• gebe.com
  • /
  • Baba Adayları da Hamilelik Depresyonuna Giriyor

Baba Adayları da Hamilelik Depresyonuna Giriyor

Sadece annelerin mi hamilelik psikolojisi yaşadığını düşüyorsunuz? Babalar da en az kadınlar kadar hamilelik depresyonu yaşayabiliyor.

Baba Adayları da Hamilelik Depresyonuna Giriyor

Baba adaylarında hamilelik depresyonu aslında çok yaygın görülen bir durum.  Her ne kadar yalnızca annelerin yaşadığı bir durum olarak bilinse de yapılan araştırmalar tahminlerimizden çok farklı bir sonuç ortaya koyuyor. Pek bilinmeyen bu durum Eastern Virginia Tıp Fakültesi araştırılmalarında net bir şekilde ortaya koyuldu. Yapılan araştırmaya göre 28 bin kadın ve erkeğin katıldığı 43 araştırma incelendi ve sonuca ulaşıldı. Her 10 baba adayından birinin hamilelik depresyonuna girdiği ve bu durumun ortalama 1 yıl sürdüğü açıklandı.     

Baba Adaylarında Hamilelik Depresyonu Yaşanmasının Nedenleri Nedir?

Gebelikle birlikte kadınların yaşadığı hormonal değişiklikler ruh hallerini de etkiliyor. Bu durum ister istemez baba adayına olumsuz olarak yansıyor. Aynı zamanda gelecek kaygısı, çocuğun masrafları, annenin bebekle daha çok ilgileniyor olması da babalarda depresyon belirtilerinin ortaya çıkmasına zemin hazırlıyor. Annenin sürekli bebekle ilgilenmesi, baba adayında ikinci plana itildiği algısı oluşturabilir. Bununla beraber anneliğin içgüdüsel olduğu ve babalığın sonradan öğrenildiğini de belirtelim. Yani, baba adayı babalığı bebeğin doğumundan sonra öğrenmeye başlarken, anne gebeliğinde içgüdüsel olarak kendini hazırlıyor. Bu da babanın kendisini yetersiz hissetmesine ve dolayısıyla depresyonunun tetiklenmesine neden oluyor. Baba adaylarında hamilelik depresyonu belirtileri arasında uyku düzensizliği, iştahsızlık, endişeli ruh hali ve sosyal aktivitelerden kaçma gibi durumlar görülmektedir.

Bakmanızda Fayda Var: Doğumdan Sonra Babalar da Depresyona Giriyor!     

baba adaylarında depresyon  

Eşinizle İletişim Kurun

Uzmanlara göre depresyon belirtisi gösteren babaların mutlaka tıbbi destek alması gerekiyor. Bu durumun bir yetersizlik değil, olağan olduğunu kabul etmesi ve babanın kendini güçsüz görmemesi gerekiyor. Bunların yanında sosyal aktivitelerde bulunmak da baba adayının ruh haline iyi gelecektir. Eşiyle her konuda iletişim kurması gerektiği de unutulmamalıdır.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Tabende Parlayan, ışık veren.
Erkek Bebek İsimleri
Kemal Bilgi ve erdem bakımından olgunluk