebeklerin dokunma algısı yaklaşık olarak 8. haftadan itibaren gelişmeye başlar. Bebeğiniz 20. haftasına geldiğinde ise artık dışarıdan karnınıza olan temasları algılayacak kadar büyümüş olacaktır. İşte bu noktada  gün içinde karnınızı okşamanız, onunla iletişim kurmaya çalışmanız sizin olduğu kadar onun da hoşuna gidecektir! Özellikle baba adayları, bu haftalardan itibaren bebeği ile iletişim kurmaya daha çok vakit ayırmalı ki böylelikle daha doğmadan bebeği ile bir bağ kurabilsin.

Sesiniz!

25 – 26 haftalık bir bebek, artık dışarıdan duyduğu seslere tepki verebilecek kadar büyümüştür. Sizin sesiniz ona en yakın ses olacağından, gün içinde bol bol bebeğinizle konuşabilir, hatta bir şeyler okuyabilirsiniz.

Ve Elbette Ruhun Gıdası Müzik!

Nasıl ki siz sakin bir müzik dinlerken kendinizi dinlenmiş ve huzurlu hissediyorsanız, bebeğiniz de sizinle birlikte bu aktiviteden oldukça keyif alacaktır. Hoşlandığınız müzikleri dinlemek siz de mutluluk hormonu salgılanmasına sebep olacağından, bu durum doğrudan bebeğinizi de etkileyecektir. Ayrıca müzik dinlemek, bebeğinizin algılarını harekete geçirir ve beyin gelişimini destekler. Bebeğiniz 24. haftadan itibaren dışarıda oluşan sesleri duymaya başlayacağından, özellikle bu haftalardan itibaren sizi mutlu eden müzikleri ona dinletebilirsiniz.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi için buraya tıklamanız yeterli!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.