Babalar Doğuma Girmeli mi?

Babalar Doğuma Girmeli mi?
04 Nisan 2019

Babalar doğuma girmeli mi? Eğer eşinizin doğuma girip girmemesi konusunda kararsızsanız, makalemizi okumaya devam edin!

Babalar Doğuma Girmeli mi?

Doğum, bir kadın için başka herhangi bir şeyle kıyaslanamayacak kadar özel ve heyecanlı bir deneyimdir. Canınızdan bir parçayı dokuz ay boyunca karnınızda taşımak, onun dünyaya gelişini seyretmek, paha biçilmez anlardır. Peki, bu süreç sadece kadınlar için mi büyülü? Elbette hayır! Babalar da en az anneler kadar aileye katılacak minik üye için heyecanlı ve sorumluluk sahibi. Bundan dolayı doğum sürecinde eşinin yanında olmak isteyen binlerce baba adayına şahit olmaktayız. Ancak diğer tarafta, eşi ağrı duyarken onu görmeye dayanamayacağını düşünen ve doğum sürecinde bulunmak istemeyen babalar da olabilir.

Babalar Doğuma Girmeli mi?

Kadınlar Babaların Doğuma Girmesi Hakkında Ne Düşünüyor?

Eşlerin doğuma girmesi, kadınlar tarafından çeşitli görüşlerle karşılanabiliyor. En sık rastladığımız görüşler ise şöyle;

‘Desteğe İhtiyacım Var, Eşimin Yanımda Olması Gerekir’

Hamilelik, kadınlar için hayatının en güzel dönemlerinden biridir. Ancak gebeliğin son haftalarında anne adaylarını doğum endişesi sarabiliyor. Bu endişeyi atlatmak isteyen kadınlar, eşinin de doğuma girmesini ve destek olmasını isteyebilir.

‘Yaşadığım Zorluğu Eşim de Görsün’

Bazı anneler, doğum esnasında göğüslediği zorluğu eşinin de görmesini isteyebilir. Bu nedenle eşinin de doğum sürecinde bulunması gerektiğini düşünebilir.

‘Doğuma Girmesin, Kaldıramayabilir’

Doğum şekli ne olursa olsun, sonuçta tıbbi müdahaleler içerir. Baba adayı doğum sırasında annenin ağrı duyduğu anları veya bebeğin kan lekelerini görebilir. Bazı kadınlar eşinin bu manzarayı kaldıramayacağını, dolayısıyla doğuma girmemesi gerektiğini düşünmektedir.

*Özel hastanelerdeki doğum ücretlerini öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Babalar Doğuma Girmeli mi?

Eşinizi Zorlamayın

Kimi babalar, doğum anında eşini motive etmek, ona destek olmak isterken, bazı babalar bu anı kaldıramayacağını düşünüp doğuma girmek istemeyebiliyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri, doğum anında eşi ağrı duyarken baba adayının kendisini eli kolu bağlı hissetmesidir. Fakat anneler, duygusal ihtiyaçları nedeniyle eşlerini doğuma girmeye zorlayabiliyor. Ancak bu durumda baba adayı süreçten olumsuz etkilenebiliyor. Eğer eşler doğuma girmek istemiyorsa, fikrine saygı duymak gerekir. Doğuma girmeyen babayı kötü olarak damgalamak pek doğru değildir. Zaten isteksiz bir şekilde doğumda bulunan baba, o anda anneye pek fayda sağlamayacaktır.

Babaların Doğuma Girmesinin Faydaları

Günümüzde doğuma giren babaların sayısı bir hayli yükseldi. Babalar, artık gebelik sürecinden itibaren işin içinde olmayı tercih ediyor.  Böylece eşlerine 'senin yanındayım' mesajını veren eşler, anne adayının da pozitif olmasına destek oluyor. Babaların bu tutumu, eşler arasındaki duygusal bağı daha da kuvvetlendiriyor. Babanın doğum esnasında annenin saçını okşaması, güzel birkaç kelime söylemesi, anneye direnç aşılıyor. Bu da doğumun daha kolay geçmesine yardımcı oluyor. Ayrıca tüm gebelik sürecinde eşine destek olan, doğuma giren baba, kendini dışlanmış hissetmiyor.

*Doğumhanede anneyi bekleyen aşamalar için buraya tıklayabilirsiniz.

Babalar Doğuma Girmeli mi?

Doğuma Giren Babanın Bilmesi Gerekenler

  • Öncelikle sakin olmalısınız. Unutmayın, burada hem bebeğinizin ilk anlarına şahit olmak hem de eşinize destek olmak için bulunuyorsunuz.
  • Doğumu gerçekleştiren ekibe kesinlikle karışmamalı, yorumda bulunmamalısınız.
  • Eşinizin doğum yapacağı güne önceden hazırlanmalı, çeşitli kaynaklar okumalısınız. Eğer eşiniz doğuma hazırlık kurslarına katılıyorsa, siz de ona eşlik etmelisiniz.

Sonuç olarak; 'Babalar doğuma girmeli mi?' sorusunun kesin bir cevabı bulunmamaktadır. Tamamen aile içi dinamiğe ve kişilerin isteğine göre şekillenir. Ancak baba adayı doğuma girme konusunda zorlanmamalıdır. Eğer anne, babanın doğuma girmesini istemiyorsa, bunu da baba adayı saygıyla karşılamalıdır. Eğer karşılıklı olarak istenilen bir durumsa, o büyülü anın keyfi birlikte çıkarılmalıdır.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah